Test Panasonic GH4 II. část - video

Na začátku června jsme Vám podrobně představili profesionální bezzrcadlovku Panasonic Lumix GH4 a slíbili Vám, že se k tomuto zajímavému fotoaparátu ještě vrátíme, tentokrát z pohledu natáčení videa. Slib tímto plníme a zde jsou postřehy z našeho testování.

*Edit 16.3.2016: Nový firmware 2.5 přidává funkce známé z novějších modelů: ‚Post Focus‘ (vytváří fotky „á la Lytro“ které lze zaostřovat a rozostřovat v PC) a ‚4K Photo‘ (8MPx fotky z videozáznamu)

Než se pustíme do samotné recenze, bylo by dobré připomenout si technickou stránku tohoto prachu a vodě odolného skvostu. Snímací čip má 4/3" úhlopříčku a tedy rozměry 17,3×13,0 mm. Jeho celkové rozlišení činí 17,2 megapixelů, efektivně se pak využívá 16,05 MPx. Oproti předchozímu modelu GH3 se zvýšila váha na 560 g a je o trochu větší, 133×93×84 mm. Displej je výklopný a přetáčecí OLED, třípalcový dotykový s cca milionem bodů. Hledáček má nyní rozlišení 2,4 milionu bodů. 

Protože Lumix GH4 je nejen fotoaparát, ale vlastně i videokamera, najdete tu více než slušné možnosti natáčení videa. Podporováno je tak 4K video s rozlišením 3840×2160 pixelů při 29,97p, 25p, 24p a 23,98p. Zajímavá možnost je Cinema 4K s rozlišením 4096×2160 pixelů při 24p. Všechny tyto režimy využívají IPB a datový tok 100 Mbps. Nechybí samozřejmě ani Full HD s rozlišením 1920×1080 pixelů při 59,94p, 50p, 29,97p, 25p, 24p a 23,98p. Zde je využito All-Intra při 200 Mbps nebo IPB při 100 nebo 50 Mbps. Všechny tyto režimy jsou k dispozici jak ve formátu MOV, tak ve formátu MP4. Samozřejmě tu nechybí ani Full HD v AVCHD kodeku s 59,94p a 50p s IPB a datovým tokem 28 Mbps, dále tu najdete 59,94i, 50i a 23,98p s IPB a 24 Mbps a 59,94i a 50i s IPB a 17 Mbps. Zapisuje se na karty třídy SD (podpora SDXC samozřejmostí).

Nastavení Videa

Baterie by měla vydržet na natočení až 220 minut videa, ale při použití 4K videa se dostanete, dle mých zkušeností, na o něco přes 20 minut videa – výrobce uvádí 29min. 59s. – je ovšem nutné brát v potaz podmínky, ve kterých natáčíte. K přístroji lze dokoupit jednotku DMW-YAGH, která zprostředkuje výstup obrazu i zvuku a zároveň slouží s 12 V baterií i k napájení. Tyto možnosti dělají z GH4 profi video přístroj, se kterým se lze pustit do natáčení i větších projektů, než dovolená v Chorvatsku. Lze využít i vestavěnou wi-fi s NFC (konektivita po přiložení chytrého telefonu).

Čtyři fotografie výše jsou frame-graby z 4K záznamu Lumixu GH4. Posoudit na nich můžete úroveň ostrosti a detailů, které lze díky 4K videu získat a možnosti dalšího zpracování obrazu.

Shodou okolností jsme mohli tuto bezzrcadlovku otestovat na naší FotoExpedici na Helgoland. Na natáčení tuleňů a terejů ve 4K jsem se velice těšil. K dispozici jsem měl objektiv LUMIX G VARIO 14–140mm / F3.5–5.6 ASPH. a objektiv Panasonic Leica DG Nocticron 42,5mm f/1,2 ASPH. Nebyl jsem zklamán. Obraz ostrý, přirozeně barevný.

Video:

Jedná se o downsamplované video na FullHD ze 4K záznamu (nahoře) a čtvrtinový výřez odpovídající FullHD (dole). Díky vysokému rozlišení videa (8Mpx) lze downsamplingem dosáhnout ostrosti na pixelové úrovni, které s většinou FullHD fotoaparátů a videokamer nepůjde dosáhnout a nebo provádět při editaci videa „digitální zoom“, kdy výřezem z 8Mpx můžeme získat nativní FullHD (2Mpx) sekvenci.

Pokud vás zajímá původní 4K záznam, můžete si krátký úsek stáhnout zde a zde.

Fotoaparát umí celkem rychle reagovat, jen v určitých chvílích měl tendenci mi při spuštění dalšího nahrávání hlásit, ať vypnu a opět zapnu přístroj. Tato situace byla podle mne způsobena ukládáním na kartu, protože vzhledem k enormnímu toku dat při použití 4K nastavení je důležité mít opravdu rychlou a hlavně kapacitně velkou kartu. Pokud chcete natáčet ve 4K, je nutné být přepnut do režimu video. V případě priority clony, času či manuálu vás GH4ka pustí pouze do nastavení HD videa, což není špatné, ale 4K je 4K. Fotoaparát se dobře drží a všechny funkce jsou příjemně po ruce – o nastavení funkcí jsme psali v předchozím testu. Fotoaparát nepatří k nejlehčím (na poměry bezzrcadlovek), což ovšem není na škodu, máte pocit, že v ruce „něco“ držíte. Například k natáčení v prudkém větru je váha k nezaplacení. Velice jsem byl zvědavý i na snímání zvuku. V ideálních bezvětrných podmínkách je zvuk čistý, nahrávanému rozhovoru je dobře rozumět.

Výklopný display také určitě potěší, i když jsem raději točil klasicky přes hledáček. Do něj se dívá více než dobře, barvy jsou živé a hlavně ostrý obraz vás opravdu překvapí. Točení přes hledáček je výhodou oproti zrcadlovkám.

Při téže fotoexpedici jsem používal ještě zrcadlovku s FullHD, ovšem ne primárně zaměřenou na video a rozdíly v ostrosti a barvách byly velice patrné.

Původně jsem si říkal, že 4K technologie je u běžných fotoaparátů trochu přemrštěná záležitost, ale při stříhání jsem uznal, že obraz je skutečně brilantní. Ovšem ve zpracování a střihu se připravte na větší nároky hardware. Co se týká kapacity, tak 1 minuta videa v námi použité kvalitě odpovídá rozhodně přes 500 MB dat . Ovšem výsledné video převedené do HD kvality 1920×1080 je opravdu na jedničku.

Ač na zrcadlovky jinak nedám dopustit, mohu říci, že si mě tato bezzrcadlovka velice rychle získala a pokud se rozhodnete pro její koupi myslím, že se vám jen těžko bude dávat z ruky. Jako mně.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace