Canon PowerShot G12

Další z "G-čkové" řady Canonů - Canon PowerShot G12 - přišel na trh po verzi G11. Opět jde o nejvyšší model mezi kompaktními fotoaparáty Canon. Podívejme se nejen na živé snímky.

Canon PowerShot G12 s bleskem Speedlite 270EX

Základní charakteristika

Canon PowerShot G12 je nejvyšší model firmy Canon mezi kompaktními fotoaparáty. Je to nástupce modelu Canon PowerShot G11. Čím se liší? V čem je stejný? V čem lepší? V čem naopak horší? Na tyto otázky se pokusíme najít odpovědi. Technické srovnání najdete na stránkách firmy Canon.

Fotoaparát o rozměrech 112,1×76,2×48,3 mm (takže je zcela stejný jako G11) a hmotnosti cca 400 g (včetně příslušenství) není žádný drobeček. Je to opět kus solidního „železa“, které se velmi dobře drží. Uvedu zde pouze základní parametry, které jsou buď zajímavé, nebo něčím vybočují ze současného standardu. Celou technickou specifikaci najdete na stránkách firmy Canon.

Horní strana Umístění karty SD a baterie

Základní porovnání s G11

G12 je téměř stejný. „Železo“ se podle dostupných informací liší jen voličem na přední stěně, který u G11 nebyl. Tím se jednoznačně zlepšuje ergonomie. Navíc najdeme režim HDR a výsledky jsou až překvapivě dobré. V tomto režimu se výsledné snímky (složené ze tří po sobě jdoucích expozic) ukládají pochopitelně pouze do formátu jpg. Osobně bych jeho volbu raději viděl jinde, než „hluboko“ ve scénických režimech.

Režim HDR

Režim video má nově maximální rozlišení 1280×720 (HD) a lze natáčet stereo zvuk. Sekvenční snímání zrychlilo až na dva snímky za sekundu. Krok citlivostí je po 1/3 EV od ISO 80 do ISO 3200. Ukládat lze i na karty SDXC (kapacity od 64 GB). Drobnůstkou je elektronický horizont, který lze aktivovat při snímání. G12 zpracovává při změně ISO fotografie lépe než jeho předchůdce. Barevný nádech je při manuálním vyvážení bílé totiž stále stejný.

Výklopný a otočný LCD LCD v režimu snímání

Vzhled, tělo
Zde se budu opakovat.

 • ISO manuálně nastavitelné otočným voličem od hodnoty ISO 80 

stabilizovaný optický zoom 28 –140mm (5×), f/2,8 – f/4,5

 • sáňky na externí blesk
 • průhledový hledáček včetně dioptrické korekce
 • multifunkční otočný volič na zadní stěně je velmi intuitivní
 • LCD 2,7", 460k pixelů, je opět výborný, obraz je subjektivně velmi dobrý, bohužel opět jej nejde vyklopit rovnoběžně se zadní stěnou aparátu
 • na objektiv lze pomocí redukce (přes bajonet) připojit rozsáhlé příslušenství

Jakmile si zvyknete na jistou „hranatost“ fotoaparátu, pak si oblíbíte ovládání – vše podstatné má svůj otočný volič, nebo „čudlík“, případně si dodefinujete chování programovatelného tlačítka.

Nastavení snímání Posun ostřícího bodu
Režim měření expozice Režim ostření-manuální, automatické
Režim blesku Režim ostření - makro, normální

Funkce a specifikace

Rozlišení čipu 10 Mpx, velikost čipu 1/1,7"
makrorežim od 1cm
rozsah závěrky 15s – 1/4000s
režim HDR
zabudovaný ND filtr
zůstala i funkce i-Contrast – hodí se pro focení scén s velkým kontrastem, který bude minimalizován
v režimu Nízké osvětlení se ukládají 2,5Mpx snímky
synchronizace blesku na 2.lamely
ISO 80 až 3200 (dostupné přímo na voliči a v plném rozlišení čipu)
nahrávat lze video HD se stereo zvukem
plně počeštěné ovládání (standard pro Canon)

Samospoušť Nastavení tlačítka přímého přístupu

Z běžných funkcí nalezneme snad vše. Od expozičního bracketingu, přes bracketing vyvážení bílé a bracketing ostření (pouze manuální režim ostření) po třeba opět dvě uživatelská nastavení fotoaparátu. Za velmi potěšující považuji, že tlačítku rychlé volby lze přiřadit vlastní funkci, například vyvážení bílé, režim měření expozice, režim stabilizace atp.

Setup Scénické režimy

Dostupné příslušenství

Lze dokoupit vodotěsné pouzdro, telekonvertor 2×, širokoúhlý konvertor 0,75× a externí blesky. Ke G12 jsem měl současně blesk Speedlite 270EX. Ukázalo se, že na běžné potřeby je jeho výkon (směrné číslo 27) velmi dobrý. Cena je pod 3 000,– Kč.

Video, přehrávání snímků

LCD při přehrávání Menu přehrávání

V režimu stereofonního videa s rozlišením až HD (opět MOV ) nelze použít optický zoom.
V režimu prohlížení např. lze snímek s červenýma očima tohoto jevu zbavit úpravou a následným uložením kopie snímku. Jsou k dispozici zcela běžné možnosti přehrávání. Příjemné je, že se snímek vždy orientuje tak, jak je otočený fotoaparát, protože má detekci orientace. Lze tak rychle „zvětšit snímky na výšku“, aniž je otáčíme v menu.

Volby v režimu videa Nastavení videa

Fotoaparát Canon G12 má celou řadu funkcí, na některé jsem jistě ve svém výčtu zapomněl. Navštivte tedy stránky výrobce, kde naleznete kompletní specifikaci.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Ef Fdom
  Ef Fdom
  30.12.2010 22:49

  Hele, ja jsem docela konzerva a take jsem si delal srandu z foceni v predpazeni. Nicmene v praxi existuje cela rada situaci, kdy se to doopravdy hodi lepe. Pro mne je reseni jako i 5DMkII idealni - mohu oboji, a vyberu si to co se mi v dane chvili libi vic. Na GF1 mi ale hledacek nechybi.

 • Miroslav Zitka
  Miroslav Zitka
  30.12.2010 22:56

  Effdom2 (+ T. Hrubý) : já to beru - já se vás nesnažím přesvědčit, abyste fotili jinak, než se vám líbí - totéž očekávám od vás - že mi necháte můj hledáčkový kenzervativizmus. On je taky velký rozdíl, když je někdo hodně specializovaný - krajina, nebo když někdo fotí víc odlišných žánrů - jsou prostě žánry, kde jen s LCD si prostě neškrtneš - neříkejte že ne - kdežto opak - jen s pentagon. hledáčkem vystačit lze (až na ty extrémy, kde je třeba např. úhlový hledáček). Proto chci hledáček i u kompaktu - proč bych se měl s kompaktem žánrově omezovat.

 • Ef Fdom
  Ef Fdom
  31.12.2010 01:57

  Neberu ti tvuj nazor. Mival jsem stejny. Sveho casu jsem vybiral kompakt presne jak to popisujes. Ze zacatku jsem dokonce ten hledacek take parkrat pouzil, ale pak jsem na nej zapomel. Mozna je to take tim, ze tato trida pristroju neni na typ reportaze, kdy klasicky SLR hledacek a pripadne AF vitezi, prilis stavena.

 • Miroslav Zitka
  Miroslav Zitka
  31.12.2010 09:24

  Effdom2 > podle tvé galerie jsi převážně krajinář - o tom jsem mluvil. A myslím si, že právě svou pohotovostí, lehkostí, nenápadností, možností mít je stále u sebe, se tyto foťáky hodí na reportáže. Rychlostí se také o dost zlepšují, takže já - pro sebe - vidím jejich užití právě na různých akcích in-door i out-door (ne sportovních) - třeba i na ty ryby (ale ne nutně jednou rukou) - reportáže, pohotové momentky lidí i v pohybu, street - všude, kde třeba ani focení nepředpokládám, ale když se příležitost naskytne, tak jsem schopen rychle reagovat. V takových situacích je pro mne foťák bez hledáčku jen půl foťáku - foťáky bez hledáčku by už snad měli být jen v mobilech.

 • Lukas P. 1
  Lukas P. 1
  13.02.2011 12:17

  koupil jsem, zkusil jsem, prodal jsem ... Opravdu nechápu opěvné ódy na tento fotoaparát

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (29)

Tisknout článek

Tip na článek

Nový profesionální teleobjektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO a nový firmware k E-M1X
Nový profesionální teleobjektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO a nový firmware k E-M1X

Olym­pus před­sta­vil nový su­per te­le­ob­jek­tiv M.Zu­iko Di­gi­tal ED 150–400mm F4.5 TC1.25× IS PRO vhodný zejména pro fo­to­grafy wil­d­life a sportů. Tento ob­jek­tiv je vy­ba­ven ve­sta­vě­ným 1,25× te­le­kon­ver­to­rem a 5osým sta­bi­li­zá­to­rem ob­razu. K dis­po­zici bude i s vo­li­tel­ným te­le­kon­ver­to­rem M.Zu­iko Di­gi­tal 2× MC-20. Zá­ro­veň <a href=„https:/­/www.olym­pu­sob­chod.cz/“ tar­get=„_blank“>Olym­pus uvádí i nový fir­m­ware k fo­to­a­pa­rátu E-M1X s re­ži­mem na sle­do­vání a za­ost­řo­vání ptáků a vý­stu­pem RAW vi­dea.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram