Ambice českého fotografického spolku 400ASA

Nově vzniklý fotografický spolek 400ASA má ambice výrazně přesahující hranice České republiky. Spolek sedmi českých fotografů, kteří jsou současně dobrými přáteli, chce navázat na tradice české dokumentární fotografie. Jeho zakladateli jsou Jan Mihaliček, Tomki Němec, Alžběta Jungrová, Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Martin Wágner a Antonín Kratochvíl.

Při vzniku fotografického spolku 400ASA vydali jeho členové společný manifest, v němž je charakterizován cíl fungování značky a kde jsou popsány sdílené hodnoty zúčastněných fotografů. Mezi jiným chtějí členové 400ASA navázat na dědictví českého dokumentu a jeho obrazovost, která z něj od počátku dělá světový fenomén. Zakladatelé by rádi pokračovali a rozvíjeli tradici fotografického dokumentu. Spolek si klade za cíl posilovat prestiž dokumentární tvorby jak její kvalitou, tak přípravou fotografických knih a výstav. Spojením sil chtějí členové spolku zlepšovat vlastní práci a budovat prestiž spolkové značky 400 ASA. Současně je cílem přispět k renesanci zájmu o dokumentární fotografii vůbec.

"Chceme být alternativou současných obrazových agentur, jejichž doba vlivem internetu a změnou trhu s tištěnými médii nenávratně mizí. Česká dokumentární fotografie má své výrazné místo mezi světovými fotografickými školami a naším cílem je toto místo obhájit,” uvedl jeden ze zakladatelů spolku 400ASA Jan Dobrovský.

V současné chvíli vystavuje v Café Kampus Jan Mihaliček své fotografie pod titulem Svým Pražanům (ne)rozumím a Alžběta Jungrová má výstavu ve White Pearl Gallery s názvem Po noci přijde ráno. Připravuje se výstava Karla Cudlína o Izraeli. Počátkem roku 2019 vyjde v nakladatelství Paseka kniha Jana Dobrovského “Rodiny”o životě romských rodin žijících mimo gheto. V roce 2019 také vyjde kniha Martina Wágnera, která bude sestavena z fotografií ze Sibiře a Dálného Východu.

První společnou výstavu spolek 400ASA chystá na jaro 2019 a pracuje na otevření vlastní galerie, kde bude prezentována tvorba členů a přizvaných hostů.

O budoucích projektech a výstavách bude průběžně informovat webová stránka fotografického spolku www.400ASA.cz.

400 ASA je fotografický spolek, který v roce 2018 založili fotografové Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Alžběta Jungrová, Antonín Kratochvíl, Jan Mihaliček, Tomki Němec a Martin Wágner. Cílem spolku je posilování prestiže dokumentární tvorby. Spolek plánuje vydávání fotografických knih a organizaci výstav.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    03.10.2018 16:59

    Založení spolku je výborná zpráva. Nemyslím si ale, že Jan Mihalíček vystavuje "fotgrafie". V první větě po perexu chybí dvě čárky.

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    03.10.2018 20:49
    Reaguje na Dana Kovaľová 03.10.2018 16:59:

    "Založení spolku je výborná zpráva. Nemyslím si ale, že Jan Mihalíček..." - zobrazit celý komentář

    Díky, opraveno :-)

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    03.10.2018 21:01
    Reaguje na Jan Pánek 03.10.2018 20:49:

    "Díky, opraveno :-)..." - zobrazit celý komentář

    Jedna čárka stále chybí.

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    03.10.2018 22:17
    Reaguje na Dana Kovaľová 03.10.2018 21:01:

    "Jedna čárka stále chybí...." - zobrazit celý komentář

    Prosím, poučte mě :-)

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    03.10.2018 22:29
    Reaguje na Jan Pánek 03.10.2018 22:17:

    "Prosím, poučte mě :-)..." - zobrazit celý komentář

    Ve které větě chybí, jsem psala - a zbytek nechám na vás. Nechci vám dělat korektorku, spíš vás jako "kolegu od pera" dovést k tomu, abyste si dával pozor nejen na to, co píšete, ale jak to píšete. Sebelepší obsah článku nevyzní, pokud jsou v něm gramatické chyby. A to mi připadá jako velká škoda.

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    03.10.2018 22:45
    Reaguje na Dana Kovaľová 03.10.2018 22:29:

    "Ve které větě chybí, jsem psala - a zbytek nechám na vás. Nechci vám dělat..." - zobrazit celý komentář

    Já jsem toho názoru, že tam již žádná čárka nechybí, zkrátka nikde nevidím problém.

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    03.10.2018 22:47
    Reaguje na Jan Pánek 03.10.2018 22:45:

    "Já jsem toho názoru, že tam již žádná čárka nechybí, zkrátka nikde nevidím..." - zobrazit celý komentář

    Tak to je smutné.

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    03.10.2018 22:49
    Reaguje na Dana Kovaľová 03.10.2018 22:47:

    "Tak to je smutné...." - zobrazit celý komentář

    Bohužel. Anebo je tu druhá možnost, a to že v první větě už žádná čárka nechybí :-)

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    04.10.2018 00:05
    Reaguje na Jan Pánek 03.10.2018 22:49:

    "Bohužel. Anebo je tu druhá možnost, a to že v první větě už žádná čárka..." - zobrazit celý komentář

    Anebo je možné, že necítíte rozdíl mezi větou slučovací a stupňovací. Jako pomůcka k její identifikaci poslouží dnes již poněkud archaické slůvko "nadto" (nebo "navíc", chcete-li). Tam, kde ho můžete v duchu do věty po spojce vložit, nejde o poměr slučovací, ale stupňovací... s jasným gramatickým důsledkem.

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    04.10.2018 00:42
    Reaguje na Dana Kovaľová 04.10.2018 00:05:

    "Anebo je možné, že necítíte rozdíl mezi větou slučovací a stupňovací. Jako..." - zobrazit celý komentář

    Jednak rozdíl mezi poměrem stupňovacím s slučovacím (jsou to prosím "poměry", nikoliv "věty") dobře rozlišuji - a tohle je jistě poměr slučovací - a jednak je pro tento konkrétní případ úzus psaní čárky jednoznačný.
    Pokud se za spojkou nevyskytuje v následující jednoduché větě slovo "dokonce" (případně se dá hovořit o dalších indikátorech jako "navíc" či "nadto"), tak se čárka kvůli stupňovacímu poměru nepíše. V tomto případě se v následující jednoduché větě nevyskytuje žádný indikátor stupňovacího poměru.
    Poučka, že když se do věty může v myšlenkách vložit třeba slůvko "nadto" je prosím nesmysl. Vždyť by se dalo doplnit třeba do věty "Spojením sil chtějí členové spolku zlepšovat vlastní práci a budovat prestiž spolkové značky 400 ASA." a do mnoha dalších - ale to jsou také věty ve slučovacím poměru a čárka se tam nepíše. Čeština má sice složitá pravidla, ale vždy rozhoduje to, co je ve větě napsané, a ne to, co si tam kdo může domyslet.
    Abych to shrnul - čárku ve stupňovacím poměru byste po mě mohla správně vymáhat pouze před "a dokonce", v dalších případech, když je přítomen indikátor stupňovacího poměru, je úzus nejednotný (takže se to dá psát oběma způsoby) a v tomto konkrétním případě, kde není přítomen žádný indikátor stupňovacího poměru, se jednoznačně jedná o poměr slučovací, tedy psaný bez čárky.

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    04.10.2018 08:15
    Reaguje na Jan Pánek 04.10.2018 00:42:

    "Jednak rozdíl mezi poměrem stupňovacím s slučovacím (jsou to prosím "poměry..." - zobrazit celý komentář

    Nechtěla jsem sem uprostřed noci vypisovat romány, proto jsem pro některé pojmy použila myšlenkové zkratky (a krom toho jsem je neopisovala z internetu, ale z vlastní paměti - a ta už může slábnout). Takovou zkratkou bylo ono slůvko "nadto", které bylo míněno po spojkách "a kde", nikoli jen po spojce "a".
    Nicméně čestně přiznávám, že se mi to do rána rozleželo, a stejně jako profesor Kilian v Cestě kolem mé hlavy, jsem začala pochybovat a připouštět možnost, že i poměr slučovací je možný - a možná dokonce více, než stupňovací. (Mimochodem je to krásná knížka, znáte ji?)
    Ještě teď ráno jsem to pro jistotu konzultovala; oba výklady jsou možné - a vám tedy čárka nechybí. Přiznávám chybu a omlouvám se za ni.
    Problematika čárek je složitá, a nadto je možné, že se pravidla od dob mých studií u profesora Jiráka posunula a rozvolnila, stejně jako u dalších jevů. Což mi jako mluvnickému dinosaurovi může být líto, ale nic s tím zřejmě nenadělám.
    Slibuji, že u dalších mluvnických připomínek budu pečlivější. Pěkný den.

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    04.10.2018 10:41
    Reaguje na Dana Kovaľová 04.10.2018 08:15:

    "Nechtěla jsem sem uprostřed noci vypisovat romány, proto jsem pro některé..." - zobrazit celý komentář

    Děkuji za omluvu.
    Souhlasím s vámi, že je problematika čárek složitá. Diskuzi nad čárkou tedy plně chápu, a nadto podobné diskuze patří k našemu krásnému řemeslu, takže v nich nevidím nic neadekvátního.
    Knihu znám, ale ještě jsem neměl možnost si ji přečíst. Teď mi na poličce čeká pan Kaplan (taky mohu vřele doporučit). Hezký den :-)

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    04.10.2018 10:43
    Reaguje na Jan Pánek 04.10.2018 10:41:

    "Děkuji za omluvu. Souhlasím s vámi, že je problematika čárek složitá...." - zobrazit celý komentář

    Pana Kaplana samozřejmě znám... téměř nazpaměť :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (13)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram