Sony A1 II - První dojmy
Sony A1 II je nová vlajková loď plno-formátových bezzrcadlovek Sony. Stejný BSI sensor jako u předchůdce Sony A1 s rozlišením 50,1Mpix. Výkonnější autofokus s vyhledáváním objektů, lepší ergonomie (stejná jako u Sony A9III) a stabilizace, funkce Pre-capture. Nemá globální závěrku jako Sony A9 III. Cena 192,890Kč.
Když se v roce 2021 objevil Sony A1, dalo se říci, že to byl ve srovnání s konkurencí Canon a Nikon revoluční fotoaparát. To se o Sony A1 II říci nedá. Sony vyvinul mezitím nové technologie, které jsme částečně poznali u Sony A9 III a Sony A7RV. Mezitím je také na trhu Nikon Z8/Z9 a Canon R1 a Canon R5 Mark II. Cena Sony je velmi podobná Canon R1 s integrovaným gripem. Ta se mi zdá dost vysoká proti Canon R5 Mark II a Nikon Z8 a Sony A7RV.
Tělo Sony A1 II
Opět se ukazuje, že rozhodující je dnes software a zpracování dat. BSI sensor s rozlišením 50,1MPix, který zůstal stejný jako u Sony A1, je určitě výborný. K tomu byl přidán nejnovější procesor BIONZ XR.
Upgrade mezi Sony A1 a Sony A1 II stylem hodně podobný situaci u Canonu, kde velmi úspěšný Canon EOS R5 nahradil Canon EOS R5 Mark II. U Sony se však jedná o vlajkovou loď, kde se čeká ještě něco navíc, jako například globální závěrka. Tu má zatím pouze Sony A9 III.
Konstrukce a ovládání
Ergonomie Sony A1 II byla proti svému předchůdci Sony A1 podstatně vylepšena. Plně otočný display, jasný hledáček v nejvyšší kvalitě.
Otočný display Sony A1 II
Hledáček Sony A1 II
Můžete si nasadit buď tvrdou nebo měkkou očnici. Grip (česky držadlo) je pohodlný. Tělo a ovládání je stejné jako u Sony A9 III. Ten jsem loni krátce testoval a perfektně vše sedělo.
Sony A1 II – zadní část
Sony vždy sázelo na “nekonečné” možnosti individuálních nastavení. Důsledkem pak byla extrémně široká menu. Jednou si to nastavíte, ale běda, když fotoaparát někomu půjčíte a ten vám ho přenastaví podle sebe. Tohle platilo i u A1 a nový Sony A1 II je ve stylu Sony A7RV a Sony A9 III “učesanější”.
Přední programovatelné tlačítko u starších modelů nebývalo
Mechanicky krásně propracovaný volič mne zaujal už u Sony A1
Autofokus, stabilizace a sekvenční snímání
Koukal jsem na videa, kde testeři v USA ukazovali, jak běhají ostřící sensory u různých sportů s před-produkčním fotoaparátem Sony A1 II. Nedávno jsem testoval Canon R5 Mark II. To, co jsem viděl u Sony A1 mi to hodně připomínalo. Já jsem fotil vlky v oboře v Srní na Šumavě. Sony v A1 II také přidal režim Auto i v rámci identifikace objektů. Říká však, že když zaškrtnete v Menu zvíře, bude to o chlup rychlejší než Auto. Každopádně logika funguje stejně. Nejprve algoritmus hledá objekt. Vidíte skákání velkého či velkých obdélníků. Pak pátrá po oku. Důležitá však je práce s překážkami, jako větvičky a podobně. Tohle u sportu nemají. Na opravdové zkoušení, na které s velmi těším. Rychlost, živost a přesnost poznáte, až když to máte v ruce. Z toho, co jsem zatím viděl, očekávám skok vpřed v automatickém ostření.
Sekvenční snímání 30sn./s do RAW je stejné jako u Sony A1. Canon EOS R1 umí 40sn./s. Sony umí také 120sn./s – JPEG a crop. Pokud chcete maximální rychlost, u Sony je tu Sony A9 III s globální závěrkou. Sony A1 II je koncipován jako rychlý vlajkový univerzál. Podle mne extrémní rychlosti využijí pouze sportovní fotografové a těch zase tolik není. Když fotografuji zvíře běžící v lese, stejně nejčastěji nasadím max. 20sn./s. Důležitý je hlavně RAW, aby pak šlo s tím jedním vybraným snímkem pracovat. Rozhodující bude schopnost přesně zaostřit a nastavit v takto extrémních rychlostech správně expozici.
Stabilizace obrazu sensorem je uváděna na 8.5EV. To je impozantní číslo. Udržet fotoaparát z ruky je vždy zásadní.
Kvalita obrazu
Sony uvádí, že se snížil šum při středních a ve vysokých hodnotách ISO. Tohle bude hlavně výpočetní algoritmus ve fotoaparátu. Pokud si nafotíte sérii, v programu Sony Edge to můžete odšumět – patrně průměrováním. Doufám, že v budoucnosti to bude probíhat přímo ve fotoaparátu, podobně jako to už léta počítají smartphony.
Sony je hodně aktivní v problematice ochrany autorských práv ve fotografii. Snímky pořízené fotoaparátem Alpha 1 II budou kompatibilní s řešením Sony Camera Authenticity Solution , které v reálném čase přidává informace o pravosti ve snaze pomoci v boji proti zmanipulovaným snímkům a padělkům generovaným umělou inteligencí. Zatím se to zkouší.
Video
Sony A1 byla ve videu silná. Možnost připojení všech důležitých konektorů.
Ostatní
Akumulátory zůstaly stejné. Sony vám přibalí nabíječku na dvě baterie najednou. Sloty na dvě CF Express paměťové karty do kterých můžete nasadit I mnohem levnější SD karty. Jenže s pomalou kartou nejste plně schopni využít rychlost, pro kterou si Sony A1 II většina jejích zákazníků kupuje.
Těšíme se na test. Práce se Sony A1 II bude určitě velký zážitek.
Komentáře
Tento článek nemá žádné komentáře
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.