Pentax K10D je na našem trhu poměrně dlouho. Nyní vám přinášíme uživatelský test plný snímků pořízených tímto fotoaparátem několika různými objektivy. Technické parametry tohoto Pentaxu jsou rozhodně velmi zajímavé.

Objektivy

Objektivům by se daly věnovat (a budou se zde jistě objevovat) samostatné články. Použít lze objektivy s bajonetem PENTAX KAF2-, KAF-, a KA-. Objektivy s bajonetem K- jsou použitelné s omezením. Závitové objektivy S- a objektivy 67/645 jsou použitelné s adaptérem. Použitelné jsou i objektivy se závitem M42, samozřejmě s redukcí a s použitím časové automatiky či v plně manuálním režimu. Protože na stejném bajonetu staví i Samsung a i alternativní výrobci vyrábí objektivy s bajonety Pentax zcela běžně, je pouze otázkou volby ceny a potřeb, zda naleznete, co hledáte. Já jsem v testu použil celkem čtyři objektivy. V setu dodávaný objektiv smc PENTAX DA 18–55mm f/3.5–5.6 AL, objektiv Samsung D-XENON 100 mm MACRO F 2,8 (novinka na trhu), objektiv Sigma 10–20 mm F 4–5,6 EX DC HSM, Sigma 70–300 APO Macro (subjektivně ostřil rychleji, než ekvivalentní objektiv na mé zrcadlovce) a stařičký zrcadlový objektiv se závitem M42 s ohniskem 500mm včetně telekonvertoru 2×. Vzhledem k tomu, že cena setového objektivu je kolem šesti tisíc korun, tak bych očekával v některých případech (především u aberace) mírně lepší výsledky. Více u doprovodných snímků.

Čip

Mimořádně důležitou součástí digitální zrcadlovky je však čip. Je jím CCD RGB senzor s maximálním rozlišením 3872×2592 obrazových bodů. Rozměry čipu jsou 23,5×15,7 mm (APS-C, crop je tedy 1,5). Citlivost lze nastavit v rozmezí 100 až 1600 ISO. Čip je vybaven integrovaným systémem pro čištění („klepe“ se se snímačem) a také stabilizátorem, který vibrace redukuje přímo pohybem celého čipu. Čištění lze aktivovat buď automaticky vždy po zapnutí přístroje (volba v menu), nebo manuálně. Stabilizaci obrazu zapínáme samostatným vypínačem na zadní stěně fotoaparátu.

Další vlastnosti

Informace o nastavení Menu
Setup

Fotografie je možno pořizovat rychlostí 3,3 snímku za vteřinu. Zajímavou funkcí je režim priority citlivosti Sv, ve kterém lze přímo měnit citlivost uživatelsky zvoleným kolečkem. Alternativou je ještě režim TAv, kdy se kolečky nastavuje clona a čas a automatika pak mění citlivostí čipu v celém, nebo uživatelsky omezeném rozsahu možností. Výrobce myslel i na uživatele starších blesků. Těm slouží program X, který nastaví fixní čas na 1/180 vteřiny a uživatelsky se mění pouze clona. Nejkratší synchronizační čas blesku „jen“ 1/180s může přinést méně zkušenému fotografovi nepříjemné zkušenosti v podobě přepálených snímků.

Vlastní nastavení Přehrávání
Menu tlačítka Fn

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • pupack
    pupack
    02.10.2007 18:34

    Tělo k10 je ve své cenové kategorii bez konkurence o tom žádná. (leda možná za postarší Canon 30d bych měnil. Setový objektiv sem vyměnil za Sigmu 17-70 a jako základ ideální. Neostrost u jpeg je subjektivní, viditelná je defacto při výřezech a zvětšeninách, a když fotim něco co budu řezat tak fotim do raw a myslím že tak i ostatní.... Na "běžnou" fotografii je jpeg normálně použitelný jako u ostatních..Navíc dobrou fotku tvoří fotograf pak objektiv a pak až foťák ;))) čůůůůsss

  • Jozef Krchnak 2
    Jozef Krchnak 2
    04.10.2007 17:16

    "Neostrost" JPEGov u Pentaxu, nie je chyba ale nastavenie fotaku. Vyrobca usudil, ze doostrovanie treba nechat na uzivatelovi, nech si doostri ako potrebuje (moze skusat aj viac krat). Rozostrovat pripade preostrenu fotku je horsie ako zaostrovat nezaostrenu fotku.
    Ale ak potrebujete aby Vam z fotaka liezli priamo ostre JPGy, nie je nic lahsie nez v menu nastavit vyssie doostrenie a potom su JPGy nerozoznatelne od inych znaciek.
    Inak fotit do JPEGu (pri moznostiach RAWu) pokladam za hriech.

  • Rumcajz - vrchní lupič a druid širokoúhelnický
    Rumcajz - vrchní lupič a druid širokoúhelnický
    05.10.2007 11:21

    Pardon- to "cosi hmotného" co lítalo v tom foťáku je senzor polohy. Prosím nelekejte čtenáře, v diskusních fórech o DSLR to vytáhne někdo každý měsíc, že si koupil DSLR a něco mu v ní rachtá nebo lítá.

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    07.10.2007 09:23

    Kromě několika málo modelů z celého trhu jsem držel v ruce vše sám jeden vlastním a jen tohoto kusu se "to" objevilo. Takže shrnutí pod vlastnost DSLR není možné. A vy jste tento kus v ruce neměl :-).

  • Martin Sitta
    Martin Sitta
    24.10.2007 06:55

    Antonín P. : já tedy asi seťáků neviděl tolik jako ty, ale i podle testů je naopak z těch lepších.
    Kdo vládne trochu AJ, tady je test:
    http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/pentax_1855_3556/index.htm

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (23)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram