Co se děje ve fotografickém průmyslu 2023

Podíl třech největších fotografických firem na trhu je 85%. Co lze očekávat v budoucnosti. V jakých zemích se fototechnika vyrábí a kde se prodává. Něco z těchto informací se může hodit, když si budete pořizovat nový fotoaparát.

V roce 2010 se prodalo 120 milionů fotoaparátů. V hloubce Covidu v roce 2021 jen 8,5 milionu, když v předchozím roce 2020 to bylo ještě 15 milionů jednotek. Pak začal problém s nedostatkem čipů. Ty se stejně tak jako nejvíce fototechniky vyrábějí v Číně, přestože si stále myslíme, že fotoaparáty jsou Made in Japan.

Jasným trendem je, že se japonské firmy zalekly množství výroby v Číně. Nedávno Sony i Canon oznámily přesuny výrob z Číny do jiných zemí jihovýchodní Asie. Made in Japan to ale nebude. Tyhle ceny bychom nezaplatili. Vývoj a výzkum si však Japonci určitě ponechávají.

Na stránkách OECD jsem našel dva zajímavé grafy

Země, kde se vyrábějí fotoaparáty a objektivy

Země, kde se prodávají fotoaparáty a objektivy

Je zajímavé, že v České republice se fotoaparátů a objektivů prodá vůči počtu obyvatelstva nadprůměrně. Jsme jednoduše národem fotografů.

Každá krize vede ke koncentraci a vzniku monopolů. Sony vstoupil na fotografický trh v roce 2006 jako nový hráč koupí fotografické divize Minolty. Třeba retro kruhové ovladače na kompenzaci expozice a expoziční režimy jsou jejím dědictvím. Jenže proti dvojici Nikon/Canon Sony v profi segmentu šanci neměl. Proto výrobu a vývoj zrcadlovek Sony zastavil jako první. Nikon s Canonem věřili, že zrcadlovky zůstanou paralelně s bezzrcadlovkami (např. sportovní fotografové v agenturách je milovali díky nulovému zpoždění hledáčku). Jenže krize čipů nakonec i Canon s Nikonem  přinutila zastavit vývoj. Sony získal určitý technologický náskok a zkušenosti v bez­zrcadlovkách. Jenže množství zrcadlovek a objektivů mezi fotografy zůstává obrovské. To je pořád něco, co dělá  podíl na trhu Canonu a Nikonu.

Canon, Sony a Nikon drží 85%. S Fujifilm a Panasonic do dělá přes 93%. Na další výrobce jako Leica, Pentax, OM Systém, Hasselblad a další je to jen asi 6% krajíce.

Následující tabulka ukazuje, že v době krize nejvíce rostly zejména ti největší.

Data za rok 2022 zatím nejsou. Hodně záleží i na uvedení nových modelů na trh.

Co lze očekávat dále

Výrobci se soustřeďují na modely vyšší třídy, které dokáží fotografovat tam, kde smartphony nestačí. Na zvířata či sport potřebujete kvalitní teleobjektiv a rychlý autofokus. Tam, kde je málo světla zase velký citlivý sensor. Produktová a módní fotografie speciální světelné objektivy, vysoké rozlišení sensoru, dynamický rozsah apod. O budoucnost kvalitních fotoaparátů se bát nemusíme. Jen to nebude pro masového uživatele. Tam vyhraje mobil.

Zejména Canon bude chtít získat větší podíl na trhu bezzrcadlovek. Na to potřebuje levnější modely pro začínající fotografy. Tí dnes velmi často sahají po starší zrcadlovce, která má stále výbornou hodnotu a hodně levnějšího příslušenství. Nové modely Canon EOS R8 (FF) nebo Canon EOS R10 a R 50 (APS-C), jsou toho signálem. Stále bych očekával ještě levnější Canon EOS R100, zároveň i upgrade již postaršího Canon EOS R5 na Canon EOS R II. Canonu stále chybí vlajková loď Canon EOS R1, která bude mír vysoké rozlišení i rychlost zároveň.

Sony s modelem Sony A7R 5 asi dosáhl maximum, co vytáhne ze sensoru s největším rozlišením na trhu – 61Mpix. Po tomto představení to bude chtít upgradovat dost drahý flagship Sony A1 na Sony A1 II. Pro začínající fotografy zatím nechává starší modely jako Sony A7 ii. Fakt je, že Sony A7 iii je dost nadčasová.

Nikon má dnes také solidní portfolio bezzrcadlovek. Flagship je Nikon Z9. Výborný fotoaparát pro studio, přírodu je Nikon Z7 ii. Hovoří se o Nikon Z8. Jenže kdy, to je velká otázka. Vždy jde o peníze a Nikon je ze třech největších výrobců nejmenší firma, která nemá zázemí v businessu kopírek a spol, jako třeba Canon.

Panasonic hovoři o spojení s Leicou. Jenže Leica je fotografická ikona pro srdcaře a Panasonic elektronický gigant s velkou tradicí ve videu. Proto se jeho fotoaparáty na video logicky hodně zaměřují. Jak spojit tyto dost odlišné světy není jednoduché.

Fujifilm je chemická firma. Zaměřila se chytře na určitý segment fotografů a vytváří pro ně komunitu, jako kdysi Pentax. Zcela vynechává full frame, ale má středoformátový přístroj s velkým sensorem.

V Čechách nesmíme zapomenout na bývalý Olympus, dnes OM-Systém, který má u nás oproti jiným zemím, docela silnou základnu. Firmu vlastní investiční fond a ti budou vždy koukat, aby se každý vývoj hned zaplatil. Základem budou zajímavé inovace. Spolupráce s gigantem Panasonic, který rovněž podporuje Systém 4/3 dává smysl, ale je otázka, jaká bude kromě kompatibility bajonetu realita.

Podíl na trhu získává ten, kdo získává začínající fotografy. Když je to chytne, v průběhu let utratí nejvíce. Pro zajímavost si porovnejte ceny full frame zrcadlovek pro tyto uživatele. Nabízejí nejlepší podíl cena /výkon. Třeba zrcadlovkou Canon EOS 5D mark ii z roku 2009 jsem fotografoval o víkendu na Vydře. Pořád je výborná, Tyhle fotoaparáty vám také dost dlouho vydrží.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Pro nás fotografy je nejdůležitější, aby se udržela co největší rozličnost značek a technologií. Každý monopol škodí. To vidime na cenách elektřiny, plynu nebo internetu každý den. Když budete něco kupovat, zjistěte si, kdo vám bude dělat pozáruční servis. Možnost zajít osobně do servisu a promluvit s technikem vám ušetří nervy i peníze.

Některá data a obrázky jsem převzal ze  serveru 

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Frantiszek
  Frantiszek
  24.02.2023 19:08
  Reaguje na E.B.E 23.02.2023 18:29:

  "Ani náhodou. Nejen, že marketingový parametry jsou lež, ale stejně jako pro..." - zobrazit celý komentář

  Tak ja fotak nehodlam odlozit, ale ten novy samsumg jsem mel moznost vyzkouset. A to i ve spatnych svetelnych podminkach. Vysledky opravdu predcily me ocekavani. Detaipy pri 10x zoomu jsou take velice slusne. Premyslim, ze odlozim svuj lumix lx100, ktery beru na cesty, kde nechci ohrozit hlavni stroj a aspon ten nahradim. Samozrejme to nikdy nedozene rychlost nastavovani fotoaparatu. Fotly v pohybu atd. Ale prp staticke objekty a nataceni videa je to neslutecne.

 • E.B.E
  E.B.E
  24.02.2023 20:21
  Reaguje na Frantiszek 24.02.2023 19:08:

  "Tak ja fotak nehodlam odlozit, ale ten novy samsumg jsem mel moznost..." - zobrazit celý komentář

  Konkrétní Samsung jsem sice v ruce něměl. Zato jsem před pár dny udělal pár fotek nejnovějším "ajfounem". Potřeboval jsem v práci honem něco vyfotit a někomu poslat. Hele. Na displayi nádhera. Sem čuměl. Ale když jsem to přetáhl do počítače a mrkl se na monitoru před odesláním, nechápal jsem ten rozdíl ...a to jsem ještě fotil za slušnýho světla a zblízka. Navíc nic světelně složitýho, ani pohybujícího se. Jestli není ta tvoje zkušenost pouze při kontrole na displayi ...každopádně i kdyby to udělalo slušnou fotku, ergonomie, ovládání, připojitelnost příslušenství, změna objektivu a teleobjektivy vůbec...to se s fotoaparátem nedá nikdy srovnat

 • Jan Schafhauser
  Jan Schafhauser
  25.02.2023 10:56
  Reaguje na E.B.E 24.02.2023 20:21:

  "Konkrétní Samsung jsem sice v ruce něměl. Zato jsem před pár dny udělal pár..." - zobrazit celý komentář

  Souhlasím, sám fotím telefonem Google Pixel, který to také docela umí a v podstatě mohu říci, že pokud se jedné o fotku na základní ohnisko, vyfocenou do Rawu, upravím si to v telefonu v aplikaci Ligtroom a dám třeba na Instagram, laik nejspíš nepozná, jestli to bylo vyfocené mobilem, nebo foťákem s ohniskem 24mm. Mám namysli standartní scénu s dobrým světlem. Ale jakmile si ty fotky porovnám na monitoru, už vidím určitý rozdíl. Hlavně v tom, že ta fotka z telefonu je plošší (dáno malinkým snímačem) a tento rozdíl se nadále prohlubuje při tisku, kdy je fotka z telefonu ještě plošší a bez takové té hloubky i barevné, jakou umí vytvořit velké snímače.

 • marian_r
  marian_r
  04.03.2023 15:32

  A kde je odpoveď na otázku v názve článku?

 • Andrej Macenauer
  Andrej Macenauer
  Autor
  06.03.2023 22:33

  Fotky z mobilu vypadají dobře na mobilech. Pokud pošlete fotku v menším rozlišení třeba přes WhatsApp třeba na Facebook a pak na ní kouknete přes monitor počítače, nastane velké zklamání. Jenže počet lidí, kteří prohlížejí přes smartphony asi už překonává ty, co koukají přes velké monitory. To samé je i s videem. Tady musím ocenit pohotovost a digitální stabilizaci smartphonů.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (9)

Tisknout článek

Tip na článek

LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON
LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON

Spo­leč­nost Ni­kon mi­nulý tý­den roz­ší­řila svoji na­bídku o čtyři nové pro­dukty. Řadu pro­duktů roz­ši­řuje černá verze iko­nic­kého fo­to­a­pa­rátu Ni­kon Z fc, ob­jek­tiv NIK­KOR Z 40 mm f/2 (SE), grip pro dál­kové ovlá­dání MC-N10 a  su­per­te­le­ob­jek­tiv NIK­KOR Z 600 mm f/4 TC VR S. Na všechny se dnes po­dí­váme. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram