Pentax K10D je na našem trhu poměrně dlouho. Nyní vám přinášíme uživatelský test plný snímků pořízených tímto fotoaparátem několika různými objektivy. Technické parametry tohoto Pentaxu jsou rozhodně velmi zajímavé.

Tělo

Pentax K10D, smc PENTAX DA 18-55mm f/3.5-5.6 AL

Pentax K10D je v mnohém podobný Samsungu GX-10. Jde jak o ergonomii celkovou, tak rozmístění a funkčnost tlačítek. Takže se omezím pouze na doprovodné snímky a to, že kompletní technickou specifikaci najdete na stránkách www.pentax.cz.

Pentax K10D Pentax K10D

Shrnu podstatnější fakta. Hmotnost těla včetně baterie je cca 810g. Komplet včetně setového objektivu má hmotnost převyšující jeden kilogram. Pro dokonalé držení stačí jen dokoupit grip, tělo je bez něj nižší, než je třeba pro pevné držení všemi prsty ruky. To, že se jedná o jeden (ze dvou?) strojů na trhu s cenou pod 30tisíc korun, které mají prachu a vodě odolnou stavbu asi není třeba zdůrazňovat. Mechanická redukce vibrací (pohybuje se s čipem) a schopnost „sklepat“ vibrací čipu prach, jen podtrhuje možnosti aparátu. Jak „sklepání“ reálně pracuje lze během relativně krátké doby posoudit těžko. Naproti tomu redukci vibrací ocení okamžitě každý. Pravdou je, že jasně zřetelná smítka se objevovala a zase mizela. LCD má velikost 2,5" a 210 tisíc bodů. Externí LCD na horní straně ukazuje prakticky všechny podstatné informace s výjimkou nastavené hodnoty ISO, ukazuje však výstrahu při použití vyšší hodnoty. Ovládání a rozmístění tlačítek je již u této značky standardní – prakticky se nezměnilo a je, jak jsem psal výše, shodné se Samsungem. V to se řadí i fakt, že vyvážení bílé a volba citlivosti je dostupná až po stisku funkčního tlačítka. Není však problém si na tuto vlastnost rychle zvyknout. Škoda, že v nastavení volby jazyka není čeština.

Hmotnost těla Hmotnost
Zadní strana

Hledáček je realizován poctivým pentaprizmatickým optickým hranolem a je velký a světlý. Zvětšení je 0,95× a zobrazuje přibližně 95% obrazového pole. Nechybí ani dioptrická korekce s rozsahem –2,5D až 1,5D. Senzor dálkového ovládání se nachází jak na přední, tak na zadní straně těla, což je rozhodně velmi dobře. Na hlučnější hrubý chod zrcátka (subjektivní pocit) je třeba si zvyknout. Kusu, který jsem měl k dispozici k testu, mohu vytknout pouze dvě věci. Volič volby režimu měření expozice (pod hlavním voličem) měl špatně čitelnou polohu a navíc při prudším pohybu ve fotoaparátu „cosi hmotného lítalo“.

Ovládací prvky Ovládací prvky, stavový LCD

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • pupack
  pupack
  02.10.2007 18:34

  Tělo k10 je ve své cenové kategorii bez konkurence o tom žádná. (leda možná za postarší Canon 30d bych měnil. Setový objektiv sem vyměnil za Sigmu 17-70 a jako základ ideální. Neostrost u jpeg je subjektivní, viditelná je defacto při výřezech a zvětšeninách, a když fotim něco co budu řezat tak fotim do raw a myslím že tak i ostatní.... Na "běžnou" fotografii je jpeg normálně použitelný jako u ostatních..Navíc dobrou fotku tvoří fotograf pak objektiv a pak až foťák ;))) čůůůůsss

 • Jozef Krchnak 2
  Jozef Krchnak 2
  04.10.2007 17:16

  "Neostrost" JPEGov u Pentaxu, nie je chyba ale nastavenie fotaku. Vyrobca usudil, ze doostrovanie treba nechat na uzivatelovi, nech si doostri ako potrebuje (moze skusat aj viac krat). Rozostrovat pripade preostrenu fotku je horsie ako zaostrovat nezaostrenu fotku.
  Ale ak potrebujete aby Vam z fotaka liezli priamo ostre JPGy, nie je nic lahsie nez v menu nastavit vyssie doostrenie a potom su JPGy nerozoznatelne od inych znaciek.
  Inak fotit do JPEGu (pri moznostiach RAWu) pokladam za hriech.

 • Rumcajz - vrchní lupič a druid širokoúhelnický
  Rumcajz - vrchní lupič a druid širokoúhelnický
  05.10.2007 11:21

  Pardon- to "cosi hmotného" co lítalo v tom foťáku je senzor polohy. Prosím nelekejte čtenáře, v diskusních fórech o DSLR to vytáhne někdo každý měsíc, že si koupil DSLR a něco mu v ní rachtá nebo lítá.

 • Petr Koritina
  Petr Koritina
  Autor
  07.10.2007 09:23

  Kromě několika málo modelů z celého trhu jsem držel v ruce vše sám jeden vlastním a jen tohoto kusu se "to" objevilo. Takže shrnutí pod vlastnost DSLR není možné. A vy jste tento kus v ruce neměl :-).

 • Martin Sitta
  Martin Sitta
  24.10.2007 06:55

  Antonín P. : já tedy asi seťáků neviděl tolik jako ty, ale i podle testů je naopak z těch lepších.
  Kdo vládne trochu AJ, tady je test:
  http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/pentax_1855_3556/index.htm

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (23)

Tisknout článek

Tip na článek

Srovnání: Canon EOS R vs. Nikon Z7 vs. Sony A7R III vs. Panasonic S1R
Srovnání: Canon EOS R vs. Nikon Z7 vs. Sony A7R III vs. Panasonic S1R

S di­gi­tál­ními bez­zr­ca­dlov­kami s pl­no­for­má­to­vým či­pem a vy­so­kým roz­li­še­ním se roz­trhl py­tel, na­bí­zíme tedy pře­hledné po­rov­nání bez­zr­ca­dlo­vek Ca­non EOS R, Ni­kon Z7, Sony A7R III a Pa­na­so­nic Lu­mix S1R.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace