S Květou Filipi o nabídce knih Zoner Press

Vydavatelství Zoner Press se na svém počátku zabývalo především vydáváním počítačové literatury. Později své postavení na českém knižním trhu Zoner Press upevnilo fotografickými publikacemi, které jsou nyní jeho nosným pilířem. S paní Květou Filipi ze Zoner Press jsem si povídala o tom, jaké publikace by neměly chybět v knihovně začínajících či pokročilých fotografů. A mimo jiné jsem se dozvěděla, že prodej papírových knih stále stoupá. E-knihy u nás žádný velký boom prý nezaznamenaly. Více již v rozhovoru.

Kolik publikací máte momentálně v nabídce?

V současné době máme v nabídce okolo 300 titulů.

Převažují publikace právě o fotografii a fotografování?

Vydavatelství Zo­ner Press ve svých začátcích vydávalo počítačovou literaturu, která byla převážně zaměřena na oblast webu, programování, bezpečnosti a grafiky. Své postavení na českém knižním trhu si později Zoner Press upevnil díky široké nabídce kvalitní literatury pro fotografy všech úrovní, od začínajících až po velmi pokročilé amatéry i profesionály. V roce 2007 jsme ediční plán rozšířili o novou edici v kategorii hobby – Naučte se kreslit a malovat. Nechyběla ani beletrie, knihy o šití, skládání papíru, navlékání korálků, pletení a populární publikace pro osobní rozvoj a životní styl. V loňském roce jsme však vydavatelskou činnost omezili na dva silné a stále žádané směry – knihy pro fotografy a hobby literaturu.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Jaký český autor se u vás prodává nejvíce a proč?

Za dobu působení na českém knižním trhu jsme vydali řadu autorských publikací s předními českými fotografy. Mohu jmenovat Jiřího Havla, Rostislava Stacha, Jana Pohribného, Jiřího Koliše, Milana Blšťáka, Jiřího Tillera, Andreje Macenauera a Vladislava T. Jirouška. V souborné knize „Naučte se komponovat kreativně“ (rok vydání 2005) jsme představili tvorbu světově uznávaných českých fotografů, jako jsou například Vladimír Birgus, Pavel Brunclík, Karel Cudlín, Jiří Česák, František Dostál, Bohdan Holomíček, Ladislav Kamarád, Jaroslav Kučera, Josef Ptáček, Kamil Rodinger, Jan Saudek, Roman Sejkot, Josef Sekal, Herbert Slavík, Jan Šibík, Jindřich Štreit, Norbert Záliš a dalších českých fotografů, kteří patří k vrcholným představitelům české fotografie v nejrůznějších žánrech. Tato publikace byla natolik úspěšná, že jsme ji vydali jak v pevné, tak i v brožované vazbě. 

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
 

O dva roky později jsme vydali další souborný titul „Akt – naučte se fotografovat kreativně“, ve které prezentovali své fotografie Irena Armutidisová, Pavel Brunclík, Katarina Brunclíková, František Drtikol, Tomáš Durňák, Miloš Fic, Milada Fišerová, Gabina, Martin Kinkal, Jiří George Ksandr, Taras Kuščynskyj, Pavel Mára, Sára Saudková, Petra Skoupilová, Petr Šálek, Libor Špaček, Tereza z Davle, Robert Vano, Miloš Vojíř, Adolf Zika. Všechny tituly se prodávaly stejně dobře, nedá se jednoznačně říct, který byl nejúspěšnější. V každém případě jsou všechny tyto knihy téměř vyprodané, což svědčí o úspěchu. Omlouvám se, pokud jsem ve svém výčtu na některého autora zapomněla.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

A kteří ze zahraničních autorů u vás slaví největší úspěch co do prodejnosti knih?

Mimořádným úspěchem je například kompletní vydání oblíbených knih Bryana Petersona, překlady bestsellerů od mezinárodně uznávaných fotografů Scotta Kellbyho, Michaela Freemana a Joe McNallyho.

Najdete v ? e-shopech
Najdete v ? e-shopech
  

Už Zoner Press nejúspěšnější zahraniční autor navštívil?

Ano, v roce 2013 jsme uspořádali autogramiádu a besedu s Bryanem Petersonem. A byl to pro nás i návštěvníky nezapomenutelný zážitek, Bryan je skutečný živel, samozřejmě v tom dobrém slova smyslu.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Pořádáte besedy s těmi nejvýraznějšími autory?

Při příležitosti vydání knih českých autorů pořádáme autogramiády, některé fotografy si zveme do živého vysílání, která realizujeme pravidelně každou středu navečer. Například s Janem Pohribným jsme uspořádali v sídle Zoneru již dvě besedy na téma: „Světlo ve fotografii“ a „Barva ve fotografii“. Na druhou stranu není vůbec jednoduché přední české fotografy „odchytit“, protože většina z nich jsou celoročně rozběhaní po světě.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)
 

Jdou více na odbyt výukové knihy, co se týče fotografování, nebo spíše prezentace jednotlivých fotografů, kde divák může vidět autorskou tvorbu a inspirovat se?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Vydáváme knihy jak výukové, tak i publikace s vlastní fotografickou, autorskou presentací. V každém případě se však snažíme, aby všechny naše knihy byly pro čtenáře jak inspirací, tak i zdrojem nových informací, rad a tipů.

O kterou konkrétní knihu je dlouhodobě zájem?

Jak jsem již zmínila, největší zájem, co se týká překladů, je o naučné knihy B. Petersona, S. Kellbyho, M. Freemana, J. McNallyho. Pokud bych však měla vybrat tu nej, která patří již několik let mezi nejvíce žádané, je to kniha „Naučte se fotografovat dobře“ (Bryan Peterson). Kniha vyšla v roce 2011, od té doby jsme ji již 6× dotiskovali a stále je o ni velký zájem. Bestsellerem se stala proto, že nezatěžuje čtenáře složitou technikou, autorův výklad nevyžaduje žádné předchozí znalosti, knihu mohou dobře použít i naprostí začátečníci, ale díky množství praktických rad a podrobně popsaným ukázkám ji využijí i zkušení fotografové. 

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Knihy českých autorů si vedou v popularitě přibližně stejně. Nepíšu to proto, že bych se mohla některého dotknout, že právě jeho kniha nebyla nejúspěšnější, ale je to tím, že na rozdíl od zahraničních autorů, jsme s těmi českými vydali knihy specificky zaměřené na konkrétní téma (krajinu, zvířata v přírodě, barvu, světlo, sport, akt atd.). A každé téma a oblíbenost předních českých fotografů mají určitou cílovou skupinu svých čtenářů.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

O jaké téma ve fotografických publikacích je největší zájem? Portrét, akt? Nebo něco jiného?

To se tak nedá říct. Není téma, o které by se lidi nezajímali. Kniha musí být dobře udělaná, musí být zvolený kvalitní autor. Není téma, které by zajímalo všechny, stejně tak není téma, které nezajímá nikoho.

Je téma, kterého máte, co se týká publikací, nedostatek a je často poptávané?

Šéfredaktor vydavatelství neustále sleduje velmi pozorně směry, kterými se ubírá především digitální fotografie a rychle reaguje na novinky. Ale existují témata, kterých jsme se zatím ještě nedotkli, jako například mikrofotografie, astrofotografie nebo fotografování pod vodou. I když i tato témata jsou v některých našich titulech zmiňována, jako samostatnou knihu jsme je nevydali. Pokud bych měla odpovědět na otázku přímo, tak ne.

Jaká fotografická kniha by neměla chybět v knihovně začínajícího fotografa?

Záleží na tom, jakému žánru fotografie se chce začínající fotograf věnovat. Prvním a velmi důležitým krokem je pro začínajícího fotografa seznámit se s manuálem svého fotoaparátu a potom může hledat knihy, které pro něho budou inspirací a posunou ho dál. Zde opět mohu doporučit knihy již zmíněných autorů Scotta Kelbyho, Bryana Petersona, Michaela Freemana.

A jaká kniha by neměla v žádném případě chybět v knihovně již pokročilého fotografa?

Pokud bychom to vzali obecně, pro pokročilého fotografa jsou vhodné knihy k zamyšlení, jdoucí do hloubky, jako jsou například knihy od Jana Pohribného.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Prodávají se více papírové podoby knih, nebo knihy v elektronické podobě?

Vydavatelství Zoner Press zatím hledá tu správnou cestu, kterou se po letech vydávání papírových knih posouvat dál. S elektronickými knihami teprve začínáme. E-knihy zatím na českém trhu nezaznamenaly takový boom, jak se čekalo. Někdo si chce s knihou sednout u krbu, někdo u PC.

Jak dnešní uspěchanou dobu internetu vnímáte? Čtou lidé papírové knihy o dost méně?

To si nemyslím. Je pravda, že na internetu je spousta informací, ale papírová kniha je papírová kniha. Byla zveřejněna již řada studií a průzkumů, ve kterých se ukázalo, že prodej tištěných knih se nesnižuje, spíše naopak. A to je dobře.

Jste zastánkyní čtení papírových knih? Jak byste tuto činnost co nejlákavěji popsala?

Ano, jsem. Já jsem jedna z těch lidí, kteří raději to křeslo u krbu. Samozřejmě obrazně, protože doma žádný krb, prakticky ani to křeslo nemám. Tištěná kniha voní, při listování šustí a mohu se na ni kdykoliv a kdekoliv spolehnout. Což u e-knihy neplatí. Ale neodsuzuji ani knihy elektronické. Obě formy mají svůj význam a specifiku. A své čtenáře.

Co ještě zajímavého byste našim čtenářům, amatérským i profesionálním fotografům sdělila?

Čtěte, pokud chcete fotografovat dobře. 

Květa Filipi, Marketing manager Vydavatelství Zoner Press (www.zonerpress.cz)

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram