Panasonic: nová profi-bezzrcadlovka Lumix G9

Panasonic uvádí bezzrcadlovku G9, která je zaměřena na fotografy, pro které jsou statické snímky důležitější, než video. Je to tedy takový sourozenec modelu GH5, který právě na video zase klade větší důraz. Čím se bude snažit zaujmout? Obří elektronický hledáček, druhý stavový displej, snímání 20fps s AF, výkonná 6.5EV stabilizace v těle či režim vysokého rozlišení, který pomocí multiexpozice vytvoří až 80MPx snímky. A jak to tak u Panasonicu bývá, i video je silně nadprůměrné, ačkoliv na něj přístroj není přímo zaměřen. Je toho ale více..

Novinka z dílny Panasonic se dá nejlépe vystihnout jako maximum technologie v malém těle. Výrobce jako by vyslyšel žehrání fotografů a do modelu G9 přidal takové věci, jako je horní stavový displej (který se u bezzrcadlovek téměř nevyskytuje a u zrcadlovek jen ve vyšších řadách, přitom je velmi praktický), ennormní (elektronický) hledáček s ekvivalenžem zvětšení u kinofilmu 0.83× (pro srovnání – Canon 1DX Mark II má 0.76×) či vestavěnou stabilizaci s údajně rekordní účinností až 6.5EV.

Nechybí rychlé sériové snímání (20fps s AF, 60fps bez AF, v případě mechanické závěrky 9, respektive 12), režim multiexpozice pro vysoké rozlišení (až 8 snímků = 80MPx), rychlý DFD autofokus (vylepšený oproti předchozím verzím) či funkce 6K Photo.

Senzor je známý 20MPx 4/3 CMOS, který najdeme i ve vlajkové lodi GH5.

Potěšující je přítomnost duálního slotu pro SD karty, dokonce s podporou UHS-II standardu pro oba sloty.

Nechybí ani joystick pro výběr AF bodu.

Baterie je stejná,jako v modelu GH5, což znamená rating 40snímků na jedno nabití. Pokud to nestačí, G9 podporuje battery grip, který baterie pojme dvě. Přístroj jde navíc nabíjet přes USB (3.0).

Vybírat bod ostření je možno i skrze výklopný dotykový displej.

Výrobce nezanedbal ani video, takže se můžete těšit na UHD 4K video o snímkové frekvenci až 60p a maximálním bitrate 150Mbps. Video je snímáno z celé šířky senzoru při všech nastavitelných rozlišeních.

Přístroj patří mezi bezzrcadlovkami k těm větším – váží 658g a zaberte v brašně prostor o rozměrech 137×97×­92mm.

Pokud se vám to zdá na 4/3 přístroj moc, tak na jednu stranu máte pravdu, na druhou stranu je třeba uvědomit si, že hlavní úspora menšího systému (crop faktor 2×) není v tělech,ale v objektivech, které jsou oproti fullframe sklům výrazně menší a lehčí. Tělo G9 bude skvěle balancovat s těmi většími z nich.

Kolik za to bude Panasonic chtít? V amerických penězích to bude 1699. V českých bohužel o něco více.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Lukáš Burget
    Lukáš Burget
    09.11.2017 10:37

    Větší než APS-C zrcadlovka, drahé skoro jako fullframe. Pokud to video z přístroje nebude přímo božské, nevidím jediný důvod si tohle pořizovat.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Autor
    09.11.2017 20:07
    Reaguje na Lukáš Burget 09.11.2017 10:37:

    "Větší než APS-C zrcadlovka, drahé skoro jako fullframe. Pokud to video z..." - zobrazit celý komentář

    Důvody vidím...
    Tělo je větší, ale objektivy jsou stále menší.
    4/3 senzor se snáze stabilizuje - 6.5EV je nejvíc na trhu (je-li to pravda).
    Menší senzor dělá lepší přiblížení při makru.
    Video vychází z GH5, jen mu chybí řada funkcí, nicméně na poměry APS-C zrcadlovek božské bude.
    A pak taky 0.83x hledáček, 2 UHS-II slot, 20fps... která APS-C zrcadlovka tohle vše má? ;-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (7)

Tisknout článek

Tip na článek

Dvouměsíční soutěž "PODZIMNÍ KRAJINA" - do 22. listopadu
Dvouměsíční soutěž "PODZIMNÍ KRAJINA" - do 22. listopadu

Do 22. lis­to­padu 2025 se mů­žete za­po­jit do dvou­mě­síční sou­těže s té­ma­tem „POD­ZIMNÍ KRA­JINA“. Poté bude 10 nej­lépe Vámi obo­do­va­ných fo­to­gra­fií zve­řej­něno v článků. Ví­tězům na prv­ních třech mís­tech vě­nuje hod­notné ceny spo­leč­nost Fo­to­In­sti­tut.cz. Více in­for­mací o sou­těži na­lez­nete níže.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram