Každá značka má zástupce ve třídě ultrazoomů. U firmy Nikon je jím Nikon Coolpix P90. V následujícím redakčním testu naleznete odpověď na otázku: "Jaký je?"

Dalším superzoomem na trhu je Nikon Coolpix P90. Jeho 24 sice není největší vůbec, ale je nevětším u značky Nikon. Pokud vás bude zajímat kompletní technická specifikace, naleznete ji na stránkách firmy Nikon. Případně v anglické verzi manuálu. Český je k dispozici po registraci na stránkách firmy Nikon.

Stručná charakteristika

Nikon Coolpix P90 Nikon Coolpix P90

Nikon Coolpix P90 je kompaktní 12 Mpx (efektivně) fotoaparát s 24× optickým zoomem, mechanickou stabilizací (čipu), s LCD o rozlišení 230 000 bodů. Má cca 47 MB interní paměť. Veškeré funkce lze ovládat manuálně, o mnoha se dozvíte až z manuálu nebo z menu přístroje. Na našem trhu ho lze pořídit těsně pod 11 000,– Kč (srpen 2009).

Tělo a ovládání fotoaparátu

Horní strana

K dobrému držení napomáhají pryžové potahy důležitých částí těla. U takto velkých aparátů nelze ergonomii ovládání prakticky nic vytknout a pokud ano, pak si jistě brzy zvyknete. Rozměry P90 jsou 114×93×99 mm a hmotnost včetně baterie je cca 500 gramů.

LCD, hledáček a CCD

Zadní strana Výklopné LCD
Výklopné LCD Výklopné LCD

3" LCD má rozlišení 230 tisíc bodů a lze jej naklápět dolů o 45° a vzhůru o 90° (viz. produktové snímky fy Nikon). Čitelnost a viditelnost displeje je výborná za prakticky všech běžných podmínek. Velmi dobrá je za přímého osvětlení i za šera.
Hledáček má dioptrickou korekci a je subjektivně velmi dobrý. Má stejné rozlišení jako LCD a jeho velikost je 0,24".
Stabilizovaný čip má rozlišení 12,7 (12,0 efektivně) Mpx a to při velikosti 1/2,33" s maximálním rozlišením 4000×3040 (jpg) bodů (4:3). Je dost škoda, že tato novinka nemá možnost ukládat data do formátu RAW (NEF).

Objektiv a ostření

Alfa a omega tohoto modelu – objektiv – je vlastní výroby 24× Nikkor. Má výbornou světelnost f/2,8 -f/5,0. Jeho rozsah v přepočtu ke kinofilmu je neuvěřitelných 26 mm – 624 mm. Je složen ze 14 čoček v 11 skupinách.

Nejkratší ostřící vzdálenost v režimu makro je 1cm. Nejmenší vzdálenost závisí na ohnisku. Zde je opět využita zásadní výhoda Nikonu – pro delší ohniska (do cca 95 mm(ekv.)) je zachována velmi krátká ostřící vzdálenost (do 10cm). Režim makro tak umožňuje relativně značné možnosti snímání.
Ukázkový snímek „Noční šum“ není ostrý, protože fotoaparát nedokázal zaostřit, což je opravdu výjimečné a u tohoto aparátu bych to rozhodně nečekal. V ostatních případech autofokus pracoval dobře a rychle.

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Umístění baterie a SD karty

Fotoaparát byl pár dnů plně vytížen – děti totiž fotí absolutně všechno. Při běžném focení baterie vydrží celé odpoledne (fotit, vypnout) a nasnímáte tak cca 180 – 200 snímků.
Ukládání snímků je rychlé, nijak nezdržuje v dalším focení. Rychlost zobrazení při prohlížení snímků je standardní.

Blesk

Dosah 0,5m-8m (W, ISOAuto) / 1,7m-5 m (T, ISOAuto). U vestavěného blesku lze nastavit všechny běžné režimy. V případě redukce červených očí při současné detekci obličeje aparát při zpracování dat oči retušuje. K dispozici je také kompenzace zábleskové expozice.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • David Lukáš 1
  David Lukáš 1
  11.08.2009 13:24

  Existuje skutečně velká skupina lidí, která foto technice absolutně nerozumí a vybítá foťák podle velikosti zoomu a počtu megapixelů. Pokud je taková poptávka, byl by výrobce hloupý, kdyby podobný přístroj nenabízel a neukousnul tím kus trhu..Fajnšmekr si samozřejmě u Nikonu vybere jinak...

 • Fotograf 59
  Fotograf 59
  12.08.2009 23:18

  Tak tomu rikam masakr! :o) http://www.fotoaparat.cz/images/0305/030537_full.jpg podivejte se na stromy vlevo uprostred - to je jak pocitacova textura :o)) Dlouho jsem encetl recenze na kompakty a doufal, ze kvalita jde nahoru, ale opak je asi pravdou. Mamky stary Panasonic za 3000,- kresli po celem obrazu jedna basen (asi jako FZ-5)

 • Jiří Novotný 1
  Jiří Novotný 1
  25.08.2009 18:02

  To je fotoaparát pro laiky. Fotografie připomínají kvalitou digitální fotoaparáty firmy Kodak. Bez RAWu je to k ničemu. Marketing opět zvítězil. Za 11 000 Kč máte Nikon D60 se záklaďákem nebo i zrcadlovky od Olympusu.

 • jezour
  jezour
  17.11.2009 14:59

  Nezapomeňte také pánové na jedno přísloví, které jste už aspoň jednou napsali - jenom foťák fotografa nedělá! Musíte se s foťákem naučit fotit!
  Nezapomeňte také na ty, kteří do zrcadlovek a jejich vybavení investovat nechtějí. Raději zamíří k takovýmto foťákům, které pro ně nabízí mnohem více.
  A znám i několik lidí, kteří i s takovým kompaktem dokážou strčit do kapsy i ty "profesionály" se sebelepší zrcadlovkou!

 • browningia
  browningia
  12.07.2011 18:47

  Tento fotoaparát mám. Takže veľmi dobre poznám, aké má vlastnosti. Ohodnotil by som za zle!!. Nie je to pre profesionálov ani pokročilý amatér, skôr ako "detsky" fotoaparát!!!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (11)

Tisknout článek

Tip na článek

LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON
LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON

Spo­leč­nost Ni­kon mi­nulý tý­den roz­ší­řila svoji na­bídku o čtyři nové pro­dukty. Řadu pro­duktů roz­ši­řuje černá verze iko­nic­kého fo­to­a­pa­rátu Ni­kon Z fc, ob­jek­tiv NIK­KOR Z 40 mm f/2 (SE), grip pro dál­kové ovlá­dání MC-N10 a  su­per­te­le­ob­jek­tiv NIK­KOR Z 600 mm f/4 TC VR S. Na všechny se dnes po­dí­váme. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram