Test Fujifilm FinePix XP130

Fujifilm FinePix XP130 je dalším zástupcem Fujifilmu mezi odolnými kompakty. Je to jedna z mála značek, která představuje svůj model pravidelně každý rok. Jaký je ten letošní?

Základní charakteristiky

Objektiv 28 mm – 140 mm (fyzická 5 mm – 25 mm, 5 x); F3,9(W) – 4,9 (T)
Makro od (W) 9 cm
Závěrka 4 s – 1/2000 s (podle režimu), v režimu Auto 1/4 s – 1/2000 s
Velikost čipu; rozlišení 1/2,3" CMOS; 4608 × 3456, 16 Mpx
Hmotnost; rozměry 208 g; 109.6mm x 71.0mm x 27.8mm
LCD LCD 3"; 920 kpx
Video až FullHD, mono zvuk, časosběrné video
Konektivita WiFi, BT
Outdoor nárazuvzdornost do 1,75 m, vodotěsnost do 20 m, odolnost do –10°C

LCD

Fujifilm XP130, , ?as: , ,

LCD je standardní 3“ a jeho rozlišení je 920 kpx. Stejně jako u všech podvodních fotoaparátů není dotykové. Za intenzivního osvětlení sluncem bylo nutné jej přistiňovat rukou. Pod vodou s výjimkou odrazů je viditelnost dobrá.

Ovládání a vybrané funkce

Fujifilm XP130, , ?as: , , Fujifilm XP130, , ?as: , ,

Ergonomie je v rámci možností dobrá, má však pro mě jedno úskalí. Tím je umístění tlačítka pro nahrávání videa hned vedle tlačítka pro vypínání. Opakovaně jsem si místo akce s videem XP130 vypnul.

Perfektně je vyřešené zavírání (stejně jako u Nikonu W300).

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
Fujifilm XP130, , ?as: , ,

Ostatní ovládací prvky jsou víceméně obvyklé a rozumně hmatem čitelné, to platí i pro oporu palce na zadní straně vedle LCD. Trošku horší je to s nahmatáním tlačítek pro zoom. Mně osobně vyhovuje více kolébka, ale to je částečně věc zvyku.

Fujifilm XP130, , ?as: , , Fujifilm XP130, , ?as: , ,

XP130 je pakticky plně automatický kompakt, u kterého převládají přednastavené režimy a jedinou možností, jak expozici ovlivnit, je užití režimu Programové automatiky.


Dostupné režimy

Možnosti dostupné v režimu P

Další dostupné režimy

Možnosti nastavení

K dispozici jsou tyto režimy: SR Auto – automatická volba scény, Auto, P – programová automatika, Kinemagraf – statické obrázky s pohyblivými prvky a další režimy, kde jsou např. HDR, dvojexpozice, Rozšířený filtr (ten má 7 voleb), Panorama, dva podvodní režimy a další. Celkem cca 24 režimů. V režimu Panorama je k dispozici 360° svisle: 11520 × 1632, vodorovně: 11520 × 1088. 180° svisle: 5760 × 1632, vodorovně: 5760 × 1088. 120° svisle: 3840 × 1632, vodorovně: 3840 × 1088.

Pod tlačítkem „dolů“ (samospoušť) je k dispozici na posledním místě režim Intervalového snímání, kde v dalším kroku definujete interval mezi snímky a celkovou dobu snímání. Výsledkem je filmový záznam ve formátu MOV, u něhož v menu dopředu definujete rozlišení a zobrazovací frekvenci výsledného filmu.


Zobrazení LCD po stisku tlačítka samospouště a posunu na poslední položku.

Zde definujete odstup mezi snímky a dobu trvání focení.


Možnosti nastavení časosběru

Možnosti nastavení časosběru

Časosběrné video zachycené v noci. Abyste viděli posun hvězd, musíte si jej pustit na celou obrazovku. Pro zaostření jsem namáčknul spoušť a zaostřil na nedalekou lampu, umístil fotoaparát a domačkl spoušť. V závěru je zaznamenána mou chybou tatáž lampa, protože jsem před ukončením snímání fotoaparát zvednul.

Časosběrné video zachycené ve dne.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace