Test objektivu Canon RF 600mm f/4,0 L IS USM

Objektiv Canon RF 600mm f/4,0 L IS USM jsem testoval na těle Canon EOS R5 na wildlife workshopu Fotoinstitutu.cz v Nízkých Tatrách a na Velké Fatře. Objektiv váží 3,1kg a jeho parametry jako optická kvalita, stabilizace a rychlost autofokusu jsem špičkové. Důvodem pro volbu tohoto objektivu bylo vyfotografovat nejmenší sovu Evropy kulíška.

Pokud se specializujete na fotografování divoké přírody a vaše finanční situace to dovoluje, budete se rozhodovat mezi objektivem s ohniskovou vzdáleností 400mm f/2,8 a objektivem 600mm f/4,0. Je dostupný nejenom u Canonu, ale i u Sony a Nikon. Volba bohužel není jednoznačná, Bude záležet co a v jakých podmínkách ve většině případů fotografujete. Je samozřejmě jasné, že někdy se bude hodit spíše 400mm s lepší světelností a jindy naopak delší ohnisková vzdálenost, za cenu o clonu nižší světelnosti. Tato diskuze bude asi stejná pro všechny tři značky, které přicházejí v úvahu. Pokud se dokážete přiblížit dostatečně blízko (kryty, maskování) a fotografujete za šera, dáte přednost spíše 400mm f/2,8. Pokud fotografujete malé ptáky nebo v národních parcích, kde se nemůžete přibližovat, bude to 600mm f/4, kde se s použitím telekonvertorů dostanete na 840mm nebo až 1200mm.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
 

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
 

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
 

Konstrukce a mechanické vlastnosti

Vlastní hmotnost objektivu Canon RF 600mm f/4,0 L IS USM 3,1kg není malá, ale ve srovnání s objektivy pro zrcadlovky podstatně menší. Objektiv je však vyvážen na předek, což dělá fotografování s ním silově náročnějším. Ideální je stativ, nebo alespoň monopod, abyste svým zádům trochu pomohli. Další nevýhodou je jeho skladnost. Nevešel se do žádného z mých fotobatohů a musel jsem použít turistický batoh. Ten má velmi dobrou ergonomii a ve výsledku to nebyl problém. Canon k objektivu dodává kvalitní polstrovaný obal přes rameno.

Ovládání je standardní L-kový Canon s tlačítky pro vše , co potřebujete: autofokus, optická stabilizace, tlačítka pro před-ostření . Více je v přiloženém videu.

Výhodou Canon 400mm f/2,8 L IS USM je lepší skladnost a asi o 200g menší hmotnost.

Minimální zaostřovací vzdálenost objektivu Canon RF 600mm f/4,0 L IS USM je 4,5m. To není ideální například pro fotografování motýlů. Zvětšení 0.15× však tak špatné není. Problémem však je ovladatelnost. Musíte počítat, že při ohniskové vzdálenosti 600mm a zejména při použití telekonvertorů musíte získat praxi, abyste malý a pohybující se objekt zvládli rychle objektivem zaměřit. Já často používám zoomový Sony FA 200–600mm f/4,5–6,3, takže to pro mne nebyl zase takový problém.

0stření a stabilizace

Ostření s Canon RF 600mm f/4,0 L IS USM je rychlé a tiché. Optická stabilizace odpovídá 5EV.

Optické vlastnosti

Obrazová kvalita Canon RF 600mm f/4,0 L IS USM je špičková. Objektiv je velmi dobře připraven na práci s telekonvertorem Canon RF 1,4×. Získáte tak ohniskovou vzdálenost 840mm. Zhoršení optické kvality není skoro patrné. Na Slovensku i v Praze jsem zkoušel i telekonvertor Canon RF 2,0. V případě snímání rozhledny na Petříně z Dejvic, nebo hřebene Nízkých Tater při zapadajícím Slunci však snímky byly rozmazané chvěním vzduchu díky rozdílným teplotám a proudění. To je bohužel hodně běžná situace. To samozřejmě není problém objektivu. Jen to říká, že použití telekonvertoru 2,0× bude fungovat při fotografování velmi malých objektů – např. malí ptáci, na relativně krátké vzdálenosti nebo při snímcích, kdy bude zataženo a teplotní rozdíly ve vzduchu budou minimální.

Rozlišení

Kulíšek nejmenší

Canon EOS R5, objektiv Canon RF 600mm f/4,0 L IS USM, telekonvertor Canon RF 1,4×, clona f/5,6, čas 1/1600s, ISO 3200

Kresba je velmi ostrá v celém obraze i s použitím telekonvertoru.

Bokeh

Kulíšek nejmenší

Canon EOS R5, objektiv Canon RF 600mm f/4,0 L IS USM, telekonvertor Canon RF 1,4×, clona f/5,6, čas 1/1600s, ISO 24600

Kroužky ani v rozích nevykazují deformaci.

Protisvětlo

Na hřebeni Nízkých Tater

Canon EOS R5, objektiv Canon RF 600mm f/4,0 L IS USM, clona f/5,6, čas 1/2000s, ISO 1250

Skvrny parazitního světla nenajdete.


Fotografovat s Canon RF 600mm f/4,0 L IS USM je zážitek a otevře vám nové možnosti při fotografování divoké přírody. Musíte být schopen přizpůsobit se jeho hmotnosti, jeho větším rozměrům a být ochoten ho vozit a přenášet do často vzdálených a málo dostupných míst. Pokud to zvládnete, výsledek bude stát za to. V případě nasazení na špičkových bezzrcadlovkách, jako je Canon EOS R5, je rozhodující přesně naexponovat a zaostřit. Nové možnosti totiž nabízejí algoritmy odšumění při vysokých hodnotách ISO až 51200 (např. dnes snadno dostupný Denoise v Adobe Lighroom) v kombinaci se špičkovým hardware.

Kulíšek nejmenší (Glaucedium passerinum) s objektivem Canon 600mm a telekonvertorem 1,4× při ISO 51200, plně otevřené cloně a času 1/500s

Děkuji společnosti  Canon.cz za zapůjčení objektivu na test a Mirovi Ondrušovi za spolupráci při testování.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • johnyfoto
    johnyfoto
    28.05.2025 07:30

    Nikdy si ho nekoupím ale bylo to perfektní počteníčko. Díky.

  • jir
    jir
    01.06.2025 00:25

    To se jen tak nevidí. I ta recenze. Já si pořídil 70-300 na oťukání, jestli mě budou teleobjektivy bavit...Naštěstí jsem byl už rok na skoro kilogramový objektiv zvyklý. V závěru s tím pouzdrem mi to připomnělo scénu s pouzdrem a kytarou filmu El Mariachi. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/35/El-Mariachi-Poster.jpg

    A mám dotaz k tomu vlnění vzduchu zmíněné od druhé poloviny. Bude charakter zvlnění obrazu něčeho nehybného v nekonečnu vypadat jinak při použití extra krátkého času (1/4000) a při delším času (1/20)? Ideálně při stejné světelnosti. Čekám, že v prvním případě bude ta oblast na fotce ostrá, ale pokroucená, v druhém případě klasicky rozmazaná, jako kdyby bylo nepřesně zaostřeno= zvláštní druh motion bluru.
    A do třetice, když se obě srovnání provedou s malou a velkou clonou. Docela by to bylo zajímavé vidět v reálu. Přeci jen 300mm je méně a telekonvertory taky nemám a ani by nejspíš nešly k 70-300

    Focus memory a funkce předostření jsou 2 různé funkce? Funguje to nějak chytřeji, že po přepnutí (=vyvolání) nastavené vzdálenosti si můžu vybrat, jestli rovnou jde o konečnou zaostřenou vzdálenost (představuju si stisk tlačítka vyvolání při napůl stisklé spoušti, nepředstavuju si, jak moc to je akrobatický kousek) a nebo ještě po vyvolání zaostří znova (nějaké malé doladění,= bez napůl stisklé spouště) ?
    -Kolik otoček trvá přejet celý /omezený ostřící rozsah? Jde hodnota v ° konfigurovat nebo nastavit nelinární?

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    02.06.2025 09:34

    Petřin z Dejvic jsem fotil na 1/1000s s 600mm a 2x. Foto bylo neostré na hranách a v hledáčku jsem viděl, jak vše podivně plave a kroutí se. Je to podobné jako tzv. seeing způsobený chvěním atmosféry při astrofotografii. Tady se to řeši metodou angl. lucky imaging. Nafotím např. 3000 snímků Jupiteru časem 12ms. Pak se to skládá programem, který vybírá ostrá místa. Narozdíl od skládaného makra, kde posouváte rovinu zaostření, ostré oblasti jsou rozmístěny náhodně. Při focení planet si z 3000 snímků volím např. 45 nejlepších - výběr dělá program. Jak správně říkáte, ono se to navíc kroutí, takže ani extrémně krátký čas nepomůže. Popsal jsem to trochu v článku https://www.fotoaparat.cz/clanek/3082/jupiter-io-transit-fotografovani-autostakkert-lucky-imaging/.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (3)

Tisknout článek

Tip na článek

ZHODNOCENÍ, 11. DÍL, CO NEVYFOTOGRAFUJETE, TO NAMALUJETE ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO
ZHODNOCENÍ, 11. DÍL, CO NEVYFOTOGRAFUJETE, TO NAMALUJETE ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO

Při­ná­šíme zhod­no­cení té­matu zpra­co­va­ného na zá­kladě 11. dílu Školy barvy: CO NE­VY­FO­TO­GRA­FU­JETE, TO NA­MA­LU­JETE. Mistr Jan Po­hribný MQEP vy­bral a zhod­no­til v článku Vaše fo­to­gra­fie.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram