Recenze: Nikon 105mm f/1.4E

Poslední dobou chrlí různé společnosti jeden portrétní objektiv za druhým. Může se zdát, že Nikon celkem zaostává, jelikož nedávno představil jediný – Nikon 105mm f/1.4E. A právě ten podrobně otestujeme v tomto článku.

Nikon 105mm f/1,4 AF-S E ED lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do(Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Úvod

Nikon se postavil velmi zajímavě k nahrazování starších objektivů. Namísto toho, aby ukázal novou pevnou padesátku, představil padesát osmičku se světelností f/1.4. Namísto pětaosmdesátky zase „stopětku“. Možná se rozhodl nepřímo nahradit starší modely tak, aby stále zůstaly na trhu, jelikož jsou hodně oblíbené. Zároveň má ale dražší kousky pro náročnější uživatele toužící po nejnovější technice.

Z toho potom vyplývá, že Sigma loni uvedla novou ARTovou pětaosmdesátku s clonou f/1.4, ale pětaosmdesátky od Nikonu jsou staré pět, respektive sedm let. Minulý rok přibylo hodně portrétních objektivů, třeba Samyang 85mm f/1.2 nebo stabilizovaný Tamron 85mm f/1.8. Letos Sigma ukázala nový ARTový objektiv 135mm f/1.8. To vše jsou v podstatě konkurenti Nikonu 105mm, žádný stejný jako on a všichni levnější.

Testovaný objektiv má jediné využití – portréty. Teoreticky by se mohl používat na produktovou fotografii, což by bylo zajímavé kvůli rozmazanému pozadí. Jenže byste s ním vyfotili tak akorát celky, na detaily kvůli dlouhé minimální délce zaostření nestačí. Další zaměření by mohlo být lehké wildlife při použití 2× telekonvertoru. V takovém případě by clona f/2.8 nebyla špatná.

Na reportáž se objektiv úplně nehodí, protože kvůli nízké hloubce ostrosti by většina fotek byla špatná. Potom by fotograf musel clonit a ztratil by hlavní výhodu tohoto skla. V určitých případech je možné jej použít na krajinky.

Testováno na:

 • Nikon D610 (tradiční optické testy kvůli dobrému porovnání)
 • Nikon D750 (galerie)

Poznámka – všechny pořízené fotografie byly vyfoceny bez zapnutých korekcí (vinětace, zkreslení) ve foťáku. Ani v postprocessingu jsem tyto chyby neopravoval. Všechny fotky byly vyvolány z RAWu.

Design a ergonomie

Objektiv je na první pohled celkem velký, po uchopení do ruky i celkem těžký – minimálně pokud je člověk porovná třeba s univerzálními zoomy, na které je zvyklý. Na poli portrétních objektivů je se svým téměř kilogramem spíše lehčí – třeba oproti sigmám 85mm a 135mm. Také rozměrově je trošku menší. Důležitá je především délka, protože příliš dlouhé a těžké objektivy mají tendence převracet fotografovi foťák dopředu. V případě Nikonu 105mm to ještě bylo v normě.

Držení i nošení na krku je tedy bezproblémové. Možnosti nastavení na objektivu nejsou vůbec rozmanité. Maximálně můžete přepnout autofokus na manuál a zaostřit obřím pogumovaným ostřícím kroužkem. Ten je umístěn tak, že se nemůže stát, že si fotograf omylem přeostří. Zapínač optické stabilizace obrazu zde nenaleznete, protože objektiv stabilizovaný není.

Parametry:

 • Clona: f/1.4–16
 • Úhel záběru: 23°10' (pro FX)
 • Průměr filtrů: 82 mm
 • Nejkratší zaostřitelná vzdálenost: 100 cm
 • Zvětšení: 0,13×
 • Optická stabilizace: Ne
 • Počet lamel clony: 9
 • Rozměry (délka×průměr): 106×94.5 mm
 • Hmotnost: 985 gramů

Konstrukce

Díky tomu, že se jedná o pevné ohnisko, objektiv je poměrně jednoduchý. Má 14 členů v 9 skupinách. Nicméně disponuje jen třemi ED členy. Normálně by zde byla ještě řádka dalších podivných zkratek, ale nyní ne. Objektivy s ohniskem 85 mm jsou totiž opticky nejlepší. Nikon zde tedy nepotřeboval korigovat třeba zkreslení. Přední člen je chráněn nanovrstvami a fluorem.

Clona se skládá z 9 lamel, což zajišťuje maximálně kruhový tvar. Ten má zase vliv na kvalitu bokehu. Clona se může otevřít až na f/1.4, zavřená má hodnotu f/16.

Nikon 105mm f/1,4 AF-S E ED lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Sigma 135mm f/1,8 DG HSM ART Nikon lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Sigma 85mm f/1,4 DG HSM Art Nikon lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram