Ambice českého fotografického spolku 400ASA

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    04.10.2018 08:15
    Reaguje na Jan Pánek 04.10.2018 00:42:

    "Jednak rozdíl mezi poměrem stupňovacím s slučovacím (jsou to prosím "poměry..." - zobrazit celý komentář

    Nechtěla jsem sem uprostřed noci vypisovat romány, proto jsem pro některé pojmy použila myšlenkové zkratky (a krom toho jsem je neopisovala z internetu, ale z vlastní paměti - a ta už může slábnout). Takovou zkratkou bylo ono slůvko "nadto", které bylo míněno po spojkách "a kde", nikoli jen po spojce "a".
    Nicméně čestně přiznávám, že se mi to do rána rozleželo, a stejně jako profesor Kilian v Cestě kolem mé hlavy, jsem začala pochybovat a připouštět možnost, že i poměr slučovací je možný - a možná dokonce více, než stupňovací. (Mimochodem je to krásná knížka, znáte ji?)
    Ještě teď ráno jsem to pro jistotu konzultovala; oba výklady jsou možné - a vám tedy čárka nechybí. Přiznávám chybu a omlouvám se za ni.
    Problematika čárek je složitá, a nadto je možné, že se pravidla od dob mých studií u profesora Jiráka posunula a rozvolnila, stejně jako u dalších jevů. Což mi jako mluvnickému dinosaurovi může být líto, ale nic s tím zřejmě nenadělám.
    Slibuji, že u dalších mluvnických připomínek budu pečlivější. Pěkný den.

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    Autor
    04.10.2018 10:41
    Reaguje na Dana Kovaľová 04.10.2018 08:15:

    "Nechtěla jsem sem uprostřed noci vypisovat romány, proto jsem pro některé..." - zobrazit celý komentář

    Děkuji za omluvu.
    Souhlasím s vámi, že je problematika čárek složitá. Diskuzi nad čárkou tedy plně chápu, a nadto podobné diskuze patří k našemu krásnému řemeslu, takže v nich nevidím nic neadekvátního.
    Knihu znám, ale ještě jsem neměl možnost si ji přečíst. Teď mi na poličce čeká pan Kaplan (taky mohu vřele doporučit). Hezký den :-)

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    04.10.2018 10:43
    Reaguje na Jan Pánek 04.10.2018 10:41:

    "Děkuji za omluvu. Souhlasím s vámi, že je problematika čárek složitá...." - zobrazit celý komentář

    Pana Kaplana samozřejmě znám... téměř nazpaměť :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse