Ambice českého fotografického spolku 400ASA

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    03.10.2018 16:59

    Založení spolku je výborná zpráva. Nemyslím si ale, že Jan Mihalíček vystavuje "fotgrafie". V první větě po perexu chybí dvě čárky.

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    03.10.2018 20:49
    Reaguje na Dana Kovaľová 03.10.2018 16:59:

    "Založení spolku je výborná zpráva. Nemyslím si ale, že Jan Mihalíček..." - zobrazit celý komentář

    Díky, opraveno :-)

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    03.10.2018 21:01
    Reaguje na Jan Pánek 03.10.2018 20:49:

    "Díky, opraveno :-)..." - zobrazit celý komentář

    Jedna čárka stále chybí.

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    03.10.2018 22:17
    Reaguje na Dana Kovaľová 03.10.2018 21:01:

    "Jedna čárka stále chybí...." - zobrazit celý komentář

    Prosím, poučte mě :-)

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    03.10.2018 22:29
    Reaguje na Jan Pánek 03.10.2018 22:17:

    "Prosím, poučte mě :-)..." - zobrazit celý komentář

    Ve které větě chybí, jsem psala - a zbytek nechám na vás. Nechci vám dělat korektorku, spíš vás jako "kolegu od pera" dovést k tomu, abyste si dával pozor nejen na to, co píšete, ale jak to píšete. Sebelepší obsah článku nevyzní, pokud jsou v něm gramatické chyby. A to mi připadá jako velká škoda.

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    03.10.2018 22:45
    Reaguje na Dana Kovaľová 03.10.2018 22:29:

    "Ve které větě chybí, jsem psala - a zbytek nechám na vás. Nechci vám dělat..." - zobrazit celý komentář

    Já jsem toho názoru, že tam již žádná čárka nechybí, zkrátka nikde nevidím problém.

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    03.10.2018 22:47
    Reaguje na Jan Pánek 03.10.2018 22:45:

    "Já jsem toho názoru, že tam již žádná čárka nechybí, zkrátka nikde nevidím..." - zobrazit celý komentář

    Tak to je smutné.

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    03.10.2018 22:49
    Reaguje na Dana Kovaľová 03.10.2018 22:47:

    "Tak to je smutné...." - zobrazit celý komentář

    Bohužel. Anebo je tu druhá možnost, a to že v první větě už žádná čárka nechybí :-)

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    04.10.2018 00:05
    Reaguje na Jan Pánek 03.10.2018 22:49:

    "Bohužel. Anebo je tu druhá možnost, a to že v první větě už žádná čárka..." - zobrazit celý komentář

    Anebo je možné, že necítíte rozdíl mezi větou slučovací a stupňovací. Jako pomůcka k její identifikaci poslouží dnes již poněkud archaické slůvko "nadto" (nebo "navíc", chcete-li). Tam, kde ho můžete v duchu do věty po spojce vložit, nejde o poměr slučovací, ale stupňovací... s jasným gramatickým důsledkem.

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    04.10.2018 00:42
    Reaguje na Dana Kovaľová 04.10.2018 00:05:

    "Anebo je možné, že necítíte rozdíl mezi větou slučovací a stupňovací. Jako..." - zobrazit celý komentář

    Jednak rozdíl mezi poměrem stupňovacím s slučovacím (jsou to prosím "poměry", nikoliv "věty") dobře rozlišuji - a tohle je jistě poměr slučovací - a jednak je pro tento konkrétní případ úzus psaní čárky jednoznačný.
    Pokud se za spojkou nevyskytuje v následující jednoduché větě slovo "dokonce" (případně se dá hovořit o dalších indikátorech jako "navíc" či "nadto"), tak se čárka kvůli stupňovacímu poměru nepíše. V tomto případě se v následující jednoduché větě nevyskytuje žádný indikátor stupňovacího poměru.
    Poučka, že když se do věty může v myšlenkách vložit třeba slůvko "nadto" je prosím nesmysl. Vždyť by se dalo doplnit třeba do věty "Spojením sil chtějí členové spolku zlepšovat vlastní práci a budovat prestiž spolkové značky 400 ASA." a do mnoha dalších - ale to jsou také věty ve slučovacím poměru a čárka se tam nepíše. Čeština má sice složitá pravidla, ale vždy rozhoduje to, co je ve větě napsané, a ne to, co si tam kdo může domyslet.
    Abych to shrnul - čárku ve stupňovacím poměru byste po mě mohla správně vymáhat pouze před "a dokonce", v dalších případech, když je přítomen indikátor stupňovacího poměru, je úzus nejednotný (takže se to dá psát oběma způsoby) a v tomto konkrétním případě, kde není přítomen žádný indikátor stupňovacího poměru, se jednoznačně jedná o poměr slučovací, tedy psaný bez čárky.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse