Tip na příslušenství - stativová L-destička k fotoaparátu

Pokud často fotografujete na stativu, může vám přijít vhod takzvaná "L-destička", která je střižena přímo na míru vašemu přístroji, umožňuje chytit fotoaparát ke stativu vertikálně i horizontálně a v neposlední řadě může zlepšovat i držení či váš přístroj chránit před poškozením. Obecně tato "elka" spolupracují se systémem Arca-Swiss Quick Release System.

Arca-Swiss Quick Release System je původně rychloupínací systém stejnojmenné švýcarské společnosti, který se však rozšířil k mnoha dalším výrobcům (Benro, Gitzo, Cullmann…).

Jeho výhodou je široká kompatibilita s různým příslušenstvím (různé typy destiček, sáněk…), snadné a pevné uchycení a také systém upínání dvěma „čelistmi“, přičemž lze v případě delší destičky tuto uchytit na více místech.

Óemdéčko s upínací L-destičkou

Toho se využívá i v případě do písmene „L“ zahnutých plátů k fotoaparátům, které pak lze do stativu s tímto systémem uchytit v jakémkoliv místě destičky a to jak vodorovně, tak na výšku v místech, kde běžný fotoaparát závit pro uchycení stativové destičky nemá (některé však ano).

Na šířku…                                                         …a na výšku

Výhody jsou zřejmé. Žádné zápasení s kulovou hlavou, žádné vyklápění třícestné hlavy do pravého úhlu. Hlava stativu zůstává ve vodorovné pozici a my můžeme jen přehazovat fotoaparát. Vertikální uchycení je díky tomu více stabilní – těžiště zůstává v ose stativu.

Elko pro Sony A7

Díky dostatečné šířce „kolejniček“ je přesto možné ponechat v takové destičce otvory, jako vidíte na obrázku; slouží pro přístup ke konektorům či k baterii. V případě Sony A7 jsou dvířka baterie i konektorů poměrně křehká a ta pro baterii mají aspoň u mého kusu tendenci snadno se otevřít při zachycení otvíracího mechanismu např. v brašně. Nikoliv však s nasazenou L-destičkou!

K baterii se snadno dostanete


Sada konektorů na boku přístroje zůstává přístupná (zde Canon EOS 5DS R)

Elko může být vybaveno gripem (viz níže) či jeho prodloužením. To má třeba výše destička pro A7 – její grip je pro velkou ruku krátký, destička ho dole „nastaví“.

L-destička může mít integrovaný grip

Pro zrcadlovky se žádný grip suplovat nemusí, mívají ho velký dost. Zahnutá destička je pak oproti fotoaparátu menší:

Spodní pohled na 5DS R s destičkou

EOS 6D s nasazenou L-destičkou

Destička se k fotoaparátu fixuje normálně stativovým šroubem (1/4–20). Utáhne se buď inbusem, nebo korunou. Díky napasování na konkrétní model fotoaparátu by po přitažení měla perfektně sedět a nemít žádný vakl. U všech, co tu máme, to platí.


Stačí utáhnout…

Materiálem bývá hliník (Či možná jeho slitina? Nejsem metalurg…), což má ten kladný efekt, že celý „postroj“ mnoho neváží. Samozřejmě je ale hliník poměrně měkký kov, takže se může postupem času „okousat“ či při pádu ohnout.

Hliníková destička se může postupem času otlouct nebo ohnout, naštěstí stojí pár stokorun…

Ne na každý fotoaparát podobné zařízení existuje. Třeba Sony A3000 má dvířka skrývající kontakty příliš velká, navíc jsou na pantu:

…nevadí, aspoň normální Arca-Swiss destičku tam na trvalo mám. Stačí koupit tak dlouhou, aby nepřekážela dvířkům pro baterii.

Výrobců je mnoho. Od těch, považovaných za značkové (Really Right Stuff, Kirk, samotní výrobci fotoaparátů…) až po absolutní „no-name“. Určitě můžeme doporučit se po L-destičce poohlédnout. Koupíte je jak v českých foto obchodech, tak přes internet, například eBay a spol. Pokud máte Arca-Swiss hlavu, není co řešit. Pokud nemáte, doporučujeme!

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Swoop
  Swoop
  08.03.2017 08:59

  L-Plate se prakticky nevyplatí.. je to řešení dobré vlastně jen pro krátká ohniska, delší ohniska posunou těžiště sestavy fotoaparát-objektiv jinam a manipulace je pak podstatně lepší při použití stativové objímky na objektivu. Navíc, pokud nemáme Arca-Swiss stativovou hlavu, musíme si k nijak levné L-Plate připočítat ještě cenu této upínací hlavy a to už se potom teprve nevyplatí..

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  08.03.2017 09:50
  Reaguje na Swoop 08.03.2017 08:59:

  "L-Plate se prakticky nevyplatí.. je to řešení dobré vlastně jen pro krátká..." - zobrazit celý komentář

  Souhlasím - pro delší objektivy je potřeba upínat patkou, která je blíž těžišti soustavy. Také se dělají přímo Arca-Swiss patky pro objektivy, jak je i vidět u objektivu 100-400 na jednom snímku (zde tedy jen klasická AS destička přes klasickou patku).
  Posun těžiště podobným hliníkovým elkem není nic, čeho by se měl člověk obávat - výsledný rozdíl v těžišti soustavy je mnohem menší, než jsou rozdíly mezi jednotlivými těly jednoho výrobce, či jen dokonce rozdíl daný různým nastavením zoomu objektivu. To samé platí třeba pro battery gripy a pod.
  Pořádná hlava pak vždy něco stojí, naštěstí dnes tento systém neprodává jen výrobce Arca Swiss, ale i další. Je to rozšířený systém i v nižších cenových hladinách.

 • Drahuse N.
  Drahuse N.
  10.11.2017 03:47

  Pokud máte jinou hlavu, nemusíte kupovat novou s arca-swiss systémem, stačí pouze upínací základnu arca-swiss, kterou lze u většiny hlav vyměnit, jsou normálně přišroubované.

 • Petr Novák-Moric
  Petr Novák-Moric
  10.11.2017 04:04

  Mám hlavu s upínacím systémem podobným jako arca-swiss, ale asi jiný rozměr. Nevíte, jaký je rozměr pro upnutí u destičky u orig. Arca-Swiss? Nemám to jak vyzkoušet a chci si L-plate koupit, jestli tedy nebudu muset vyměnit i upínací základnu.

 • Petr Novák-Moric
  Petr Novák-Moric
  10.11.2017 04:20
  Reaguje na Swoop 08.03.2017 08:59:

  "L-Plate se prakticky nevyplatí.. je to řešení dobré vlastně jen pro krátká..." - zobrazit celý komentář

  L-plate je výborné řešení, které při focení na výšku podstatně zlepšuje stabilitu. Při focení těžkým objektivem se L-plate připevní na stativovou objímku, tak jako běžná destička.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (5)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace