Fujifilm S200EXR převzal výhody ultrazumů řady S a současně technologie kapesní F200EXR. Jen reálné snímky ukáží, jak se toto spojení povedlo.

Stručná charakteristika

Fujifilm FinePix S200EXR je kompaktní 12,0 Mpx (efektivně) fotoaparát s 14,3× optickým zoomem, s 2,7" LCD o rozlišení 230 000 bodů. Prakticky jde o spojení fotoaparátu F200EXR a „S-kových“ ultrazoomů.

Tělo a ovládání fotoaparátu

Horní strana Ovládací prvky na levé straně

Technické specifikace a snímky výrobku si můžete najít i na stránkách výrobce.

Pravá strana Umístění SD karty
Umístění baterie

Z nejpodstatnějších charakteristik je třeba zmínit ohnisko od 30,5mm (což je v dnešní době hodnota podprůměrná) do 436mm. 2,7" displej, ukládání pouze na SD karty a napájení pomocí Li-Ion akumulátoru, což u ultrazoomů Fujifilm není obvyklé. Čas lze měnit od 1/4000 do 30s (v závislosti na režimu) a clona má rozsah od 2,8 do 11 resp od 5,3 do 11. Lze připojit externí blesk, ukládat snímky i do RAWu. Disponuje cca 47MB interní pamětí. Jaké snímky zvládne relativně velký čip (1/1,6") uvidíte dále. Tělo má rozměry 133 (š) × 94 (v) × 145 (h) mm a včetně baterií má hmotnost cca 870 gramů, takže to není právě drobeček.

LCD, hledáček a CCD

2,7" LCD má rozlišení 230 tisíc bodů. Jeho čitelnost je velmi dobrá.
Hledáček má o velikost 0,2". Počet bodů hledáčku je 200 000. Má však dioptrickou korekci.
CCD je 12 Mpx čip o velikosti 1/1,6" s maximálním rozlišením 4000× 3000 bodů (4:3). Čip zvládá citlivost až ISO12800 při výsledném 3Mpx rozlišení.

Objektiv a ostření

Objektiv je vlastní výroby – Fujinon Zoom Lens. Jeho rozsah v přepočtu ke kinofilmu je 30,5 mm – 436 mm. Nejvyšší světelnost je na „krátkém“ konci f/2,8 a na dlouhém f/5,3. Objektiv má na příslušenství závit o průměru 67mm. Zda je stabilizovaný objektiv, nebo čip není z firemních materiálů zřejmé. V každém případě fotoaparát má optickou stabilizaci, která funguje, jak má. V režimu duální stabilizace používá navíc vyšší hodnotu citlivosti. Nejmenší zaostřitelná vzdálenost v režimu super makro je 1 cm.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Jindřich Dvořák
  Jindřich Dvořák
  23.04.2010 09:16

  Možná to chtělo se trochu víc rozepsat, na druhé straně - člověk si utvoří názor podle fotografií. Chromatická vada je na některých snímcích docela značná (zkušenost), ale většinou stačí změnit ohnisko nebo úhel záběru a naprosto zmizí. Horší je to s mydlením detailů v jpg (což se možná dá řešit změnou nastavení, ale zatím jsem na to nepřišel), na druhé straně na výtiscích do A4 je to docela v pohodě a pokud ne, lze fotit do RAW. Rychlost sériového snímámí je tak tak dostatečná, možnosti nastavení neuvěřitelně široké, zámek expozice výborný. Není problém s fotkami 800 ISO, což je proti ostatním kompaktům obrovská výhoda. A ta ergonomie, prostě bezkonkurenční... Zrcadlovka to jistě není, ale za 2/3 až polovinu ceny základního kitu si člověk užije hodně zábavy. Pořídil jsem si, zatím nelituju.

 • Jiří Novotný 1
  Jiří Novotný 1
  17.05.2010 11:08

  Vlastnil jsem kdysi Fuji S7000 a od té doby nedám na ultrazoomy a kompakty od Fuji dopustit.
  Díky poměrně vekému chipu EXR se S200EXR kvalitou fotek přibližuje k nejlacinějším zrcadlovkám. Prodejci budou muset vyladit cenu, protože nejlacinější kit Sony A230 je za 8 900 Kč. Díky za recenci.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografování polárních září
Fotografování polárních září

Fo­to­gra­fo­vání Au­rora bo­re­a­lis ne­boli po­lární záře na Is­landu. Is­land leží upro­střed au­ro­rár­ního ob­louku naší pla­nety, takže má velmi dobrou prav­dě­po­dob­nost vi­di­tel­nosti po­lární záře i při re­la­tivně sla­bých vý­ro­nech slu­neč­ního vě­tru. Sedm let starý člá­nek o fo­to­gra­fo­vání po­lár­ních září jsem ak­tu­a­li­zo­val o nové fo­to­gra­fie a nové po­znatky, jak fo­to­gra­fo­vat po­lární záře. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram