Pentax představuje DSLR "KP" s 24MPx, výměnnými gripy, lepší stabilizací a ISO až 819 200

Pentax uvádí novou APS-C zrcadlovku KP se zajímavým designem, novým 24MPx senzorem, vylepšeným systémem stabilizace a výklopným displejem. Dosahuje extrémních hodnot citlivosti ISO (až 819 200) a umožňuje časy až do 1/24000s, byť v režimu elektronické závěrky.

Novinka jménem KP je typickým zástupcem zrcadlovek Pentax. Myšleno ve smyslu přístupu výrobce ke svým fotoaparátům. Jinak jde o rozhodně zajímavý kousek, který přináší několik zajímavých novinek.

Výbavou, kategorií i cenou se drží ve šlépějích dosavadního APS-C top modelu K-3 II, ovšem filozofií se jedná o trochu odlišný přístroj. Jeho hlavním lákadlem oproti ostatním zrcadlovkám stejné třídy jsou zejména malé rozměry, (132×101×76mm­, 703g), které se dobře hodí k věhlasným „palačinkám“ Pentax, tedy kompaktním plochým objektivům. Rozměry si můžete koneckonců upravit i sami, pomocí výměnných gripů. Chcete co nejmenší fotoaparát? Žádný problém, nasadíte plochý grip. Potřebujete pořádné madlo? OK, v balení najdete i klasický velký grip. Dokoupit si můžete i vertikální bateriový grip.

Design je tak trochu v retro stylu – model KP vypadá jako zmenšená vlajková loď K-1, ale šroubovací gripy (jako měly některé staré manuální Pentaxy) jdou v tomto pocitu ještě trochu dál.

Nový je 24MPx senzor, který by měl být citlivější, než ten v modelu K-3. Výrobce si v tomto směru dost věří, a tak je horní hranice ISO až 819 200.

Vylepšený je i systém stabilizace čipu (SR), který je pěti-osý a měl by nově kompanzovat až o 5EV. Samozřejmě nechybí známé triky, jako je multi-shot pro vyšší rozlišení či emulace efektu low-pass filtru.

Oproti K-3 je zde navíc i 3" výklopný displej. Ten je klasického typu „nahoru, dolů“. Extravagance ve stylu K-1 se tedy nekoná. Displej má dnes průměrné rozlišení 921 000 bodů a není dotykový.

Hledáček je hranolový, 100%, se zvětšením 0.95×.

Systém AF je podobný, jako u K-3 II (SAFOX 11) - 27 AF bodů, z toho 25 křížových. Citlivost je až do –3EV a modulu AF pomáhá ještě senzor měření expozice s 86 000 body. A také nový procesor (PRIME IV) a nové algoritmy.

Závěrka pracuje v rozsahu 30s – 1/6000s, respektive 1/24000s (časy kratší, než 1/6000s jsou elektronické). To je rozdíl oproti K-3, která měla mechanickou závěrku do 1/8000s, kde ale rozsah končil. Synchročas je 1/180s.

Sériové snímání je až 7 sn./s (což je méně, než u K-3). Buffer je také mělčí, než u K-3; v jednom burstu lze nafotit 28 JPEG / 8 RAW / 7 JPEG+RAW snímků.

Video zůstává Full HD 60i/30p, což jsou dnes slabé hodnoty, ale KP umí i 4K timelapse záznam.

Kde je naopak Pentax tradičně silný, je míra utěsnění proti vlhkost a prachu. Ani Pentax KP není výjimka, výrobce rozhodně není ohledně informací o odolnosti nijak opatrný (což jinak výrobci fototechniky bývají). Fotoaparát odolá také mrazu (garantováno do –10°C).

Oproti K-3 II je zde i zabudovaný blesk (GN6), na druhou stranu chybí GPS. Wi-Fi zde však najdeme. Také je zde pomalejší USB 2.0 (K-3 II má 3.0). Místo klasického HDMI je zde SlimPort.

Oproti K-3 II chybí i jeden slot na kartu (je zde 1× SD/SDHC/SDXC s podporou UHS-I). Je to zjevně cena za kompaktnější rozměry.

Na jedno nabití přístroj vydrží na 390 snímků. Battery grip to však rozšíří na dvojnásobek. Zajímavostí gripu je držák na rezervní SD kartu. Nestane se vám tak, že byste omylem vyrazili bez karty; přímo v gripu můžete mít jednu vždy schovnou.

K dispozici bude černá a stříbrná varianta.

Pentax KP je tedy spíše doplňujícím modelem ke K-3 II, spíše než pokračováním řady. Má vlastní výhody a nevýhody a rozšiřuje tak portfolio výrobce zase trochu jiným směrem. Evropská cena je stanovena na £1099, což odpovídá vyšší třídě APS-C (Nikon D7200, Canon 80D). Pentax však i zde jde – typicky – vlastní cestou.

Dostupnost – ve 2. polovině února 2017.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl
Posviťte si na to aneb co zmůže i jedna lampa. Škola světla Jana Pohribného MQEP 9. díl

De­vátý díl ob­lí­bené „Školy světla od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ se vě­nuje umě­lému světlu. Do­zvíte se, jak pra­co­vat s umě­lým svět­lem, jaké jsou jeho druhy a jak je uplat­nit a kom­bi­no­vat. Vy­svět­líme si tyto typy osvět­lení: *Hlavní světlo *Do­plň­kové světlo *Pro­tisvětlo *Světlo na po­zadí *Am­bi­entní světlo *Efek­tové světlo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace