Fotoaparát KODAK Easy Share DX 6490 je dalším „ultrazoomem“ na našem trhu. To jen potvrzuje úspěšnost této kategorie digitálních fotoaparátů. Většina firem v současné době nějaký „ultrazoom“ nabízí.

Snímací funkce

Všechny důležité funkce jde nastavit pomocí tlačítek, multifunkčního 360 st. kolečka, joystycku a otočného, prosvětleného voliče. Zapnutí, i volbu expozičních režimů provedeme jednoduše prosvětleným otočným voličem na zadní straně přístroje, nastavením na příslušný symbol. Kromě zeleně podsvětleného automatického režimu lze volit bíle podsvětlená programová nastavení „SPORT“, „PORTRÉT“, „NOČNÍ SCÉNA“, „KAMERA“ a PROGRAM s prioritou clony nebo času závěrky, nebo manuálním ovládáním. Netypicky je umístěna volba „KRAJINA“, která je vyvedená na tlačítko na horní straně fotoaparátu (spolu s MAKRO režimem) a ovládá jen nastavení zaostření na 20 m. Expozici fotoaparát měří multizónově, se zdůrazněným středem nebo bodově. Rozsah expozic je 1/1700 – 16 sec, ručně po 1/2 obvyklého intervalu. Rozsah clon 2,8 – 8, ručně po 1/3 clonového intervalu. Expozici lze kompenzovat +/-2 EV po 1/3. Rozlišení čidla jde nastavit na 4MP, 2,1MP, 1,1MP a formát obrazu, kromě obvyklého i na tzv. „kinofilmový“ 3:2 (v rozlišení 3,5MP-„BEST“). Citlivost je automaticky regulována v mezích 80 – 160 ISO, ručně pak jde nastavit hodnoty 80,100,200,40­0,800 ISO, hodnotu 800 ISO pak jen v rozlišení 1,1 MP (kvalita „GOOD“). Formát zápisu má KODAK Easy Share DX 6490 pouze JPEG / EXIF v2.2 s dost velkou koprimací, která nejde dále nastavovat. Zajímavý průběh má režim „SPORT“, při kterém se čas závěrky neprodlouží nad 1/200 sec (asi kvůli pohybové neostrosti) a vše se automaticky dolaďuje pomocí clony a citlivosti. Fotoaparát fotí i když se dostaneme za meze tohoto nastavení, ale snímky jsou podexponované. Pro představu použité komprimace JPEG uvádím počet snímků, zhotovených na uvedenou kapacitu SD karty.

Záznam na 128 MB SD kartu:
BEST Rozlišení 4MP (2304×1728) – 96 obrázků
BEST (3:2) Rozlišení 3,5MP – 119 obrázků
BETTER Rozlišení 2,1MP (1656×1242) – 179 obrázků
GOOD Rozlišení 1,1MP (1200×900) – 280 obrázků

Menu – zde můžeme dále modifikovat zvolené programy, ale s určitým omezením. V programu PASM jde nastavit vše dostupné v menu, kromě videofunkcí. V dalších programech nejde nastavit ISO, vyvážení bílé (auto, denní světlo, žárovka, zářivka, manuální nastavení nemá), měření expozice, zaostřování a ostrost. Dále je možné nastavit v menu charakter snímků – černobílé, sepie, zvýšená saturace barev, ostrost zvýšená i snížená.

Zpětné přehrání snímků

Přehrání snímků je jednoduché, pomocí tlačítka a joysticku. Snímky na LCD displeji jsou jasné, ostré a kontrastní. A hlavně velké. Takže je vidět skutečný stav právě vyfoceného obrázku. K promítání na TV mně chybělo dálkové ovládání. Fotografie lze dále tisknout nebo posílat mailem a to speciálním tzv.“SHARE“ tlačítkem, zvýrazněným červenou barvou. Je-li zapnutý senzor orientace snímku, budou při prohlížení obrázky správně natočeny.
Menu – zde můžeme obrázky zvětšovat, mazat, uzamknout, uspořádat do alba, kopírovat z vnitřní paměti na SD kartu, sestavit slide show, atd..

Ovládání funkcí fotoaparátu

Fotoaparát zapneme nastavením voliče programů z polohy „OFF“ na některý program. Všechny hlavní funkce jsou vyvedeny na ovládací tlačítka na povrchu fotoaparátu. Pouze nastavení vyvážení bílé a velikost a kvalitu snímku je nutno nastavit z menu. Na horní stěně pravou rukou ovládáme spoušť, zábleskové režimy, nastavení ostření na makro nebo krajinu, samospoušť a sériové snímání, ovladač blesku. Na zadní stěně se nachází přepínač LCD displeje a elektronického EVF hledáčku, tl. Informace, ovladač zoomu objektivu, tl. „SHARE“, tlačítka delete, menu a review. Dále kruhový, podsvětlený volič programů fotoaparátu, vybavený uprostřed malým joystickem s funkcí tlačítka. Na přední stěně je v nálitku pro pravou ruku zabudován multifunkční, průběžně se otáčející ovladač, vybavený funkcí tlačítka, který je použit u většiny funkcí manuálního nastavení fotoaparátu (clona, časy,…). Všechny tyto mechanizmy a tlačítka fungují spolehlivě a při jejich používání jsem měl dobrý pocit, snad až na ovládání zoomu, u kterého jsem si musel zvyknout na nezvykle dlouhý krok ovladače a na jeho malý odpor. To ovšem nahrazovala přesnost ovládání zoomu dvěma rychlostmi. Veškeré kabely připojujeme z lavé strany fotoaparátu, kam jsou vyvedeny konektory pro USB kabel, AV kabel, externí napájení a synchronizační kablík blesku. Z pravé strany vkládáme do prostoru pod víčkem SD kartu, zespoda pak Li-Ion baterii. Na spodní straně je také umístěný konektor pro spojení s dockem.

Výkony (provozní časy)

Rychlostí operací se řadí KODAK Easy Share DX 6490 do průměru. Po zapnutí naběhne asi za 5 sec, zaostření mu trvá přibližně 0,8 – 1,5 sec ( záleží na ohnisku) a snímek po zaostření pořídí asi za 0,1 sec. Při sérii snímků vyvine rychlost 3 obr./sec.,

Kvalita obrazu

Obraz je ostrý, čistý, kontrastní, bez šumu, s věrnými, nepřehnanými barvami. Při větším zvětšení se ukazuje komprimace obrazu JPEG, ale do 100% příliš neruší. Překvapil mne digitální zoom, který sice ubral fotografii na kvalitě, ale byl lepší, než zvětšení v editoru. Zaznamenal jsem informaci, podle které jsou fotografie, zhotovené v interiéru tímto fotoaparátem příliš tmavé. Nemohu tuto zkušenost potvrdit, jak v interiéru, tak za šera i v noci pracovala automatika spolehlivě. Většina snímků vyšla dobře exponovaná. Barevná aberace je patrná při velkém zvětšení, ale normálně neruší.

Příslušenství

K napájení KODAK Easy Share DX 6490 slouží nabíjecí 3,7V Li-Ion baterie s kapacitou 1700 mAh. V balení je nabíječka. Dodávaný KODAK EasyShare Software je poměrně přehledný a nabízí i některé méně obvyklé funkce (perokresba, efekt „rybí oko“). Je, jako u většiny výrobců, zaměřený na co nejjednodušší zpracování obrázků a vytváření finálních podob prezentace fotografií (CD, alba). K fotoaparátu jde přikoupit zařízení „KODAK EasyShare printer dock 6000“. Měl jsem možnost printer dock s fotoaparátem vyzkoušet a musím říci, že jde o užitečné zařízení, usnadňující a zjednodušující práci. Fotoaparát pouze odložíme do docku a z něj ovládáme tisk obrázků, přenos snímků do PC a na internet a také se automaticky dobíjí baterie. Tisknout jde i bez připojení na PC přímo z fotopřístroje. Vestavěná sublimační tiskárna s výbornou kvalitou tisku na speciální papír určitě nezklame. Nevýhodou je vysoká cena speciálního papíru vyráběného pro tento druh tisku.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    21.09.2004 08:18

    Pěknej testík ....

  • goran
    goran
    03.10.2004 17:36

    vlastnim ho uz niekokolko mesiacov, v mnohom suhlasim az na:

    - makro mi ostri od 2 cm (!)
    - aberacia je vysoka, v celku aj rusi na niektorych fotkach a to nie som clovek, ktory ju dokaze ignorovat :))
    - sum nie je az taky bezproblemovy, ja mam na tvrdo nastavene ISO 80, tam je to nadhera, pri 200 sa mi uz nici kresba

    Inac, skoda toho .jpg, aj ked mi nejde do hlavy, preco je ta komprecia taka silna a na druhej strane ju ani velmi nevidiet (ak si to porovnam s mojim predchadzajucim NIKONom). Proste 2Mpx fotky s mojim predchadzajucim aparatom boli rovnako datovo objemne ako s tymto 4Mpx.

    Neviem, nemoze to byt tym, ze Nikon .jpg mal 300 DPI a tento Kodak iba 230 DPI? Podla mna tento fotak foti na urovni lepsieho 3Mpx aparatu...

    Inac, ovladanie je bohovsky jednoduche, ten otocny "poloprofi" volic je uzasne dobra vec, ked fotim na PASM. Farby su nadherne, verne, ich podanie sa mi vidi oproti Nikonu C2500 ale ovela maksie. U mna je to ale plus :))

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram