Test fotoaparátu Pentax K20D

Pentax K20D. Nástupce předchozí verze K10D prošel naším testem. V článku najdete jak technické grafy, tak živé fotografie. Závěr o výstupu z tohoto fotoaparátu si tedy můžete udělat i sami.

Tělo

Pentax K20D, 16-45mm F4.0 ED AL

Pentax K20D je model navazující na K10D. Kompletní technickou specifikaci najdete na stránkách www.pentax.cz.

Pentax K20D, 16-45mm F4.0 ED AL Pentax K20D, 16-45mm F4.0 ED AL

Shrnu podstatnější fakta a zajímavé funkce. Hmotnost těla včetně baterie a popruhu je necelých 850g. Komplet včetně setového objektivu 16–45/4 má hmotnost přes 1,2 kg. Pro dokonalé držení stačí jen dokoupit grip, tělo je bez něj nižší, než je třeba pro pevné držení všemi prsty ruky. To, že se jedná o jeden ze strojů, které mají prachu a vodě odolnou stavbu asi není třeba zdůrazňovat. Mechanická redukce vibrací (pohybuje se s čipem) a schopnost „sklepat“ vibrací čipu prach, jen podtrhuje možnosti aparátu. Jak „sklepání“ reálně pracuje lze během relativně krátké doby posoudit těžko. Naproti tomu redukci vibrací ocení okamžitě každý.

846 g 1234 g
Blesk x 16-45mm F4.0 ED AL, minimální ohnisko Blesk x 16-45mm F4.0 ED AL, maximální ohnisko
Zadní stěna

LCD má velikost 2,7" a 230 tisíc bodů. Externí LCD na horní straně ukazuje prakticky všechny podstatné informace. Po povolení v menu Custom i hodnotu nastavené citlivosti, ovšem místo počtu zbývajících snímků (což osobně nedoporučuji). Ovládání a rozmístění tlačítek je již u této značky standardní – prakticky se nezměnilo a není problém si na něj zvyknout. V to se řadí i fakt, že vyvážení bílé a volba citlivosti je dostupná až po stisku funkčního tlačítka. Citlivost lze navíc měnit současným držením OK a otáčením předním kolečkem. Mezi jazykovými volbami již nechybí čeština.

Ovládací prvky Ovládací prvky

Hledáček je realizován poctivým pentaprizmatickým optickým hranolem a je velký a světlý. Zvětšení je 0,95× a zobrazuje přibližně 95% obrazového pole. Nechybí ani dioptrická korekce s rozsahem –2,5D až 1,5D. Senzor dálkového ovládání se nachází jak na přední, tak na zadní straně těla, což je rozhodně velmi dobře. Nic z toho, co mi vadilo (subjektivně) u K10D se u tohoto modelu (kusu) nevyskytuje – chod zrcátka je kultivovaný. V aparátu „nic nehrká“

Ovládací prvky Ovládací prvky
Ovládací prvky Baterie
Umístění SD, SDHC karty Ovládací prvky
Konektory

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Martin Vítek
  Martin Vítek
  18.06.2008 10:39

  to Buggs:

  ...jo, Canon a Nikon jsou jinde.. asi tak jinde, jako jsi ty... ty podvrhy a dezinformace si nechej nekam jinam... pokud se vezes na vlne komercni uspesnosti, pak nevim, proc Te vubec zajima nejaky test tak neuspesne znacky jako je Pentax...

  ...uz mi to prijde jako totalni zaslepenost...

  zebricek nej znacek v oborech:

  FOTO: Canon, Nikon a mozna Olympus...
  AUDIO: Sony, Technics a s privrenym okem Denon...
  AUTO: Audi, VW, MB, BMW...
  MOBILY: Nokia pak Nokia.. dlouho nic a jeste Nokia...

  ...nic jineho neexistuje.. a jak nemas tyto znacky, jsi totalne OUT...

  ...je to mozna skoda pro jine zajimave (a nekdy i zajimavejsi znacky), ale rozhodne nechci byt ovci v sedem zastupu NOVAku... a pokud se daji udelat hodne zajimave fotky s Camerou Obskurou, nevidim duvod, proc delat tak propastne rozdily mezi znackami... myslim, ze mnohem vyraznejsi rozdily jsou mezi fotografi... a jak uz to tak casto byva, ti nejvetsi odbornici na kvalitu fotoaparatu a skel se svym, byt kvalitnim vybavenim az zase tak uzasne snimky nepredvadeji...

  ...koho se to tyka, at si jako potrefena husa zahejka...

 • Martin Vítek
  Martin Vítek
  18.06.2008 12:28

  K20D je prostě tak špatný fotoaparát, že dostal od "American PHOTO" ohodnocení jako nejlepší koupě bez rozdílu tříd pro rok 2008...

 • J_Arty
  J_Arty
  26.07.2008 00:22

  to Jaroslav Tvrdý:
  pokud kolega fotit umí tak to podle EXIfu vypadá že si zapoměl nasadit objektiv kyž to nevykazuje žádné hodnotya navýc někde ve tmě.Potom by to byl pro Pentax excelentní výkon takové foto přímo na zrcátko :)
  Každý kdo si umí najít fotky od uživatelů nebo z recenzí ví že ani ISO-400 nevyrobí takový rozpitý šum.
  Jak fotí K20D oči se mužete i na 100% velikost podívat zde.
  http://lenstip.com/plikioptyczne/k20d/imgp0092.jpg

 • putzig
  putzig
  26.08.2008 20:36

  Vie mi niekto povedať na koľko je k20tka vhodná na fotenie nočnej oblohy, či nejaké "ľahké" astro fotky? Viem, že Canony majú v tejto oblasti dlhoročné skúsenosti a že mnoho amatérskych astronómov siaha v prípade astrofotenia práve po Canonoch. Je Pentax aspoň trochu konkurencieschopný voči Canononm v tejto oblasti fotografie?

 • xMeda
  xMeda
  01.03.2010 02:29

  Proc jsem si vybral K20D? Proto: http://pentax.xf.cz/

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (32)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografování polárních září
Fotografování polárních září

Fo­to­gra­fo­vání Au­rora bo­re­a­lis ne­boli po­lární záře na Is­landu. Is­land leží upro­střed au­ro­rár­ního ob­louku naší pla­nety, takže má velmi dobrou prav­dě­po­dob­nost vi­di­tel­nosti po­lární záře i při re­la­tivně sla­bých vý­ro­nech slu­neč­ního vě­tru. Sedm let starý člá­nek o fo­to­gra­fo­vání po­lár­ních září jsem ak­tu­a­li­zo­val o nové fo­to­gra­fie a nové po­znatky, jak fo­to­gra­fo­vat po­lární záře. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram