Test Konica Minolta DiMAGE A2

Další z řady kompaktních digitálních zrcadlovek, které Konica Minolta dala letos na trh, je pokračovatel fotoaparátu Minolta DiMAGE A1 s označením Konica Minolta DiMAGE A2. Reagovala tak na novou řadu digitálních fotoaparátů s novým 8 MPix čipem Sony od předních výrobců fototechniky (Canon, Nikon, Sony, Olympus).

Úvod

Obr.1 - celkový pohled

Pokud máte pocit že DiMAGE A2 je podobná svému předchůdci DiMAGE A1, tak máte pravdu. Jedná se o velmi podobný fotoaparát, má stejný design, konstrukci, ovládání i funkce. Rozdíl je jen v některých parametrech, hlavně ve dvou – nový čip s vyšším rozlišením a zcela nový elektronický hledáček EVF s vysokým rozlišením. Nechci zbytečně vypisovat všechny funkce a možnosti tohoto přístroje, bylo by to na mnoho stran a navíc je vše velmi dobře a podrobně popsáno v manuálu a také bych se nechtěl opakovat v tom, co už bylo napsáno v testu o DiMAGE A1 (odkaz zde), protože jak už jsem napsal jedná se o dva velmi podobné přístroje. Chci se spíše věnovat rozdílům a novinkám A2 a tomu co o této řadě fotoaparátů Konica Minolta ještě nezaznělo.

Konstrukce a ovládání

Obr.2 - pohled zepředu

 1. přední otoční volič
 2. spoušť
 3. senzory uchopení přístroje
 4. vestavěný výklopný blesk
 5. přepínač makro
 6. manuální zoom
 7. kroužek manuálního ostření
 8. dioptrická korekce
 9. výklopné rameno hledáčku
 10. přepínač funkcí
 11. sychro pro externí blesky
 12. ovladač digitálních efektů></div Obr.3 - pohled z boku

  1. režimy zaostřování
  2. tlačítko vlastního měření vyvážení bílé
  3. snímače hledáčku
  4. hledáček EVF
  5. hlavní vypínač
  6. přepínač zobrazení v EVF a na LCD
  7. výklopný LCD monitor
  8. zadní otočný volič
  9. přepínač režimů foto / prohlížení / video
  10. zásuvka USB/AV
  11. tlačítko korekce expozice
  12. kryt paměťové karty ></div Obr.4 - pohled zezadu

   1. přepínač bodového AF
   2. ovladač bodového AF
   3. indikátor přístupu na kartu
   4. tlačítko stabilizátoru
   5. kryt konektoru
   6. displej
   7. sluneční clona
   8. přepínač režimů expozice
   9. tlačítko zvětšení
   10. tlačítko informací
   11. sáňky pro příslušenství
   ></div Obr.5 - pohled zezhora

   Tělo přístroje je vyrobeno z kvalitní hořčíkové slitiny a přestože je lehké, je pevné, působí masivním dojmem a velmi dobře sedne do ruky. Máte pocit že opravdu držíte kvalitní fotoaparát a ne žádnou plochou krabičku „od mýdla“. Masivní madlo pod spouští je velmi podobné klasickým zrcadlovkám typu Dynax 7 a Dynax 9. Povrch přístroje má příjemnou protiskluzovou úpravu, díky které tak nehrozí náhodné vyklouznutí z ruky. Všechny hlavní funkce jsou v provedení samostatných mechanických tlačítek a otočných ovladačů, takže odpadá mnohdy složité hledání v Menu. Jejich provedení je dostatečně velké a snadno ovladatelné s jasným dorazem. Většina ovladačů je na zadní a levé boční straně fotoaparátu a jejich rozmístění je logické a dobře zapamatovatelné jako třeba č.21 přepínač režimů foto / prohlížení / video, tlačítka aretace a korekce expozice. Některé z tlačítek jsou velmi podobné rozmístění a tvaru jako u klasických zrcadlovek Minolta, třeba č.32 přepínač režimů expozice, přední a zadní otočný volič clony a času, a nebo volič AF bodu. Všechna tato tlačítka jsou velmi podobná klasické zrcadlovce Dynax 7. Tlačítko optického stabilizátoru AS je podsvícené pro snazší orientaci, jestli je tato funkce zapnutá či nikoliv a pomáhá tak výrazně šetřit energii baterií, pokud jí není třeba. Osobně bych měl jen výhrady ke gumovým krytkám USB konektoru a konektoru dálkového ovládání. Působí poněkud laciným a chatrným dojmem. Zasunovací plastová dvířka tolik známá u Dynax7 by byla rozhodně lepší a odolnější.

   Hledáček a LCD

   Obr.6

   Elektronický hledáček Super Fine EVF o velikosti 1,1 cm a rozlišení téměř 1Mpix ( 922 000 pixel ) je opravdu lahůdkou. Vnější tvar a konstrukce připomíná spíše hledáček videokamery, protože je umístěn ve výklopném ramenu, které lze zvednout až o 90 stupňů nahoru. To hlavní se ale skrývá uvnitř. Pohled do hledáčku se 4 x vyšším rozlišením než u předchozího modelu Dimage A1 je opravdu něčím novým a rozhodně nadchne a to říkám jako člověk, který elektronické hledáčky nemá v oblibě. Při pohledu do tohoto však máte pocit, že od tradičního skleněného hranolu už nemá daleko a že tak výrobce zavádí novinku na těch správných a potřebných místech. Ve spojení s vysokou kvalitou rozlišení a obnovovací frekvencí 30 nebo 60 snímků/s máte tak možnost využít všech jeho předností, zobrazení histogramu v reálném čase, případné zobrazení mřížky či zaměřovacího kříže pro snadnější fotografování svislic i vodorovných objektů. Také máte možnost si obraz zvětšit pro snadnější a přesnější manuální zaostřování. Taktéž si můžete navolit které informace o měření a snímání expozice chcete vidět.
   LCD monitor má úhlopříčku 4,6 cm a rozlišení 118 000 pixel a je dobrým pomocníkem a doplňkem hledáčku EVF v okamžiku kdy nám situace nedovoluje hledáček použít. Můžete s jeho pomocí i manuálně ostřit. LCD je výklopný o 90 stupňů nahoru a 20 stupňů dolů. Stejně jako hledáček EVF zobrazuje 100 procent snímaného obrazu a disponuje automatickým zesílením obrazu při nedostatečném osvětlení. Při testování fungoval jak hledáček, tak LCD displej bez problémů a potíží. Také jsem využíval možnosti zobrazení exponovaného snímku 2 sekundy po expozici pro kontrolu záběru. Jen u některých snímků krajiny, kde byla v záběru obloha se světlými mraky, zobrazoval LCD displej tyto plochy jako bílé a téměř bez kresby. Ale při pozdějším prohlížení v počítači bylo vidět, že čip fotoaparátu si s tímto poradil o mnoho lépe a všechny plochy byly prokresleny do detailů bez vypálených míst.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Jaromir AR
  Jaromir AR
  02.07.2004 10:40

  Cena okolo 36.990 ??? Da se koupit za takovou cenu, ale u zlodeju. Bezna cena, na niz se clovek muze dostat, aniz by musel travit dny bloudenim po obchodech, je o dobrych 4 000 - 5 000 nizsi... :)

 • jhamm
  jhamm
  06.07.2004 08:09

  Cena např. u fototuma je 29 000 Kč, jak ukazuje u nabídka na FA !

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  07.07.2004 14:36

  cena se neustále mění, již dnes se dá sehnat za cca 30000kč a určitě se brzy dočkáme i nižší ceny..

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  09.07.2004 16:51

  tak už dva obchody nabízí za cenu 29000kč, to je fajn :o)

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  19.07.2004 12:47

  oehling.cz ji dnes nabízí za 27 999 kč

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (7)

Tisknout článek

Tip na článek

Jsou zrcadlovky mrtvé?
Jsou zrcadlovky mrtvé?

A jéje, další člá­nek na téma zr­ca­dlovky ver­sus bez­zr­ca­dlovky, ko­li­krát jsme to už četli, ří­káte si? A máte pravdu. To­hle téma se řeší už od doby, kdy bez­zr­ca­dlovky při­šly na trh. Téma je po­řád stejné, ale od­po­věď se v prů­běhu let mění. Jak si ta­hle de­bata stojí v roce 2021?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram