Sony uvádí RX0 - 1" odolný fotoaparát/videokameru

Sony odhalilo podivuhodný přístroj s neméně podivuhodným názvem RX0, který se dá nejlépe popsat jako kříženec akční kamery a profikompaktu. Má 15MPx 1" senzor a pevný 24mm (eqv.) objektiv a můžete se s ním potopit pod vodu a točit až 4K video. Dokonce jich můžete skládat více k sobě...

Řada RX je vyhrazena kompaktním fotoaparátům s relativně velkým senzorem, od  1" (crop 2.7×) senzoru po fullframe čip… Zatím existovaly tři řady- RX100 (ultrazoom), RX10 (kapesní profikompakt) a RX1 (fullframe reportážní kompakt). Přidat k nim novou řadu se zdálo být těžké, protože už by Sony muselo jít do tisícových značení. Oni to však udělali naopak a představili řadu RX0.

Opravte nás případně, ale je to asi první fotopřístroj na trhu s typovým číslem „0“.

Co je vlastně zač?

Vypadá jako klasická akční kamera typu GoPro, tedy pogumovaná vodotěsná krychlička s minimem ovladačů. Uvnitř je však 1" 15.3 MPx BSI CMOS se „stacked“ architekturou (extrémně rychlý odečet), který zvládne i velice slušné statické snímky. I pokud budete RX0 používat jako fotoaparát, snadno překoná běžné kompakty.

Natáčet jde i video a použít tak RX0 jako akční kameru – s tím, že záběr z 24mm F4 objektivu Zeiss bude přirozenější, ale méně širokoúhlý, než z klasických akčních kamer.

Že nejde o akční kameru dokládá i videovýstup – interně umí „jenom“ Full HD (nechybí ale slow-motion až 1000×!), profesionální 4K 4:2:2 vide nahrává přes HDMI výstup. Nechybí plochý profil S-Log.

Naopak umí extrémně krátké časy expozic až 1/32000s. V režimu fotoaparátu umí až 16 sn./s v plném rozlišení a RAW.

A teď to důležité – tyto krabičky umí vzájemně spolupracovat. Pomocí ovladače FA-WRC1M jich jde odpálit až patnáct najednou, pět najednou jse ovládat skrze mobilní aplikaci Sony přes Wi-Fi.

Hm, hm… odpálení 15 fotoaparátů/ka­mer najednou s rychlou závěrkou, vestavěné slow-motion video… k čemu by se to jen mohlo hodit? No přece zastavená realita, známá jako „bullet time“ (po známém využití tohoto efektu ve filmu Matrix) snadno a rychle! Tohle je přístroj, který by mohl oslovit i profesionální filmaře.

To neznamená, že ho pro jeho praktické vlastnosti neocení i amatérský fotograf nebo kameraman – i jeden toho zvládne dost.

Video-představení zde:

Ukázky využití zde:

   

Informace na webu Sony US: https://www.sony.com/…-shot-compac…

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace