Všechny články

 • Na Plešné jezero a na Plechý (1378m)

  Výhled na Plešné jezero od památníku Adalberta Stiftera na vršku jezerní stěny patří spolu s výhledem na Černé jezero k nejhezčím leteckým pohledům Šumavy. U jezera již vůbec není patrno, že zde bývala budova roty pohraniční stráže. Cestou z Nové Pece si prohlédnete významnou technickou památku: Schwarzemberský kanál, který byl nedávno vyčistěn a opraven. Škoda jen, že ze skaliska na vrcholu nejvyšší hory české části Šumavy není žádný výhled.

   0
 • Stativy Leofoto
 • Na Oblík a Tříjezerní slať

  Oblík neboli Pařezák je vrcholem s kruhovým výhledem zejména díky rozsáhlým polomům, které postihly les kolem vrcholu hory. V oblasti se nachází i další perla - Tříjezerní slať s tmavými rašelinnými jezírky a velkými létajícími šídly. Pokud budete v oblasti Srní, je to asi nejzajímavější výlet.

   0
 • Na Obří hrad

  Další díl mého šumavského průvodce vás zavede na tajemný Obří hrad - nejvýše položené keltské hradiště ve střední Evropě. Hradiště asi chránilo rýžoviště zlata v oblasti říčky Losenice, ale moc o něm vlastně není známo. Jsou zde zachovány kamenné valy. V penzionu Popelná je i malé muzeum spekulující o historii Obřího hradu. V údolí Losenice jsou zajímavá kamenná moře.

   0
 • Na Hadí vrch

  V dalším z dílů mého šumavského průvodce navštívíme oblast Keplů a bývalého Zhůří. Velká část tohoto území bývala v naší socialistické minulosti součástí vojenského újezdu Hůrka. K nejkrásnějším místům na této cestě patří Hadí vrch s pohledem na nejvyšší vrchol Šumavy Velký Javor a meandry Zhůřského potoka. Hodně pravověrných šumavských fotografů sem chodí vyčkávat na to pravé světlo.

   0
 • Kolem hory Křemelná

  Křemelná je výrazný vrchol tyčící se nad stejnojmennou říčkou. Na této okružní cestě kolem této hory je mnoho výhledů. Škoda, že chemizace od 50tých let zničila květenu Pašteckých luk. Křemelná je okrajem kašperskohorského zlatonosného revíru. Na vrcholu hory se nacházejí sněžné jámy vzniklé těžbou zlata ve středověku. Na dně těchto jam se drží sníh po celý rok.

   0
 • Z Albrechtic na Sedlo

  Krásný románský kostelík v Albrechticích a keltské hradiště Sedlo jsou určitě nejzajímavějšími místy tohoto krátkého výletu. Ze skalnatého ostrohu v blízkosti vrcholu Sedla je krásný výhled na Kašperk. Za dobrého počasí jsou vidět až významné vrcholy v železnorudské oblasti.

   1
 • Makrosnímky bez omezení hloubky ostrosti?

  Čtenáři nám kvůli tomuto článku psali, proč píšeme o technice, která je běžnému fotoamatérovi finančně nedostupná. Makro snímky bez omezení hloubkou ostrosti objektivu jsou však tak zajímavé, že jsem prostě neodolal. Zařízení bohužel u nás má pouze několik vědeckých ústavů.

   1
 • Jak je to s vadami objektivů

  Víte co je asférický člen nebo co je chromatická vada? Mnozí výrobci široce reklamují, že používají apochromatické členy ze speciálního nízko-disperzního skla. Abyste se v těchto pojmech trochu vyznali, přečtěte si tento článek, kde se dozvíte o některých hlavních optických vadách objektivů a jak se tyto vady korigují.

   2
 • Poziciometr Slunce

  Poziciometr západů a východů Slunce je velmi užitečnou pomůckou. Ne každé místo znáte tak dobře, abyste věděli, v kterém místě zapadá Slunce v lednu a kde třeba v červenci. Pomocí kompasu nebo alespoň hodinek s ručičkami určíte světové strany, a pak je tu náš poziciometr.

   1
 • Fotografování západu Slunce

  Západ Slunce jsou v době barevné fotografie velmi vděčným tématem. Ne každé místo je vhodné a ne každý západ je ideální pro fotografování a to nemluvím o zatažené obloze. Autor Andrej Macenauer píše o svých zkušenostech s tímto tématem.

   0

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace