Metabones uvádí "ďábelský speedbooster" pro Pentax Q

Metabones, již dobře zavedená firma specializující se na zajímavé adaptéry k objektivům, přidala další kousek do svého portfolia a tentokrát popustila uzdu své fantasii úplně. Jde o Speedbooster (telekompresor) pro maličký Pentax Q. Jeho název Q666 neboli "Devil's Speedbooster" je poměrně nekonvenční...

Marketingová oddělení některých firem se opravdu nebojí být originální…

6, 6, 6 je šestsetšedesátšešt

Sugestivní název nového telekompresoru (tedy optického nástavce zkracujícího ohnisko objektivu, viz náš test konkurenčního typu zde) naznačuje ve skutečnosti technické specifikace tohoto adaptéru.

Má zkracovací koeficient cca 0.5×, tudíž zkrátí ohnisko objektivu (Nikon F a G) a zvýší jeho světelnost. Maximální výsledná světelnost, které lze dosáhnout (při použití f/1.2 objektivu) je f/0.666.

Na tělech bezzrcadlovek Pentax Q, pro které je určen, dojde k ekvivalentnímu crop faktoru výsledné soustavy tělo/adaptér 2.8× nebo 2.3× podle modelu fotoaparátu. Crop faktor samotného fotroaparátu je přitom 5.6×, respektive 4.7×.

Není od věci připomenout, že řada kompaktů s vyměnitelnými objektivy Pentax Q již byla výrobcem podle všeho ukončena. Jde tak o trochu překvapivý krok.

Stejně tak překvapivý je i název Q666 aneb „Ďáblův Speedbooster“ (překlad anglického názvu). Výrobci se většinou vyhýbají kontroverzním názvům (z pochopitelných důvodů), ale Metabones se toho zjevně nebojí. Pokud by někdo váhal, proč je modelové značení kontroverzní, tak číslo 666 je většinou vnímáno negativně, jako číslo ďábla (the Beast jej všichni zvou). Wikipedia vysvětluje zde.

Opticky je tvořen 6 členy a umožňuje řídit clonu mechanickým prstencem. Metabones slibuje, že se přidaná optika nepodepíše negativně na ostrosti.

Cena bude dělat $490.

Více na stránkách výrobce: http://www.metabones.com/

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Širokoúhlá astrofotografie – 4. díl: Fotografujeme meteority (perseidy)
Širokoúhlá astrofotografie – 4. díl: Fotografujeme meteority (perseidy)

12. srpna v druhé po­lo­vině noci je te­o­re­tický vr­chol me­te­o­ri­tic­kého roje per­seid. Pro fo­to­gra­fo­vání po­tře­bu­jeme místo s mi­ni­mál­ním svě­tel­ným zne­čiš­tě­ním, Mě­síc pod ho­ri­zon­tem a pře­de­vším jas­nou ob­lohu. Na­sta­vení ex­po­zice je po­dobné jako pro fo­to­gra­fo­vání Mléčné dráhy. Po­kud váš fo­to­a­pa­rát ne­umí sní­mat ča­sosběry, ne­za­po­meňte na ka­be­lo­vou spoušť tzv. in­ter­va­lo­metr. Více v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram