Má se za to, že je Sigma 85mm f/1.4 ART jeden z nejlepších portrétních objektivů současnosti, její papírové parametry jsou totiž špičkové – potvrdí se to ale v testu?

Závěr, konkurence a galerie

Objektiv v testu potěšil, opticky je opravdu výborný – ostřejší portrétní objektiv budete hledat dlouho. Na portréty je tedy ideální a cena přes 30.000 korun odpovídá jeho kvalitě, konkurence je v tomto případě často dražší nebo nenabídne tak dobré parametry. Ale výběr je tak rozmanitý, že volba portrétního objektivu v dnešní době není vůbec jednoduchá.

Sigma 50mm f/1.4 ART – tento objektiv bych označil za hlavní konkurenci testované Sigmy. Má stejně dobrou světelnost, podobné optické vlastnosti a hlavně je o deset tisíc korun levnější, lehčí a skladnější. Komu vyhovuje i kratší ohnisko, ten nemá lehký výběr.

Sigma 135mm f/1.8 ART – další konkurent z vlastní stáje. Stojí o šest tisíc víc než testovaná Sigma a jeho hlavním rozdílem je právě delší ohnisko. Jinak by měl být po optické stránce stejně dobrý jako „pětaosmdesátka“.

Tamron 85mm f/1.8 USD – S horší světelností, ale za méně peněz a navíc má optickou stabilizaci a je lehčí a menší. Rozhodně je alternativou, pokud po objektivu vyžadujete trošku jiné parametry.

Z tábora Nikonu testovaný objektiv porovnávám s Nikkorem 105mm f/1.4. Ten je lehčí, ale zase skoro dvojnásobně dražší a opticky mírně horší.

Z tábora Canonu musím vyzdvihnout nový stabilizovaný Canon 85mm f/1.4, který je opticky také povedený, ale zase je znatelně dražší.

Posledním objektivem v tomto dlouhém výčtu je Zeiss 100mm f/2. Plně manuální objektiv s horší světelností a vyšší cenou než testovaná Sigma, ale s charismatem a zvětšením 1:2, tedy s vlohami pro makro.

Přečtěte si i náš přehledný článek o nejlepších portrétních objektivech, které jsou právě na trhu. Naleznete v něm zajímavé tipy a možnosti výběru, o kterých jste ani nemuseli uvažovat. Můžete se podívat i na další recenze portrétních objektivů.

Plusy

 • Kresba a optická kvalita
 • Výborná světelnost
 • Kovová konstrukce

Minusy

 • Hmotnost
 • Odlesky

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Bellifortis
  Bellifortis
  23.04.2018 07:39

  Tak Sigma to s řadou Art pěkně rozjela. Mám jen objektivy Canon, ale o Sigmě začínám uvažovat. Mám 85/1,8 a jsem max. spokojený. Měl jsem půjčený se světelností 1,2 a ta hloubka ostrosti je pro mě už velmi malá, nevyužiju jí.

 • kikiris
  kikiris
  23.04.2018 15:03

  Zdravím,
  díky za zajímavou recenzi a fajnové počtení. Já pětaosmdesátku také mám, ale
  od Samyangu. Je to sice jen manuálník, ale myslím si, že za touto Sigmou moc
  nezaostává co se kresby týče. Sigmu Art mám také, ale 30mm f1,4 a to sklo přímo
  miluji a skoro ho z foťáku nesundávám a dovedu si představit život jen s tímto
  jedním ohniskem...:-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram