Konečně jsme se dočkali. Olympus E-3, nástupce profesionálního E-1, je zde. Olympus E-3 je momentálně nejrychlejší digitální zrcadlovkou na světě a jistě osloví fotografy svojí kvalitou zpracování i technickými vlastnostmi.

Úvod

OLYMPUS E-3 OLYMPUS E-3

Digitální SLR zrcadlovku OLYMPUS E-3 zapůjčila naší redakci k testu firma OLYMPUS C&S s.r.o. Cena samotného těla by se měla pohybovat pod 45 tisíci Kč. K novému tělu se dodává v setu zcela nový, 5× zoom objektiv Zuiko Digital 12 – 60 mm, použitý v testu. OLYMPUS E-3 může samozřejmě dále využívat celého 4/3 stadardu Olympus E-systému, přes redukce i systému Olympus OM a závitu M-42 (samozřejmě s určitým omezením automatických funkcí).

Konstrukce

OLYMPUS E-3 OLYMPUS E-3
OLYMPUS E-3 OLYMPUS E-3
OLYMPUS E-3 OLYMPUS E-3

Tělo – OLYMPUS E-3 je úplně jiný než jsme byli u zrcadlovek tohoto výrobce zvyklí. Je vyroben z hořčíkové slitiny. Je větší a těžší než jeho předchůdci a skvěle padne do ruky. O to se také stará příjemné pogumování pod prsty. Na horní straně fotoaparátu přibyl pomocný displej a logika ovládání je tomu přizpůsobena. Na zadní stěně má E-3 výklopný otočný TFT displej sloužící, kromě nastavení menu a prohlížení uložených snímků, též jako živý náhled se 100% zobrazením obrazu dopadajícího na čip E-3. Je to plně výklopný displej s možností natáčení. Nebudu zde popisovat každý detail, to je precizně provedeno v návodu, ale za pozornost stojí zapínání fotoaparátu zapuštěnou páčkou, otevírání prostoru paměťové karty zapuštěnou páčkou, stativový závit v ose objektivu a konektor připojení kablíku studiového blesku, který je krytý plastovým šroubem. Po celou dobu testu nedošlo k náhodnému zmáčknutí některého z ovladačů, spouště, či hlavního vypínače. Při obsluze fotoaparátu vše fungovalo na první pokus, nedocházelo k nedomáčknutí, není problém udržet i delší časy závěrky bez zapnuté stabilizace. Zepředu má E-3 bajonet se 4/3 systémem uchycení objektivu. Shora je vyskakovací výklopný blesk, sáňky pro externí blesk a systémové blesky OLYMPUS, dále pomocný displej, spoušť a v úrovni prstů kruhové zapuštěné voliče. Zprava je pod plastovými dvířky ukrytý aretovaný prostor paměťových karet připravený pracovat současně s xD kartami a CF I a II kartami. Vzadu jsou ostatní ovládací prvky. Nad LCD displejem je umístěn pentaprismatický hledáček s dioptrickou korekcí +1/-3 D a vestavěnou záslepkou ovládanou páčkou. Pod displejem je soubor čtyř tlačítek ovládajících: „koš“ pro mazání snímků, „Menu“, „Info“ a ovládání displeje. Po pravé straně LCD displeje je důležité tl.“IS“ sloužící k ovládání režimů stabilizace obrazu. Na spodní stěně E-3 je kovový stativový závit a prostor pro Li-Ion akumulátor uzavřený plastovými dvířky s aretací. Jsou zde také praktické výstupky proti odření fotoaparátu a zdrsněný kryt kolem stativového závitu proti opotřebení při používání stativu.

OLYMPUS E-3 kostra OLYMPUS E-3 odolnost
OLYMPUS E-3 Pomocný displej OLYMPUS E-3 Objektiv
OLYMPUS E-3 Konektory OLYMPUS E-3 Prostor karet
OLYMPUS E-3 Akumulátor OLYMPUS E-3 ovládání
OLYMPUS E-3 ovládání OLYMPUS E-3 Spoušť
OLYMPUS E-3 konektor studiového blesku OLYMPUS E-3 ovládání

Za objektivem E-3 se nachází rychle sklopné zrcadlo, nad ním je matnice s možností výměny a za zrcadlem nový 11,8 Mpx čip krytý fólií ultrazvukového protiprachového zařízení. Ultrazvukové zařízení je podobné jako u E-410. Čištění senzoru ultrazvukem probíhá při každém zapnutí fotoaparátu impulsem s frekvencí 30000 kmitů za sec. a jeho činnost je indikována modrou led diodou na zadní stěně fotoaparátu. Čištění senzoru lze vyvolat nuceně z menu. Oklepaný prach ze senzoru je zachytáván trvale lepivým povrchem pásku pod senzorem (pásek lze vyměnit v servisu). Rozměry těla E-3 jsou 142,5(š) x 116,5 (v) x 74,5(t) mm a váha těla 810g. Tedy žádný drobeček.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Fotograf 319
    Fotograf 319
    03.01.2008 18:10

    Kajfíku myslím že se shodnem na tom, že není nejdůležitejší jestli já mam čip o x procent menší, mě to vůbec netrápí (ale bylo to tu zmínováno takže jsem reagoval) nebo jestli mě z toho lezou fotky 4/3 a tobě 3/2. Podle mýho jde o to, kolik z toho člověk dostane, jsem student takže na nějaký profi vybavení za x desítek tisíc nemám, takže sem volil olyho se dvěma slušnejma objektivama v setu, asi se shodneme na tom, že ty seťáky jsou opravdu kvalitní oproti dejme tomu 18-55 od canonu.. nikon mě například odradil tím, že nemá čipu proti prachu.. takže mám teď olyho, co bude za dva roky nevím, uvidím co mi ten který výrobce nabídne... :-)

  • Miroslav Zitka
    Miroslav Zitka
    03.01.2008 19:19

    Podle mne je čip to nejdůležitější, co v zrcadlovce je - milión elektronických funkcí a melodií nikdy kvalitu neudělá. A s kvalitou souvisí i ta velikost - našlapat 10-11 Mpix na tak malou plochu je ten problém - nejen z hlediska šumu, ale - jak vyplývá ze skutečně odborných, nezávislých a komparativních recenzí na Dpreview.com - i z hlediska dynamického rozsahu - z těch recenzí vyplývá, že Oly čipy mají o 0.7EV (což je hodně!) menší rozsah, než srovnatelná konkurence (Ca,Ni,Sig,...) - tragické je to zejména ve světlech.

  • Fotograf 319
    Fotograf 319
    03.01.2008 19:27

    Miroslav Zitka: ano máš samozřejmě také pravdu! Oly je prostě shitka :-)

  • Miroslav Zitka
    Miroslav Zitka
    03.01.2008 19:35

    souhvězdí : nevkládej mi prosím do úst, co jsem neřekl - Oly není shitka - ale ani to není nejrychlejší zrcadlovka na světě ve své třídě - já jen reprodukuji fakta, která jsem se dozvěděl z otevřených zdrojů. Jelikož zdejší "recenze" postrádají kritičnost a podobají se spíš reklamním letákům výrobců - nezbývá nám, uživatelům, než vzájemně se informovat i o jiných informačních zdrojích a zkušenostech - proto sem chodíme.

  • Fotograf 319
    Fotograf 319
    03.01.2008 19:44

    M. Zitka: právě, že ty jen reprodukuješ co si někde vyčetl, zkušenosti jsem od tebe neslyšel, měl si E3 zkusil sis s ní fotit, porovnat fotky? Jinak to souhvězdí si odpusť.

  • Karel Svoboda
    Karel Svoboda
    03.01.2008 19:47

    cywe to vejde do analu. nejdelsi forum pod recenzi:o)))a vsechno vo kravinach:o)

  • Miroslav Zitka
    Miroslav Zitka
    03.01.2008 19:52

    souhvězdí : to jméno sis zvolil ty - s tím já nic neudělám - já se za své jméno nestydím. Ano, E3 jsem v ruce neměl, asi málokdo zde. Já trvám na tom, co jsem řekl - můžeš mi má fakta vyvrátit, ale zdrž se osobních útoků - to je zbytečné. Sebeobrana nás čtenářů tohoto serveru proti reklamně není nic nezákonného pokud není lživá - proto nevycházím z vlastních pocitů, ale ze zkušeností majitelů Oly a odborných recenzí.

  • Fotograf 319
    Fotograf 319
    03.01.2008 19:59

    vidíš někde napsáno "souhvězdí"?
    Budeš se divit, ale majitelů e-3 tady opravdu pár bylo, nedivím se jim, že nemají chuť diskutovat o kravinách jako je velikost čipu atp. je to opravdu směšný. A jejich názor je myslím si relevantnější než nějaké trapné posměšky o velikostech. Nemám ve zvyku na někoho útočit.. nebuď paranoidní

  • Petr Štefek
    Petr Štefek
    03.01.2008 20:49

    ... chlapci, nehádejte se ...! :-)
    Olympus je jistě výborný amatérský fotoaparát, který udělá radost všem začínajícím a pokročilým(méně náročným) fotografům .. potud není žádná neshoda ..souhlas?
    Kdo chce více, musí se ale podívat k naprosto jiné sortě výrobců dslr ... a to je fakt ...
    Takže, kdo má Olyho a je spokojen, přejme mu to ..
    .. bohužel "přehnaně optimistická a zavádějící recenze" se podepsala na této diskuzi, protože autor , jistě v dobré víře, nezůstal "při zemi" a neutrální, jako třeba Karel Omes ve svých testech ..

    Předpokládám, že se autor recenze poučí a v příští své recenzi najde i nedostatky, kromě ceny, protože ty by měl profesionální recenzent fototechniky rozeznat a nezávisle okomentovat ...
    Nepleťme si RECENZI a PLACENOU REKLAMU ... čtenář to pozná, i když ne každému je dáno ...

    Hezký večer! :-)
    Petr Štefek

  • Miroslav Zitka
    Miroslav Zitka
    03.01.2008 22:10

    P. Štefek : souhlasím s tebou. Cituji : "Olympus E-3 je momentálně nejrychlejší digitální zrcadlovkou na světě" je otřesná věta opsaná z reklamního letáku, která nemá v RECENZI bez exaktně změřených důkazů co dělat. Myslím, že toto je jedna nejostudnějších "recenzí", které jsem tu v poslední době četl. U minulých Oly recenzí se chlubili nejmenší zrcadlovkou - proti tomu bych nic neměl, ale tentokrát to fakt přehnali. Jen pár faktů : 30D naběhne za 0.2s - tedy 3x rychleji, udělá 5.5 snímku/s, rychlost AF - nevím, jak to lze exaktně změřit, ale já při letovkách ptáků problémy nemám, ... . A 30D je levnější ! O novější 40D ani nemluvě.

  • Rodriges
    Rodriges
    03.01.2008 22:20

    ale jistě, hádat se nemá cenu, stejně nikdo z nás co E 3 nemá pořádně neví jak fotí. Proto je lepší podívat se třeba na nějakou zahraniční recenzi na fotky, např. sem - http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM - zadat si E 3 a např. C 30D, otevřít si třeba fotku Indoors a porovnat. No, a kdo chce vědět víc, se může ještě kouknout třeba sem a podívat se na šum a DR v jpeg a raw, docela zajímavý porovnání. Závěry a't si každej udělá sám.

  • Fotograf 319
    Fotograf 319
    03.01.2008 23:30

    Sakra Rodriges, tos přehnal, s takovým malým chipem zašuměným dělat takle kua dobrý fotky? :-)
    Jestli to nebude přece jenom v rukách než chipu.

  • Rodriges
    Rodriges
    04.01.2008 01:47

    no a ještě ten test DR - http://www.imaging-resource.com/PRODS/E3/E3IMATEST.HTM

  • SirŽmiják
    SirŽmiják
    04.01.2008 01:47

    "Beer Proof" E-3..
    http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1022&message=26270825

  • Rodriges
    Rodriges
    04.01.2008 01:53

    mane56: v tom testu to v rukách nebude, tam maj všechny foťáky stejný podmínky a kdybych měl podle toho portrétu vybírat mezi E 3 a C 30D, tak to třicítka určitě nebude. Ale co my víme, třeba je to zase nějaká "ostudná recenze":))))

  • Fotograf 319
    Fotograf 319
    04.01.2008 02:02

    Rodriges: nemluvil jsem o recenzi, ale o tvých fotkách.. testy většinou beru s rezervou :-)

  • Fotograf 319
    Fotograf 319
    04.01.2008 02:42

    Díky za odkaz http://www.imaging-resource.com/PRODS/E3/E3IMATEST.HTM
    no tak s tím dynamickým rozsahem to vůbec nevypadá špatně, jak tady všichni strašili..
    "..dobrý dynamický rozsah, rozhodně velký krok dopředu.."

  • Stefan Kordos Therion
    Stefan Kordos Therion
    04.01.2008 08:02

    Myslim ze zaver recenzie je prehnanny. Keby boli skutocne zapory tohto fotoaparatu len cena, to by musel byt dokonaly. Co tak pripomenut to ze objektivy su velmi drahe a ze je ich nedostatok od inych vyrobcov. Takisto test ISO je biedny, ISO treba testovat na snimkach s nedostatkom svetla!

  • Miroslav Zitka
    Miroslav Zitka
    04.01.2008 08:36

    "Sakra Rodriges, tos přehnal, s takovým malým chipem zašuměným dělat takle kua dobrý fotky? :-)
    Jestli to nebude přece jenom v rukách než chipu."

    Dětinské řeči korespondující s reklamně-propagačním charakterem této recenze - žádné argumenty - z běžných snímků za běžných světelných podmínek se nic zvláštního nepozná - lepší od horších se rozlišují až v extrémnějších podmínkách. Šum vskutku nelze posuzovat za denního světla a při běžných časech závěrky.

  • Georg Komberec
    Georg Komberec
    04.01.2008 08:38

    Ze E-3 ma nejrychlejsi AF o tom se pise na spouste zahranicnich recenzi jen si to racte vy neverici Tomasove prectete. Je tam vsak jedna podminka a to ze ve spojeni s 12-60 SWD a takhle to pise i Olympus.
    Vono je lepsi si neco nejdriv dukladne precist a ne tady hned nesmyslne rvat. Proste smirste se s tim ze Olympus se bude prosazovat cim dal tim vic.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (309)

Tisknout článek

Tip na článek

Dvouměsíční soutěž "PODZIMNÍ KRAJINA" - do 22. listopadu
Dvouměsíční soutěž "PODZIMNÍ KRAJINA" - do 22. listopadu

Do 22. lis­to­padu 2025 se mů­žete za­po­jit do dvou­mě­síční sou­těže s té­ma­tem „POD­ZIMNÍ KRA­JINA“. Poté bude 10 nej­lépe Vámi obo­do­va­ných fo­to­gra­fií zve­řej­něno v článků. Ví­tězům na prv­ních třech mís­tech vě­nuje hod­notné ceny spo­leč­nost Fo­to­In­sti­tut.cz. Více in­for­mací o sou­těži na­lez­nete níže.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram