Má se za to, že je Sigma 85mm f/1.4 ART jeden z nejlepších portrétních objektivů současnosti, její papírové parametry jsou totiž špičkové – potvrdí se to ale v testu?

Chromatická aberace

Celkově je kresba na opravdu výborné úrovni už od otevření clony, rohům pomůže přiclonění na f/2, ale po této stránce s objektivem určitě nebudete mít žádné problémy.

Barevné lemy na kontrastních hranách by se projevily už ve výřezech výše, nicméně přidávám ještě jeden snímek, který dokazuje, že objektiv na aberace trpí opravdu jen minimálně.

Některé objektivy mají problém s aberacemi před a za rovinou ostrosti, ale ani tohle není případ testované Sigmy.

Vinětace

Jak jsem psal výše, objektiv trošku trpí na vinětaci při cloně f/1.4 (první snímek), což se dá u objektivů s dobrou světelností očekávat. Po přiclonění na f/2 (druhý snímek) je vinětace jen v úplných rozích a na f/2.8 (třetí snímek) už prakticky mizí.

Zkreslení

Na portrétní objektivy jsou kladeny velké nároky hlavně na zkreslení, aby fotografovaní lidé neměli zdeformované tváře a těla. Sigma 85mm f/1.4 ART je i v tomto ohledu příkladem a zkreslením téměř vůbec netrpí.

Makro

Objektiv není pro makro určený a s jeho zvětšením je vhodný spíše na detaily, případně produktovou fotografii.

Odlesky

V době testování objektivu moc slunce nesvítilo, takže se mi nepodařilo chytnout odlesk při běžném focení. Ale při úmyslném hledání odlesků jsem je našel. Kolem slunce je poměrně velká část obrazu s nižším kontrastem, navíc se ukázala i „prasátka“ a zvýraznila se chromatická aberace. Protisvětlo tedy není silnou stránkou objektivu.

Ostření

Vždy, když mi do rukou přijde objektiv od Sigmy, bojím se back- nebo front-fokusu, tedy že objektiv nebude ostřit úplně přesně. U zoom objektivů to bývá velký problém, u pevných skel to často lze seřídit ve foťáku nebo pomocí Sigma docku. Testovaná Sigma přišla s mírným front fokusem, který jsem seřídil v zrcadlovce.

Jinak bylo ostření velmi rychlé a tiché. U objektivů s dobrou světelností je s ostřením vždy svízel, protože není úplně snadné trefit oko do velmi malé hloubky ostrosti, ale to je spíše otázkou ostřícího systému ve foťáku.

Optická stabilizace obrazu

Objektiv žádnou nemá a snaha nalézt odpověď, zdali to je chyba, by bylo dlouhé polemizování. Můj osobní názor je, že kdyby kvůli ní měl být objektiv ještě rozměrnější a těžší, tak je dobře, že ji nemá. Na druhou stranu by se jistě v horších světelných podmínkách hodila.

Noční scéna a bokeh

Samozřejmě jsem Sigmu provětral i v noci a musím konstatovat, že fungovala podle očekávání. Menší zdroje světla nečinily objektivu problém s odlesky, ostřil rychle a přesně. Pokud Sigmu přicloníte, odvděčí se vám krásnými hvězdičkami s 18 cípy, což znamená, že má objektiv 9 lamel clony. I to se podepisuje na opravdu krásném bokehu.

Problémem není ani noční scéna na dlouhý čas nebo noční portrét.

Praktické poznatky

O pár řádků výše mluvím o nočním portrétu – s bleskem pochopitelně. V takovém případě už mi hmotnost objektivu vadila. Pokud vyloženě nejste zvyklí z ruky fotit s těžkými objektivy, tak pro vás už pravděpodobně focení s touto Sigmou a bleskem nebude komfortní. Bez blesku je hmotnost objektivu na hraně – při focení to ještě je pohodlné, ale v brašně nebo batohu se objektiv opravdu pronese.

Focení s ním je velmi příjemné, je to objektiv jako kovaný na portréty, protože umí opravdu hezky pracovat s hloubkou ostrosti a mazat pozadí. Delší ohnisko dává vyniknout liniím rovnoběžným se směrem focení, čehož lze kreativně využít.

Focení krajinek s ním už úplně ideální není, nicméně na některé specifičtější situace se hodí.

Lze ho použít i na reportáž, ale v tomto žánru mi ohnisko nepřijde nejlepší, představoval bych si něco širšího, nebo naopak delšího. I když není úplně vhodný na více fotografických žánrů, portrét zvládá dokonale a portrétní nebo svatební fotografové by tento objektiv měli mít ve své výbavě.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Bellifortis
  Bellifortis
  23.04.2018 07:39

  Tak Sigma to s řadou Art pěkně rozjela. Mám jen objektivy Canon, ale o Sigmě začínám uvažovat. Mám 85/1,8 a jsem max. spokojený. Měl jsem půjčený se světelností 1,2 a ta hloubka ostrosti je pro mě už velmi malá, nevyužiju jí.

 • kikiris
  kikiris
  23.04.2018 15:03

  Zdravím,
  díky za zajímavou recenzi a fajnové počtení. Já pětaosmdesátku také mám, ale
  od Samyangu. Je to sice jen manuálník, ale myslím si, že za touto Sigmou moc
  nezaostává co se kresby týče. Sigmu Art mám také, ale 30mm f1,4 a to sklo přímo
  miluji a skoro ho z foťáku nesundávám a dovedu si představit život jen s tímto
  jedním ohniskem...:-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram