K dříve zveřejněným testům "bezzrcadlovek" dnes přibude další test. A to fotoaparátu Samsung NX 10, který také zrcátko postrádá a má výměnné objektivy. Má však APS-C čip a je tak první svého druhu.

Zrcadlovky bez zrcadla mají ve svých řadách dalšího zástupce. Tentokrát je jím Samsung NX10. Od dříve testovaných modelů (EP-2 či DMC-GF1) se liší především tím, že má čip velikosti APS-C a ne „jen“ mikro 4/3 systém. Stabilizovaný není čip (což pravé zrcadlovky Samsungu mají), ale některé objektivy (zatím jsou dva a mají v názvu zkratku OIS).

Samsung NX10 Horní strana

Základní vlastnosti

Fotoaparát Samsung NX 10 je svou velikostí drobeček. Je to nejmenší fotoaparát s čipem velikosti APS-C a je dokonce může konkurovat i aparátům s mikro 4/3 formátem čipu. Ovládání je intuitivní. K tomu přispívá prakticky standardní rozmístění ovládacích prvků – viz. doprovodné obrázky. Snad jen vertikálně umístěné ovládací kolečko je nezvyklé.

Kompletní specifikaci najdete na stránkách výrobce.

Zadní strana Pohled na čip
Velikost čipu/rozlišení APS-C(23,4×15,6 mm )/14,614 M – 4.592×3.056 (efektivně) Mpx
Závěrka 1/4000–30s, B (max. 8 minut)
Hmotnost / rozměry 353 g jen tělo, cca 410 g s akumulátorem, 500 g s 30mm objektivem / 123 × 87 × 40 mm (bez výstupků)
LCD, EVF EVF: 3",rozlišení ekv. 614kpx; LCD: ekv. 921kpx
Videorežim HD 1280×720/30fps (max. 25 minut), se zvukem nebo bez zvuku
Cena (internet) 16 990,– (kit s 18–55mm objektivem)
Dolní strana; umístění SD karty Konektory
NX10, 30mm/F2,0, 50-200mm F4,0-5,6 ED (O.I.S.)
Pohyb objektivu

Nyní k některým možnostem nastavení a vlastnostem fotoaparátu. Základní volby jsou k dispozici přímo „na tlačítkách“. Když budete muset nastavovat cokoliv v menu, zjistíte, že je přehledně uspořádané do jednotlivých záložek – není třeba rolovat. Hodnotu citlivosti lze zvolit od ISO100 do ISO 3200. Dvěma tlačítkům lze přiřadit vlastní funkci (tlačítko AEL na zadní straně a tlačítko náhledu hloubky ostrosti vpředu pod objektivem). Ruční ostření, přestože je motorické, je velmi dobře použitelné, jak mohou ukázat snímky v závěru testu. Snímat lze i do formátu RAW. Automatické ostření je za běžných podmínek velmi dobré (platí pro oba testované objektivy). Za horšího osvětlení za klasickými zrcadlovkami subjektivně mírně zaostává. Bohužel jsem ani nepozoroval očekávaný rozdíl v rychlosti ostření za horších podmínek se světelným 30mm objektivem v porovnání se zapůjčeným zoomem 50–200 mm.

LCD při snímání Nastavení
Nastavení Scénické režimy

Čip je zmíněného formátu APS-C (23,4×15,6 mm )/14,614 M – 4.592×3.056 (efektivně) Mpx. Myslím, že je to „na hraně“, kdyby bylo rozlišení vyšší, mohl by se negativně projevit šum. Nad čipem je antiprachový ultrazvukový filtr.

AMOLED displej je po všech stránkách výborný. Má velké pozorovací úhly, věrné zobrazení barev a podle technických informací i nižší spotřebu než klasické LCD. To vše je způsobeno odlišnou zobrazovací technologií. Její popis však není cílem tohoto testu. Hledáček podle mého soudu mírně zaostává za výše zmíněnými „zrcadlovkami bez zrcadla“. Je to ale čistě subjektivní dojem. Bohužel se zobrazení mezi LCD (AMOLED) a EVF přepíná automaticky čidlem pod hledáčkem a není možné to změnit ručně.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Jiří Ostarek
    Jiří Ostarek
    31.05.2010 21:59

    Dobrý den,
    včera jsem se zúčastnil jako divák Vlčnovské Jízdy králů a tam bylo zajímavé srovnání. Vedle sebe stáli 3 fotografové. Jeden ověšen dvěma Canony EOS 5D + objemný batoh s objektivy na zádech, druhý 2 Nikony (tuším, že to byly D700) opět s velkým batohem a vedle toho paní právě s NX10 s nasazeným pancake objektivem.
    Když jsem viděl vedle sebe obě ty velké zrcadlovky spolu s objektivy u každého z fotografů skoro v ceně mého rok starého auta a vedle toho malinký NX10, tak jsem si tak řekl, stojí vůbec za to ještě podobný kus železa sebou tahat?
    To nemyslím opravdu zle, ale když vidím ten "kus materiálu" vedle prcka a přitom to dá patrně v 90% případů u této akce srovnatelný výsledek, tak si říkám, dobře, že žiju v době, ve které žiju.

    Prosím nebrat příspěvek jako kritiku nebo chytračení, jen mě to tak napadlo a je mi jasné, že ti první 2 nefotí jen pro radost.

  • Walther Krupinsky
    Walther Krupinsky
    01.06.2010 20:00

    Ja vam nevim. Fotte pul roku s tim batohem a pak si vemte na dozinky tento samsung. Pak si udelejte kontakty (tak 4 na A4), sednete si v klidu na verandu, projedte 50 stran a vecer napiste jak to dopadlo.
    Co problem s tim, ze fotak ceka na zvyseni ISO do absurdnich casu jako je 1/30 apod a s absenci stabilizatoru je pak pri horsim svetle asi 50% odpad? Je to pravda?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (7)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram