FOTOVIDEO DUBEN 2024

S novým měsícem, již tradičně, přinášíme malou ochutnávku magazínu FotoVideo pro duben 2024. 

Lidskost a pochopení ve fotografii

Snad trochu i příznačně je duben aktuálním a finálním měsícem krásného téma soutěže fotograf roku, jemuž se už dlouho říká jednoduše STREET. Ano, i v tomto tématu se setkáváme s lidmi nejen na ulicích ve někdy až kuriózních momentech, a ne nadarmo klasik říká, že se toho na ulicích se děje více než v hollywoodských akčních filmech. Takže to je naše první důležitá výzva, pro ty, co si doma nenápadně vezmou svůj přístroj a občas vyrazí do ulic, aby ulovily snímky, které se určitě už nikdy nebudou opakovat a pak se s námi o ně navíc podělí v naší nekonečné soutěži.

V zářné rubrice „Mistrovská osmička“, která se usadila už poměrně pevně do úvodu každého vydání našeho časopisu, se setkáte s Paní Danou Kyndrovou, autorkou, která se černobílé humanistické fotografii věnuje už od mládí. V úvodu říká: „Pokud jde o dokumentární, respektive humanistickou fotografii, tak vidím její hlavní perspektivu v ucelených projektech, které se věnují určitému tématu. Říkám tomu vizuální literatura. To však vůbec neznamená, že bych zavrhovala jednotlivé fotografie.“

Danu Kyndrovou sleduje hned v závěsu Kevin V. Ton se svou krásnou FotoEsejí „Všechno na Mars“. Po Kevinovi se jistě rádi začtete a zadíváte do stránek, které jsme vytvořili společně s Janou Pechlátovou. Známe jí už léta, ale její nová kniha MAMA určitě stojí za zastavení a hlavně zamyšlení. Sama autorka o ní říká: „Já bych nikdy dříve neřekla, že jakákoliv má tvorba se bude týkat mateřství, ale možná právě proto, že mě mateřská láska tolik zatřásla světem a zastihla mě zcela nepřipravenou na realitu, jsem se rozhodla o tom vyprávět.“

A nesmíme zapomenout na další dvě ženy, se kterými máme tu velkou čest se setkat a povídat na dubnových stránkách FotoVideo. Anna Boháčová je zářící mladou hvězdou české fotografické reportáže. Stala se aktuální vítězkou a držitelkou významné ceny CANON za rok 2023, která je součástí soutěže Czech Press Photo.

Druhým naší nezapomenutelným objevem je v tomto vydání Jana Zeithammerová, se kterou sice dobře známe také už mnoho let v naší soutěži Fotograf roku, ale tentokrát se i rozepsala. Její úvaha „Fotografie – umělecký jazyk s vlastními pravidly“ určitě stojí za zamyšlení. A nejen to. Tato autorka má až neuvěřitelně poetické snímky a obrovský talent.

Děkujeme všem dalším, výše nejmenovaným autorům – Petr Šálek, Petr Březina, Boris Stojanov, Luděk Bouška, Petr Lindner, Václav Křížek, Luboš Rytych, Jan Kaiser, Miloš Žalman adalším, za pomoc při vzniku tohoto náročného vydání, které si určitě rádi přečtěte.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram