ČERNOBÍLÁ FOTOGRAFIE V PODÁNÍ DANIELA ŘEŘICHY

Černobílá fotografie dlouhými expozičními časy... Často se setkávám s reakcemi „to jsi rozmazal v počítači“ nebo „ta voda byla zamrzlá, vždyť jsi říkal, že jsi tam nebyl v zimě“. Můj pohled na fotografii změnil hodně Balt. Naučil mě ocenit a vnímat kouzlo černobílého pohledu, i když mám stále rád tu klasickou barevnou krajinářskou fotografii...


V prvním díle bych vám přiblížil, jakou používám výbavu při fotografování černobílých snímků dlouhými expozičními časy.

Stejně jako i pro ostatní mé focení používám digitální zrcadlovku (aktuálně 10.ledna 2016 to je Canon EOS 5D Mark II). Důležité je, aby fotoaparát disponoval funkcí (režimem/)) BULB (je to běžná funkce všech zrcadlovek a na fotoaparátech jí nalezneme pod symbolem „B“), neboť klasické expoziční režimy (např. priorita clony, priorita času,….) ve většině případů neumožňují nastavit expoziční čas delší než 30s. Hodit se může i funkce předsklopení zrcátka, ale pokud toto váš fotoaparát neumí, tak nezoufejte, moje první snímky dlouhými časy vznikaly i bez této vymoženosti.

Pro samotné prodloužení expozičního času je nutný silný šedý ND filtr. Já jsem si vybral filtr B+W ND šedý filtr 110–1000×, ale určitě stejně dobře poslouží i např. LEE Filters Big Stopper nebo VFFOTO ND MC 1000×. Všechny tyto šedé ND filtry prodlužují původní naměřenou expozici o 10EV. To znamená, že např. původní expoziční čas 1/30s (změřený expozimetrem fotoaparátu bez filtru) se po nasazení filtru prodlouží na 30s.

Pro přepočet a zvolení správné expozice po nasazení ND filtru využívám mobilní aplikaci „Exposure Calculator“ (pro operační systém Android). Aplikací pro přepočet expozičního času je velký výběr a tak záleží na každém, kterou si nakonec zvolí (samozřejmě s přihlédnutím na používaný systém v tom konkrétním mobilním zařízení). Pokud vám práce s aplikací nevyhovuje, tak si stejně jako já můžete připravit jednoduchou tabulku, kde bez zdlouhavého počítání hned zjistíte ten správný expoziční čas.

TABULKA PŘEPOČTŮ EXPOZIČNÍCH HODNOT pro ND filtry prodlužující expozici o 6 EV nebo 10 EV

Pokud byste si náhodnou své mobilní zařízení s aplikací pro přepočet expozičních hodnot nebo vypracovanou tabulku zapomněli doma, tak si expoziční čas můžete samozřejmě i spočítat.

POSTUP VÝPOČTU EXPOZIČNÍ HODNOTY pro ND filtr prodlužující expozici o 10 EV

Vzhledem k tomu, že většina expozičních časů bývá delších než 30 s, tak už si člověk nevystačí se samospouští. Pro ovládání fotoaparátu „na dálku“ s možností exponovat i déle jak 30 s, se nejlépe hodí kabelové spouště. V mé výbavě je snad ta úplně nejobyčejnější spoušť s aretací, kterou lze koupit. Pokud vám váš fotoaparát nenabízí zobrazování či odpočítávání času probíhající expozice, tak nezapomeňte na nějaké stopky nebo jiný časovač.

Jednoho z mých nejdůležitějších pomocníků jsem si nechal na závěr, je to stabilní stativ. Mně se osvědčil karbonový stativ Manfrotto řady 055, ale špatně neuděláte ani se značkou Gitzo, Giottos, Velbon apod.. Důležitá je stabilita celého stativu! Bez stabilního a pevného stativu to prostě s dlouhými expozicemi nepůjde. Tato velice důležitá fotografická pomůcka je často podceňována. S tím se bohužel setkávám pravidelně na všech fotografických workshopech, které společně s kolegou pořádám už od roku 2010.

Co se týče objektivů, tak nejčastěji využívám širokoúhlé objektivy, ideálně s ohniskem cca 16 – 35 mm (v případě tzv. „full frame“). Majitelům fotoaparátů s APS-C snímačem bych doporučoval objektiv s rozsahem cca 10 – 20 mm. Nebál bych se říci, že čím širší ohnisko, tím lepší. Důležité však je, aby bylo možné na objektiv nasadit ND filtr!!!

No a když už hovořím o výbavě, tak zajímavým doplňkem může být jakákoliv foto-pláštěnka nebo podobná nepromokavá ochrana fotoaparátu. S velkou spokojeností používám B.I.G. Pláštěnku pro DSLR „Roll up“. Dříve jsem si v nouzi vystačil i s igelitovou taškou, do které jsem udělal otvor pro objektiv a tašku pak navlékl na celý fotoaparát. Byla to sice vždy jen taková jednorázová improvizace, ale posloužit dokázala!!! 

Výbavu bychom tímto měli za sebou a v dalším díle se vrhneme na samotné focení a postprodukci.

_____________­________________________­________________________­________________________­_____________

Další fotografie a články najdete na webu Daniela Řeřichy: https://www.danielrericha.cz

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky
Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky

Ši­ro­ko­úhlé ob­jek­tivy ne­boli ši­ro­káče jsou mezi fo­to­grafy ob­lí­bené, ale ne vždy je snadné se mezi nimi vy­znat. Proto při­ná­šíme pře­hled nej­lep­ších ši­ro­ko­úh­lých ob­jek­tivů pro Ni­kon a Ca­non.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace