Ambice českého fotografického spolku 400ASA

Nově vzniklý fotografický spolek 400ASA má ambice výrazně přesahující hranice České republiky. Spolek sedmi českých fotografů, kteří jsou současně dobrými přáteli, chce navázat na tradice české dokumentární fotografie. Jeho zakladateli jsou Jan Mihaliček, Tomki Němec, Alžběta Jungrová, Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Martin Wágner a Antonín Kratochvíl.

Při vzniku fotografického spolku 400ASA vydali jeho členové společný manifest, v němž je charakterizován cíl fungování značky a kde jsou popsány sdílené hodnoty zúčastněných fotografů. Mezi jiným chtějí členové 400ASA navázat na dědictví českého dokumentu a jeho obrazovost, která z něj od počátku dělá světový fenomén. Zakladatelé by rádi pokračovali a rozvíjeli tradici fotografického dokumentu. Spolek si klade za cíl posilovat prestiž dokumentární tvorby jak její kvalitou, tak přípravou fotografických knih a výstav. Spojením sil chtějí členové spolku zlepšovat vlastní práci a budovat prestiž spolkové značky 400 ASA. Současně je cílem přispět k renesanci zájmu o dokumentární fotografii vůbec.

"Chceme být alternativou současných obrazových agentur, jejichž doba vlivem internetu a změnou trhu s tištěnými médii nenávratně mizí. Česká dokumentární fotografie má své výrazné místo mezi světovými fotografickými školami a naším cílem je toto místo obhájit,” uvedl jeden ze zakladatelů spolku 400ASA Jan Dobrovský.

V současné chvíli vystavuje v Café Kampus Jan Mihaliček své fotografie pod titulem Svým Pražanům (ne)rozumím a Alžběta Jungrová má výstavu ve White Pearl Gallery s názvem Po noci přijde ráno. Připravuje se výstava Karla Cudlína o Izraeli. Počátkem roku 2019 vyjde v nakladatelství Paseka kniha Jana Dobrovského “Rodiny”o životě romských rodin žijících mimo gheto. V roce 2019 také vyjde kniha Martina Wágnera, která bude sestavena z fotografií ze Sibiře a Dálného Východu.

První společnou výstavu spolek 400ASA chystá na jaro 2019 a pracuje na otevření vlastní galerie, kde bude prezentována tvorba členů a přizvaných hostů.

O budoucích projektech a výstavách bude průběžně informovat webová stránka fotografického spolku www.400ASA.cz.

400 ASA je fotografický spolek, který v roce 2018 založili fotografové Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Alžběta Jungrová, Antonín Kratochvíl, Jan Mihaliček, Tomki Němec a Martin Wágner. Cílem spolku je posilování prestiže dokumentární tvorby. Spolek plánuje vydávání fotografických knih a organizaci výstav.

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Dana Kovaľová
  Dana Kovaľová
  04.10.2018 00:05
  Reaguje na Jan Pánek 03.10.2018 22:49:

  "Bohužel. Anebo je tu druhá možnost, a to že v první větě už žádná čárka..." - zobrazit celý komentář

  Anebo je možné, že necítíte rozdíl mezi větou slučovací a stupňovací. Jako pomůcka k její identifikaci poslouží dnes již poněkud archaické slůvko "nadto" (nebo "navíc", chcete-li). Tam, kde ho můžete v duchu do věty po spojce vložit, nejde o poměr slučovací, ale stupňovací... s jasným gramatickým důsledkem.

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Admin
  Autor
  04.10.2018 00:42
  Reaguje na Dana Kovaľová 04.10.2018 00:05:

  "Anebo je možné, že necítíte rozdíl mezi větou slučovací a stupňovací. Jako..." - zobrazit celý komentář

  Jednak rozdíl mezi poměrem stupňovacím s slučovacím (jsou to prosím "poměry", nikoliv "věty") dobře rozlišuji - a tohle je jistě poměr slučovací - a jednak je pro tento konkrétní případ úzus psaní čárky jednoznačný.
  Pokud se za spojkou nevyskytuje v následující jednoduché větě slovo "dokonce" (případně se dá hovořit o dalších indikátorech jako "navíc" či "nadto"), tak se čárka kvůli stupňovacímu poměru nepíše. V tomto případě se v následující jednoduché větě nevyskytuje žádný indikátor stupňovacího poměru.
  Poučka, že když se do věty může v myšlenkách vložit třeba slůvko "nadto" je prosím nesmysl. Vždyť by se dalo doplnit třeba do věty "Spojením sil chtějí členové spolku zlepšovat vlastní práci a budovat prestiž spolkové značky 400 ASA." a do mnoha dalších - ale to jsou také věty ve slučovacím poměru a čárka se tam nepíše. Čeština má sice složitá pravidla, ale vždy rozhoduje to, co je ve větě napsané, a ne to, co si tam kdo může domyslet.
  Abych to shrnul - čárku ve stupňovacím poměru byste po mě mohla správně vymáhat pouze před "a dokonce", v dalších případech, když je přítomen indikátor stupňovacího poměru, je úzus nejednotný (takže se to dá psát oběma způsoby) a v tomto konkrétním případě, kde není přítomen žádný indikátor stupňovacího poměru, se jednoznačně jedná o poměr slučovací, tedy psaný bez čárky.

 • Dana Kovaľová
  Dana Kovaľová
  04.10.2018 08:15
  Reaguje na Jan Pánek 04.10.2018 00:42:

  "Jednak rozdíl mezi poměrem stupňovacím s slučovacím (jsou to prosím "poměry..." - zobrazit celý komentář

  Nechtěla jsem sem uprostřed noci vypisovat romány, proto jsem pro některé pojmy použila myšlenkové zkratky (a krom toho jsem je neopisovala z internetu, ale z vlastní paměti - a ta už může slábnout). Takovou zkratkou bylo ono slůvko "nadto", které bylo míněno po spojkách "a kde", nikoli jen po spojce "a".
  Nicméně čestně přiznávám, že se mi to do rána rozleželo, a stejně jako profesor Kilian v Cestě kolem mé hlavy, jsem začala pochybovat a připouštět možnost, že i poměr slučovací je možný - a možná dokonce více, než stupňovací. (Mimochodem je to krásná knížka, znáte ji?)
  Ještě teď ráno jsem to pro jistotu konzultovala; oba výklady jsou možné - a vám tedy čárka nechybí. Přiznávám chybu a omlouvám se za ni.
  Problematika čárek je složitá, a nadto je možné, že se pravidla od dob mých studií u profesora Jiráka posunula a rozvolnila, stejně jako u dalších jevů. Což mi jako mluvnickému dinosaurovi může být líto, ale nic s tím zřejmě nenadělám.
  Slibuji, že u dalších mluvnických připomínek budu pečlivější. Pěkný den.

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Admin
  Autor
  04.10.2018 10:41
  Reaguje na Dana Kovaľová 04.10.2018 08:15:

  "Nechtěla jsem sem uprostřed noci vypisovat romány, proto jsem pro některé..." - zobrazit celý komentář

  Děkuji za omluvu.
  Souhlasím s vámi, že je problematika čárek složitá. Diskuzi nad čárkou tedy plně chápu, a nadto podobné diskuze patří k našemu krásnému řemeslu, takže v nich nevidím nic neadekvátního.
  Knihu znám, ale ještě jsem neměl možnost si ji přečíst. Teď mi na poličce čeká pan Kaplan (taky mohu vřele doporučit). Hezký den :-)

 • Dana Kovaľová
  Dana Kovaľová
  04.10.2018 10:43
  Reaguje na Jan Pánek 04.10.2018 10:41:

  "Děkuji za omluvu. Souhlasím s vámi, že je problematika čárek složitá...." - zobrazit celý komentář

  Pana Kaplana samozřejmě znám... téměř nazpaměť :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (13)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší fotomobily
Doporučujeme: Nejlepší fotomobily

Jak vy­brat skvěle fo­tící smart­phone? Které mo­dely te­le­fonů jsou ide­ální? Pro­jděte si náš ak­tu­a­li­zo­vaný pře­hled nej­lep­ších fo­to­te­le­fonů.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram