​Zoner Photo Studio X

Úprava snímků je pro fotografa naprosto klíčová. Po zakoupení fotoaparátu je na řadě software pro další práci s vašimi fotografiemi. Věděli jste, že Zoner Photo Studio má 10 milionů spokojených uživatelů po celém světě? Kdo vlastně za touto firmou stojí? Proč softwarové firmy začaly své programy pronajímat za roční či měsíční poplatek? Jaký to má vliv na kvalitu softwaru a jaké to má výhody pro vás? To vše a mnohem více vám v zajímavém rozhovoru představí Jolana Rumanová, PR manažerka Zoner Photo Studia.

Kdo je zakladatelem a tvůrcem softwaru Zoner Photo Studio?

Zakladateli firmy Zoner software, která Zoner Photo Studio vyvíjí, jsou spolužáci z vysoké školy – Milan Behro a Roman Slavičínský. Společný zápal pro počítače je přivedl k tomu, že v roce 1993 založili firmu s cílem vyvíjet grafický editor. V průběhu let se zaměření firmy rozvíjelo, přibyla divize zabývající se webhostingem a internetovými službami a od roku 2004 má firma také vydavatelství Zoner Press. I přes úspěchy firmy ve všech oblastech se v roce 2003 Roman Slavičinský rozhodl odjet do USA a věnovat se budování kariéry profesionálního fotografa. Milan Behro jeho poloviční podíl odkoupil a dodnes je jediným majitelem brněnské firmy. Samotný program Zoner Photo Studio tvoří softwarová divize firmy, kde někteří lidé, hlavně z řad vývojářů, působí dokonce už od založení Zoneru.

Jak dlouho je tento software na trhu?

Letos to bude už 24 let. Předchůdce Zoner Photo Studia – Zoner Media Explorer – firma představila v roce 1994. Osm let na to už byl Zoner Media Explorer nejoblíbenějším softwarem na práci s fotografiemi v České republice. V roce 2004 se z něj stalo Zoner Photo Studio kompletně zaměřené na práci s fotografiemi.

S jakými formáty fotografií umí Zoner Photo Studio pracovat? Může v něm uživatel pracovat i s RAW soubory?

Ano, ZPS zvládne i úpravu RAW souborů z naprosté většiny digitálních zrcadlovek nebo středoformátových přístrojů. Pokud náhodou fotoaparát v podporovaných chybí, stačí nainstalovat speciální konvertor. U JPEG snímků vůbec nemusíte řešit svůj fotoaparát, protože program zobrazí jakýkoliv váš snímek.

Kolik verzí Zoner Photo Studio nabízí a čím se od sebe odlišují?

Aktuální verze Zoner Photo Studia je pouze jedna – Zoner Photo Studio X. Zatímco dříve jsme každé září představovali novou verzi ZPS, od roku 2016 máme ZPS X, které průběžně vylepšujeme. Od předchozích verzí se liší tím, že má řadu nových pokročilých funkcí, umožňuje práci s vrstvami nebo lokální nedestruktivní úpravy fotografií. Nedestruktivní znamená, že až do uložení se nijak nezasahuje do originálního snímku a úpravy lze bez následků vždy vrátit zpět. ZPS X se liší také tím, že ho nabízíme formou ročního předplatného, což nám právě umožňuje jeho průběžné vylepšování s ohledem na přání našich uživatelů a rychlé opravy případných chyb. Pravidelné uživatele vyjde předplatné levněji, než kdyby si každý rok kupovali nové ZPS, jak to mnoho našich zákazníků dělalo.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Z jakého důvodu softwarové společnosti své produkty raději nechávají předplácet?

Pro firmy je to mnohem pohodlnější forma fungování nejen díky tomu, že jim zákazníci platí průběžně menší částky, ale hlavně díky tomu, že se mohou plně soustředit na jeden produkt jak při vývoji, tak při prodeji. Je tam plynulejší vývoj a užší spolupráce s uživateli. Fotografové si díky předplatnému pořídí pokročilý nástroj pro svou práci za nižší počáteční náklady.

Nabízíte zkušební verzi zdarma, aby si váš produkt mohl potenciální zájemce osahat?

Ano, nabízíme plnou verzi na 30 dní zdarma k vyzkoušení. Fotonadšenci si tak mohou během měsíce zkusit kompletní, “neořezaný” program a promyslet, zda si chtějí náš software pořídit.

Jak často je ZPS inovován?

Při spuštění ZPS X v září 2016 jsme slíbili aktualizace čtyřikrát do roka a slovo držíme. První novinky jsme do programu zařadili v prosinci a další velké balíčky přinášíme v tříměsíčních intervalech. Nejde ale o nějaké drobné úpravy či jen opravy chyb, program je opravdu bohatší o nové funkce. V posledních aktualizacích jsme hodně doladili práci s vrstvami a modul Vyvolat se postupně rozrůstá o velmi vyspělé retušovací funkce – Štětcový filtr, Vyhlazovací štětec či Retušovací štětec. Úspěch také měla vylepšená funkce Zřetelnost, možnost Zpřesnit výběr a nejnověji plná podpora formátu HEIF.

Okolo tohoto formátu je velký rozruch, ale co opravdu fotografům přinese a jaké nové možnosti se díky němu v ZPS X objeví?

Máme velkou radost, že se nám podporu formátu HEIF podařilo i přes všechny strasti do programu implementovat. Zoner Photo Studio se tím stalo celosvětově prvním editorem na Windows, který dokáže formát HEIF nejen zobrazit, ale i zapisovat, tedy ukládat. Vzbudilo to zájem i u tak velkých fotografických médií jako dPreview nebo Petapixel. Dlouho čekáme na nástupce zastaralého formátu JPG, a to nejen kvůli úspoře velikosti při zachování kvality, ale také kvůli dalším vlastnostem, jako je uložení více snímků rozdílovou metodou, kombinace videa a fotografií, využití hloubkové mapy nebo dokonce snížení nároků na editaci. Nový formát HEIF jednoduše umožní do budoucna opravdu velké věci a my jsme rádi, že jsme u toho.

Jak velká byla výzva, že jste jako první editor fotografií pro Windows zakomponovali plnou podporu tohoto formátu do ZPS X?

Velká. Největší překážkou byl a vlastně stále je neustálený standard ukládání fotografií do tohoto formátu. Standardy mají totiž často v reálu velmi málo společného se skutečnou podobou. Ta se zpravidla odvíjí od prvního reálného nasazení, a tak si první implementátor (v tomto případě Apple) pochopitelně může standard interpretovat po svém nebo si jej prostě ohnout tak, aby si zjednodušil život. A Apple si, slušně řečeno, se standardy příliš hlavu neláme. Všichni ostatní se pak musí přizpůsobit a pro nás jako pionýra v této oblasti to znamenalo důkladnou zpětnou analýzu jejich řešení a obrovskou dávku trpělivosti s metodou pokus/omyl.

Je práce s fotografiemi v Zoner Photo Studio spíše intuitivní? Nebo se musí začátečník nejprve s tímto softwarem naučit zacházet?

Ano, program je hodně intuitivní, ale samozřejmě aby ho člověk mohl ovládat rychle a naplno, je potřeba trochu praxe. Mně například po příchodu do Zoneru překvapilo, kolik existuje klávesových zkratek, které opravdu urychlují práci. Jejich seznam je v Nápovědě programu. ZPS má oproti zahraničním fotoeditorům tu výhodu, že k němu existuje velké množství naučného materiálu v češtině. Máme nově vylepšený výukový web Milujemefotogra­fii.cz, kde si každý jednoduše dohledá téma, které ho zajímá. Postupně budou přibývat i více interaktivní materiály jako videa nebo grafiky. Nové články sdílíme na našem Facebooku, kde čtenáři najdou i krátké tipy na práci v ZPS nebo různé fotografické zajímavosti.

Jaké nejdůležitější funkce pro zpracování fotografií ZPS nabízí?

To záleží na osobní preferenci uživatele. Někteří ocení vynikající hromadné úpravy fotografií ve Správci, jiným vyhovují možnosti organizace svého archivu nebo tvorba fotopředmětů přímo v programu. Pozitivní ohlasy jsme měli, když jsme v novém ZPS X přinesli práci s vrstvami, kterou dále postupně vylepšujeme. Při jedné z větších loňských aktualizací se lidem líbil Štětcový filtr pro „vmalování“ expozičních úprav přímo na potřebná místa a také funkce Zpřesnit výběr pro výběry složitých tvarů jako jsou vlasy nebo srst. Přiznejme si ale, že pro mnoho lidí je nejdůležitější funkcí tlačítko Auto pro automatickou úpravu snímků. Proto se na něj naši vývojáři loni také zaměřili a jeho výsledky jsou teď ještě kouzelnější, protože pracuje s více parametry včetně barvy.

Je Zoner Photo Studio srovnatelné s jinými světově uznávanými softwarovými produkty na zpracování snímků?

Zoner Photo Studio má po světě 10 milionů uživatelů, takže z tohoto hlediska se možná už pomalu ke světovým produktům blížíme. Také nás fotografové, ale i různé servery a média, denně s konkurencí srovnávají. Zoner Photo Studio často vede ve zmíněných hromadných úpravách nebo tím, že se postará o opravdu celou cestu fotografie od importu z fotoaparátu, přes organizaci, retuš až po přerod ve fotoplátno nebo kalendář. A některé čerstvé retušovací funkce dokonce pracují lépe, než u světové konkurence. Na českém srovnávači Heureka jsme dlouhodobě neoblíbenější produkt ze sekce Grafika a design. V zahraničí je konkurence samozřejmě mnohokrát větší, přesto jsme na velkém americkém srovnávači TopTenReviews na třetím místě mezi nejlepšími fotoeditory roku 2017.

Dají se v Zoner Photo Studio programu realizovat i složité fotomontáže?

Ano, přestože je program univerzální, umožňuje jít při editaci opravdu do hloubky. Právě vrstvy a s nimi spojené masky otevřely uživatelům úplně nové možnosti retuší. V modulu Editor jsou pro fotografy dále k dispozici takové funkce jako srovnání linií, řada retušovacích a kreslících nástrojů, volná deformace, práce s textem či přechodový nebo kruhový filtr.

Na otázky odpovídala Jolana Rumanová, PR manažerka Zoner Photo Studio.

Web: https://www.zoner.cz/

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Etsiene Foto
  Etsiene Foto
  01.03.2018 10:25

  Zhruba před necelým rokem jsem komunikova se zástupcem Zoneru Soňou Štěpánkovou a vysvětlil jsem jí, proč pro mne jako sporadického amatéra skončil Zoner ve verzi 15. Proto znovu zde uvádím své argumenty a škoda, že Zoner nemyslí na běžné fotoamatery. Je to opravdu škoda, když nedokáže více využít svůj potenciál ve vidině zisků. Tedy:

  Jaká by byla moje představa o podobném produktu jako je Zoner?
  a) Nemám nic proti tomu, aby existovala cenová politika jako je u verze X s plnou podporu s ročním paušálem. Té si třeba říkejte Profi. Pokud bych byl okázán na Zoner denně jako profesional, asi bych to přijal. Kámen úrazu je ale ten, že pokud nezaplatím na další rok, razantně se omezí použitelnost produktu až do míry téměř nepoužitelnosti, což mi připadá jako vydírání, protože si něco koupím a nemohu to používat. Je to jako bych si koupil navigaci do auta a pokud nezaplatím na další rok, přestala by navigovat. Osobně bych ji hodil do kontejneru na elektroodpad a kopil bych si něco jiného s vědomím že mohu jezdit i na staré mapy a bude to jen můj problém. Ale používám co jsem si zaplatil. Každý by pochopil, že pokud by nezaplatil roční poplatek, neměl by naprosto žádnou podporu do doby zaplacení. Samozřejmě každá podpora si vyžaduje ocenění. Přijal bych i podmínku, vyššího paušálu mezi několika aktualizacemi. Nakonec hlavní je zisk pro Zoner.
  b) K tomu bych si dokázal představit obdobnou politiku jakou jste měli doposud. Krabicová verze se zárukou update na období do nové verze, bez podpory, s omezením funkcionality pro Profi - verze Home nebo Amater, Doba trvání licence by byla tak akorat, kdy se vychytají největší problémy a většinou po této době je daná verze dost stabilizovaná a není nutná další podpora. Pak je na zákazníkovi, kdy se rozhodne o další cestě. Jestli mu to stačí, nebo si koupí další licenci až bude chtít, nebo přejde na Profi. V rozumné cenové relaci by to byl dobrý artikl bez dalších nákladů.
  c) No a jako bonus bych zavedl třeba verzi Free, jen se základním spektrem úprav, které má většina free produktů, bez možnosti podpory nebo exportů. Hlavní důvod této verze je popularizace Zoneru. Věřím že po určité době by mnoho uživatelů by se po nějaké době změnili na zákazníky Home verze a někteří na Profi. Myslím že touto politikou by jste získali hodně nadšenců pro Zoner. Takhle jste udělali pravý opak, tedy alespoň u mne.
  Je mi opravdu líto, že produkt s kterým jsme spokojen budu muset v budoucnu nahradit nečím pro běžné amatery, i když zatím 15 mi slouží dobře. Samozřejmě, je ještě 18. Vyzkoušel jsem, ale bohužel jako několik dalších pro několik zásadních změn v ovládání, které pro mne nebyly vyváženy zdokonalením, je pro mne 15 jako posledním Mohykánem.

 • tencosiudělilban
  tencosiudělilban
  01.03.2018 19:14

  K zoneru jsem se vyjadřovat nehodlal, ale když čtu ten tvůj nářek, mám chuť dát odkaz na tvé vysvětlení slova trend :-D

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace