Test Sony Xperia 1 V

Vlajková loď vyšší třídy Sony Xperia 1 V disponuje trojicí objektivů německé značky Zeiss a je skvělou možností pro náročnější uživatele. Jak si telefon vedl v testu a zda má náskok oproti konkurenci zjistíte v článku.

Test fotoaparátu

V následující sekci se podíváme na jednotlivá ohniska, kreativní vzhledy nebo RAW formát. Také zjistíte jak si telefon poradil s noční fotografií a režimem „Panorama“.

Porovnání ohnisek


0,7×3,5×

5,2×

10×


15,6×

Ultra-širokoúhlý objektiv

Ultra-širokoúhlý objektiv s ekvivaletní ohniskovou vzdáleností 16 mm a rozlišením snímače 12 Mpx perfektně postačí pro dokumentační fotografii. U mobilních telefonu jsem si v poslední době tento objektiv velmi oblíbil. Jakožto krajinář vždy ocením, když mám kapesní „širokáč“ po kapse.

Hlavní objektiv

Hlavní objektiv značky Zeiss, z pevnou ohniskovou vzdáleností 24 mm a světelností f/1.9 je skvělý univerzál, jak na fotografii za dne, tak na snímky za snížených světelných podmínek. S rozlišením snímače 48 Mpx se dostaneme na velmi pěkné snímky, které se dají perfektně využít např. jako fotografie do blogu nebo na sociální sítě. Trochu mě mrzí absence 1" snímače, který by telefon posunul o level dopředu.

Teleobjektiv

Velikou výhodou u teleobjektivu je, že nedochází pouze k digitálnímu zoomu. To však ale platí pouze v rozmezí 85 – 125 mm (3,5×-5,2×). Jakmile si budete potřebovat objekt „přitáhnout blíže“, tak dojde k zhoršení kvality. Nejlepší řešení je však fotografovat na hlavní objektiv, který je skvělé pevné ohnisko, a pokud to situace dovolí, tak si přijít k objektu blíže. Pro porovnání přikládám fotografii z hlavního objektivu (24 mm).


85 mm (3,2×)

125 mm (5,2×)


fotografie k porovnání, hlavní objektiv 24 mm (1×)

Kreativní vzhledy

Funkce „Kreativní vzhled“ umožňuje si vybrat z 6 přednastavených barevných filtrů, na které můžete fotografovat.


„ST“

„NT“

„VV“

„FL“

„IN“

„SH“

Panorama

V dnešní době má každý moderní smartphone režim „Panorama“, u Sony Xperia 1 V tomu není vyjímkou. Jediné mínus vidím v tom, že panorama lze zaznamenávat pomocí hlavního objektivu. Např. u iPhonů je možné zaznamenávat i na ultra-širokoúhlý objektiv.


270
° panorama, fotografováno z ruky, Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Noční fotografie

Nový senzor Exmot T pouze na hlavním fotoaparátu za pomoci AI vyplešuje noční snímky. Tento telefon nenabízí žádný režim „Noční fotografie“, na druhou stranu je tu ale plný manuál, kde si můžete nastavit čas až 30s, což v kombinaci se stativem ocení nejeden fotograf.


hlavní objektiv, manuální režim, čas 2s, fotografováno z ruky


ultra-širokoúhlý objektiv, automatický režim

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram