Všechny články

 • Jak funguje digitální fotoaparát?

  V první DigiŠkole si projdeme hlavní technické rozdíly mezi klasickým a digitálním fotoaparátem. Cílem je srovnat tyto přístroje a nestranit žádné z těchto dvou technologií. Tento článek by měl v kombinaci s databázemi klasických a digitálních fotoaparátů pomoci vám, kteří zvažujete, zda zakoupit klasický nebo digitální fotoaparát.

   1
 • Test Pentax MZ 30 díl II.

  V druhém díle testu fotoaparátu Pentax MZ 30 vyzkoušel náš redakční tým tento přístroj v modelových situacích. Podívejte se na množství fotografií, které jsme tentokráte pořídili v královském městě Rakovník. Toto je odkaz na první díl pro ty, kteří ještě neměli možnost se s ním seznámit.

   0
 • Test Pentax MZ 30 díl I.

  Podobně jako minulý rok, i letos pro vás připravujeme řadu nových zajímavých testů. Jak jistě tušíte, pro završení plejády redakčních testů jednookých zrcadlovek doposud chyběla značka Pentax. Proto jsme pro vás tentokrát vybrali model MZ 30. Doufáme, že vás podrobný redakční test s velkým množstvím ilustrací zaujme.

   2
 • Hloubka ostrosti a clona, lek. 16

  Existují různé tabulky a aplikace, které počítají hloubku ostrosti v závislosti na clonovém čísle a ohniskové vzdálenosti objektivu. V praxi však na tabulky není čas a musíte se rozhodovat rychle. Součástí velkého množství objektivů je zajímavá pomocná stupnice, která vám pomůže alespoň v začátcích, než získáte ten správný odhad. Tuto pomůcku si vysvětlíme v tomto článku.

   0
 • Hloubka ostrosti, lek.15

  V tomto článku si probereme pojem hloubka ostrosti a způsoby kontroly tohoto parametru. Naučit se dokonale ovládat hloubku ostrosti je podmínka pro vstup do kreativní fotografie. Ukážeme si snímky s různou hloubkou ostrosti v různých oblastech fotografie jako portrét, makrofotografie nebo krajina.

   0
 • Picos de Europa II

  V tomto díle fotocestopisu z Picos de Europa se podíváme do jejich západní části. Zajímavá je určitě oblast Covadonga, zvláště v okolí ledovcových jezer Lago de la Ercina a Lago de Enol, která je také východištěm turistických cest. Vysokohorská turistika zde není tak náročná jako v centrální oblasti Picos.

   0
 • Výběr filmu, lek.14

  Množství témat a podmínek, kde fotografujeme je velmi široké. Proto neexistuje jeden univerzální film, který je prostě nejlepší. Jednotlivé typy filmů mají své výhody a nevýhody. Nakonec se musíte stejně rozhodnout sami. Není špatné občas nějaký nový material vyzkoušet, ale zase není dobré neustále těkat. Každý film má svou charakteristiku a tu musíte správně využívat. Cílem tohoto článku je popřemýšlet o výhodách a nevýhodách základních druhů filmových materiálů.

   0
 • Měření zábleskové expozice, 3.díl

  Poslední díl seriálu o měření zábleskové expozice je věnovám vysvětlení speciálních funkcí. Dozvíte se, co je High Speed Synchro, synchronizace na druhou lamelu závěrky, jak funguje předzáblesk proti červeným očím atd. Mnohé z těchto funkcí Vám pomohou při realizaci Vašich fotografických záměrů.

   2
 • Picos de Europa I

  Picos de Europa je pohořím, které připomíná svým charakterem a mohutností některých stěn italské Dolomity. U nás je známé zatím jen velmi málo, přestože je velice atraktivní zejména pro vysokohorské turisty. V prvním díle fotocestopisu vás seznámíme s kaňonem Rio Cares a přírodou v okolí horského krále Picos - Picu Urriellu. Výhodou cestování v říjnu byly zralé fíky a jedlé kaštany v údolích. V kopcích to byla pořádná dřina, zejména s větší fotovýbavou.

   0
 • Měření zábleskové expozice, 2.díl

  Používání blesku je nyní díky vyspělé elektronice přístupné i fotografům bez technických znalostí. Elektronika pak bohužel rozhoduje za Vás, což často nedovolí splnit Váš fotografický záměr. Proto je dobré vědět, jak to vlastně funguje. Dozvíte se, čemu se říká u Canonu A-TTL a E-TTL. Najdete zde informace o regulaci blesku u Nikonu a dalších značek.

   2

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace