Nikon vyvíjí bezzrcadlovky + souhrn informací

Už se to blíží! Nikon oficiálně potvrdil, že vyvíjí zcela novou platformu bezzrcadlovek, které by měly být představeny v nejbližších dnech či týdnech. Pojďme si proto projít i všechny neoficiální informace, které o chystaných novinkách shromáždil – v tomto ohledu velmi přesný web – NikonRumors.com. Aktualizováno.

Aktualizace 26. 7.: Nikon oficiálně potvrdil, že je ve vývoji nová bezzrcadlovka s Full Frame čipem, která bude disponovat zcela novým bajonetem. Na ten bude pomocí adaptéru možnost uchytit i objektivy určené pro bajonet Nikon F. Další oficiální informace nejsou dostupné, ale vyplatí se sledovat tento článek, který budeme průběžně aktualizovat, a oficiální stránky českého zastoupení Nikon. Dále se v tomto článku dozvíte, jak by ony zrcadlovky mohly vypadat plus další kupu zajímavých (byť neoficiálních) informací.

Aktualizace 2. 8.: Nový teaser ohledně bajonetu:

Upozornění: následující informace nejsou oficiální, ale vycházejí z úniků informací (nikoliv spekulací) – zveřejněno dne 23.7.2018


Grip je podle odhadů na NikonRumors podobně velký jako ten u D750

Že Nikon chystá bezzrcadlovky, je takovým veřejným tajemstvím. Za poslední rok nepředstavil skoro žádné foťáky ani objektivy a už jen to naznačuje, že se soustředí na něco nového a velkého. I podle informací z Nikonu to vypadá, že Nikon věnuje své plné úsilí na nový bezzrcadlovkový systém, který bude zahrnovat jak těla, tak i objektivy.

Je téměř jisté, že nové bezzrcadlovky přijdou s novým bajonetem. Měl by se jmenovat „Z-mount“. Nutnost nového bajonetu vychází už jen z technických rozdílů mezi oběma systémy, nicméně Nikon toho využije a bajonet optimalizuje pro objektivy s extrémní světelností.

Ano, Nikon uvede pro bezzrcadlovky kupu nových objektivů a navíc představí pokročilý adaptér pro zpětnou kompatibilitu s objektivy (E, G, údajně i D). Co je ale podstatné, Nikon by mohl uvést několik objektivů Noct s extrémní světelností f/0.9 nebo f/0.95, což by umožnil právě onen přepracovaný bajonet.

Celý systém by měl dostat několik objektivů do vínku už hned od začátku – konkrétně se hovoří o 24–70 f/4, o pevné 35 mm (zřejmě f/1.4), o 50 mm (také asi f/1.4) a dříve či později by mohla dorazit i pevná čtyřiadvacítka. Nikon by měl v této době tvrdě pracovat i na dalších objektivech pro bezzrcadlovky, které budou představovány později. Doufejme, že se mezi nimi dočkáme i těch extrémně světelných s označením Noct.

Zpět k samotným bezzrcadlovkám. Podle informací NikonRumors mají být představeny hned dvě, a to s čipy ve velikost kinofilmového políčka (Full Frame). Vypadá to, že Nikon cílí na konkurenci od Sony (nikoliv Canonu) – konkrétně na jejich řady A7 a A7R, jelikož jeden z foťáků má mít rozlišení 23–24 Mpx (s údajnou cenou 1 700 liber, tedy něco přes 49 000 Kč), druhý 45 Mpx (s cenou 2 400 liber, tedy skoro 70 000 korun).

Aktualizováno: Pohled seshora (Zdroj: Nokishita, via NikonRumors.com)

Oba čipy by měly disponovat BSI (BackSide-Illumination) technologií, 5osou zabudovanou stabilizací obrazu a novým systémem ostření, který by minimálně o vyššího modelu měl mít přes 400 ostřicích bodů. S tím se pojí méně jisté informace, že foťáky budou mít dva ostřicí motorky a že v budoucnu by se mohl objevit aspoň jeden objektiv s power-zoomem pro plynulejší zoom při videu.

Aktualizováno: Pohled zezadu (Zdroj: Nokishita, via NikonRumor­s.com)

Nikon má údajně klást velký důraz na ergonomii. Ta má předběhnout konkurenci od Sony minimálně ve velikosti a tvaru gripu. Zadní LCD bude naklopitelné podobně jako u D850 a na horní straně přístrojů by se měl nacházet ještě malý stavový displej. Elektronický hledáček má mít rozlišení 3.6 Mpx, nebo 3.6 milionů bodů (není to z úniků informací jasné).

Aktualizováno: Poh­led zepředu (Zdroj: Nokishita, via NikonRumor­s.com)

Z dalších známých parametrů: rychlost snímání se má zastavit na 9 fps, paměťové karty mají být pouze typu XQD a CF Express (nikoliv SD), 4K video, 8K – buď 8K video, nebo 8K timelapse jako na D850 (pravděpodobněji druhá možnost), nejspíše žádný zabudovaný blesk. O dalších bezzrcadlovkách například s APS-C velikostí senzoru zatím nepadlo ani slovo.

Datum představení už je oznámeno oficiálně. V pondělí 23. července Nikon zveřejnil teaser a zpřístupnil zatím celkem tajemnou webovou stránku (oficiální česká verze této tajemné stránky).

Aktualizace 27. 7.: Představení se uskuteční 23. srpna v 6:00 našeho času (pravděpodobně pod jedním z odkazů výše bude možné sledovat živé video z představení).

Aktualizace 14. 8.: Nové bezzrcadlovky by se měly jmenovat Z6 (s 24MPX čipem) a Z7 (s 45Mpx čipem). Nový bajonet by se měl jmenovat Z-Nikkor, upřesnění přišlo i na objektivy – s bezzrcadlov­kami se mají představit i tři objektivy: 50mm f/1.8, 24–70mm f/4 a 35mm f/1.8. Až později po 23. 8. má přijít Nikon Z-Noct-Nikkor 58mm f/0.95! I v budoucnu by se chtěl Nikon zaměřit na high-endové pevné objektivy (pravděpodobně se světelností atakující f/0.95 a s označením Noct).

Aktualizace 21. 8.: Součástí balení by měl být adaptér na bajonet Nikon F, adaptér bude disponovat servem, které bude hýbat s mechanickou páčkou clony u objektivů. To znamená, že budoucí objektivy budou označeny písmenem „E“, které značí elektromagnetické ovládání clony a ono mechanické z předchozích generací bude postupně mizet, nicméně stále bude kompatibilní. Dále uniklé informace uvádějí, že použitý senzor bude lepší než v D850 a že bezzrcadlovky budou v prodeji v listopadu (tyto informace nejsou 100% ověřené). Ty nejšílenější spekulace uvádějí, že brzy přijde i APS-C bezzrcadlovka, mělo by se jednat o Nikon D3500/D3600 s bajonetem Nikon F (to by dávalo smysl, protože v obřím bajonetu Z by APS-C čip vypadal směšně), ale vzhledem k předchozí absenci informací o APS-C bezzrcadlovce je to nepravděpodobné.

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Montypeter
  Montypeter
  23.07.2018 19:49

  Tak na tohle se moc těším. Jsem zvědavý na cenu a poměr k Sony Alpha A7 III.
  Srdcem jsem pro NIKON, ale zatím SONY ve své třídě nemá konkurenci.
  Jeden z nich bude pod stromečkem tak jsem zvědavý s čím NIKON přijde :-)

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Autor
  23.07.2018 22:04
  Reaguje na Montypeter 23.07.2018 19:49:

  "Tak na tohle se moc těším. Jsem zvědavý na cenu a poměr k Sony Alpha A7 III..." - zobrazit celý komentář

  Reálně Sony nemá na poli Full Frame bezzrcadlovek žádnou konkurenci, ale už bych dodal slůvko "zatím". Nikon na to podle všechno chce vlétnou zostra, oba modely vypadají na high-endy, případně ten levnější by mohl být takový nástupce D750, takže lepší middle-"end". To je má osobní domněnka, jelikož jsem zatím neslyšel ani slovo o nástupci D750 (a že si ho zaslouží; D610 je na tom podobně, navíc Canon představil přímého konkurenta 6D Mk. II).
  Zkrátka od Nikonu očekávám hodně. Měli dost času se připravit a vyladit detaily, takže zbývá jen doufat, že nepřestřelí cenu. Ideálně by mohla být pod konkurencí od Sony, protože Nikon by měl být agresivní, když vstupuje na již obydlený trh.
  PS: Hned jak to představí, beru telefon a volám do Nikonu, že to chci na testování! :-D

 • Lukáš Burget
  Lukáš Burget
  24.07.2018 15:31

  Nedávno se redaktor Fotoaparatu.cz pan Súkeník u příležitosti článku o konci systému Nikon 1 zamýšlel a ptal čtenářů, jak asi bude vypadat ten systém nový (dejme tomu, že se bude jmenovat NOCT). Spekuloval jsem, že půjde o fullframe systém s cenou těla nad třicet tisíc. Zatím se zdá, že jsem se nemýlil.

  Systém bude jistě kvalitní a už ze začátku dobře vyladěný. Pro amatéra s průměrnými příjmy v českých reáliích to ale nebude. Obecně vzato, velké zlevnění fullframe systémů nelze čekat ani při zvýšení počtu konkurenčních systémů na trhu. Jednak je to technologicky a výrobně vše dost provázáno (kdo asi bude Nikonu vyrábět senzory?) a jednak tu platí tržní logika: Nelze čekat prodeje vysokého počtu kusů, zvlášť v době, kdy spousta těch, kteří by si dříve koupili alespoň základní APS-C přístroj, už prostě fotí jen mobilem. Proto je třeba udržet vysoké kusové marže. Celkovou vysokou cenou systému se také udržuje odstup tohoto segmentu trhu od segmentů dalších.

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Autor
  24.07.2018 20:16
  Reaguje na Lukáš Burget 24.07.2018 15:31:

  "Nedávno se redaktor Fotoaparatu.cz pan Súkeník u příležitosti článku o..." - zobrazit celý komentář

  Vypadá, že to byl dobrý odhad :-) Každopádně se mi zdá jako logické se vrhnout trh se vší vervou a hned útočit na ty nejvyšší příčky. Je očividné, že strategie Canonu moc nefunguje, s několika málo APS-C bezzrcadlovkami a pouze pěti základními objektivy mi přijde, že se systém plácá jako ryba na suchu. Je pro mě celkem groteskní, že pro jejich M systém více objektivů představili výrobci třetích stran než sám Canon. Přístup s FF těly a profi objektivy (f/0.9) je nejen zajímavější, ale mohl by se i lépe finančně vyplatit. Hlavní bude představit hodně objektivů, které naplno využijí zcela nového systému, což Canon rozhodně neudělal.

  Doufám, že se nemýlíte s předpovědí, že systém bude kvalitní a dobře vyladěný. Vzpomeňme na poměrně zvláštní problémy s bajonetem u prvních dvou generací bezzrcadlovek Sony. Osobně se obávám, že se u nového systému objeví nějaké "dětské nemoci", ale snad se mýlím.

  Mimochodem, stará FF Sony A7 první generace se prodává jen okolo dvaceti tisíc korun, což je ve srovnání s konkurencí "za hubičku".

 • Helena Macenauerová
  Helena Macenauerová
  25.07.2018 19:22

  Právě dnes sám Nikon oficiálně ohlásil, že vyvíjí novou full frame bezzrcadlovku s objektivy Nikkor, které budou mít nový bajonet, díky němuž Nikon slibuje zcela nový level optického výkonu. ...tak se nechme překvapit kdy a za jakou cenu se novinky Nikon na trhu objeví...?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (5)

Tisknout článek

Tip na článek

Srovnání: Canon EOS R vs. Nikon Z7 vs. Sony A7R III vs. Panasonic S1R
Srovnání: Canon EOS R vs. Nikon Z7 vs. Sony A7R III vs. Panasonic S1R

S di­gi­tál­ními bez­zr­ca­dlov­kami s pl­no­for­má­to­vým či­pem a vy­so­kým roz­li­še­ním se roz­trhl py­tel, na­bí­zíme tedy pře­hledné po­rov­nání bez­zr­ca­dlo­vek Ca­non EOS R, Ni­kon Z7, Sony A7R III a Pa­na­so­nic Lu­mix S1R.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace