Všechny články

 • Na Hadí vrch

  V dalším z dílů mého šumavského průvodce navštívíme oblast Keplů a bývalého Zhůří. Velká část tohoto území bývala v naší socialistické minulosti součástí vojenského újezdu Hůrka. K nejkrásnějším místům na této cestě patří Hadí vrch s pohledem na nejvyšší vrchol Šumavy Velký Javor a meandry Zhůřského potoka. Hodně pravověrných šumavských fotografů sem chodí vyčkávat na to pravé světlo.

   0
 • Kolem hory Křemelná

  Křemelná je výrazný vrchol tyčící se nad stejnojmennou říčkou. Na této okružní cestě kolem této hory je mnoho výhledů. Škoda, že chemizace od 50tých let zničila květenu Pašteckých luk. Křemelná je okrajem kašperskohorského zlatonosného revíru. Na vrcholu hory se nacházejí sněžné jámy vzniklé těžbou zlata ve středověku. Na dně těchto jam se drží sníh po celý rok.

   0
 • Z Albrechtic na Sedlo

  Krásný románský kostelík v Albrechticích a keltské hradiště Sedlo jsou určitě nejzajímavějšími místy tohoto krátkého výletu. Ze skalnatého ostrohu v blízkosti vrcholu Sedla je krásný výhled na Kašperk. Za dobrého počasí jsou vidět až významné vrcholy v železnorudské oblasti.

   1
 • Makrosnímky bez omezení hloubky ostrosti?

  Čtenáři nám kvůli tomuto článku psali, proč píšeme o technice, která je běžnému fotoamatérovi finančně nedostupná. Makro snímky bez omezení hloubkou ostrosti objektivu jsou však tak zajímavé, že jsem prostě neodolal. Zařízení bohužel u nás má pouze několik vědeckých ústavů.

   1
 • Jak je to s vadami objektivů

  Víte co je asférický člen nebo co je chromatická vada? Mnozí výrobci široce reklamují, že používají apochromatické členy ze speciálního nízko-disperzního skla. Abyste se v těchto pojmech trochu vyznali, přečtěte si tento článek, kde se dozvíte o některých hlavních optických vadách objektivů a jak se tyto vady korigují.

   2
 • Poziciometr Slunce

  Poziciometr západů a východů Slunce je velmi užitečnou pomůckou. Ne každé místo znáte tak dobře, abyste věděli, v kterém místě zapadá Slunce v lednu a kde třeba v červenci. Pomocí kompasu nebo alespoň hodinek s ručičkami určíte světové strany, a pak je tu náš poziciometr.

   1
 • Fotografování západu Slunce

  Západ Slunce jsou v době barevné fotografie velmi vděčným tématem. Ne každé místo je vhodné a ne každý západ je ideální pro fotografování a to nemluvím o zatažené obloze. Autor Andrej Macenauer píše o svých zkušenostech s tímto tématem.

   0
 • Korsika

  Korsika je jedinečná možností kombinovat vysokohorské výstupy s odpočinkem u moře. V přímořských oblastech naleznete krásnou přírodu s olivovníky, korkovými duby, vavříny, bzučením cikád. Hory jsou charakteristické rychlými změnami počasí a v letních měsících častými bouřkami. V mém korsickém cestopisu můžete najít tipy na výlety, zejména v oblastech nejvyšších korsických pohoří. Korsika není daleko a určitě se tam chci ještě s fotoaparátem vrátit.

   0
 • Jak zvýšit ostrost vašich fotografií

  Stále nejsou vaše fotografie dostatečně ostré? Článek Andreje Macenauera probírá všechny faktory, které ovlivňují ostrost snímků. Pokud se vám podaří všechny tyto věci dodržet, budete i z kinofilmu moci dělat zvětšeniny mnohem větší než 20 x 30 cm.

   0
 • Co je zlaté okno objektivu

  Každý objektiv má jinou konstrukci a výrobci se lépe či hůře snaží mít co nejlepší kresbu či přenos kontrastu po celé škále clonových čísel. Přesto pro většinu objektivu platí pravidlo zlatého okna, zejména u těch s vysokou světelností. Doporučuji ho zejména vlastníkům setových zoomů s nízkou světelností.

   0

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace