Vítězné fotografie soutěže "Ruch našeho města" (12.8.-12.10.)

Od 12.8. do 12.10. probíhala v naší galerii soutěž na téma Ruch našeho města". Partnerem soutěže byla společnost Zoner press (https://www.zonerpress.cz/), která věnovala prvním třem vítězům ceny. 

Podívejte se na galerii vítězných fotografií a přečtěte si rozhovor s vítězi v dnešním článku!

Ze všech soutěžních fotografií na téma „České tradice“ vybrali přímo naši čtenáři deset nejlepších, které najdete v článku i s odpověďmi autorů na naše zvídavé dotazy ohledně vzniku fotografie či použité techniky. Tři soutěžící s nejvyšším ziskem bodů pak obdrží hodnotné ceny od partnera soutěže, firmy Zoner press (https://www.zonerpress.cz/).

Právě teď můžete soutěžit ve fotosoutěži „Lidé  země“, která trvá do 12.12. 2017:

https://www.fotoaparat.cz/…galerie/182/

1. místo – fialový pousteník: Tajný závod

O fotografii: Fot­ka ,,Tajný závod " vznikla úplnou náhodou – streetování není má ,,nejsilnější " disciplína. Tato scénka se mi nabídla v Praze U Mánesa na tamním přechodu pro chodce. Tehdy zde pokračovalo v chůzi spousta lidí – při spatření scény jsem lehce poklekl a zmáčkl spoušť – někteří členové davu se o mně málem ,,přerazili" … Nečekali můj lehce úhybný a v kolenou pokleslý manévr. Dav ale vše vzal s porozuměním – žádné protestování ani jiné všeliké komentování nečekané akce potulného fotografa se nekonalo …

Technika: Foto­aparát – Canon 5D Mark 3 , objektiv Canon 24 – 105 mm f 7,1 1/160s iso 250 

2. místo - pepa58: Václavák po dešti

O fotografii: Fo­tografování jsem se více začal věnovat v roce 2008. Do té doby jsem pořizoval jen pár fotografií do rodinného alba a z rodinných dovolených. Jelikož dojíždím do práce do Prahy, většina mých fotografií vzniká právě tam. Často se pohybuji v centru Prahy. Pokud mi to alespoň trošku vyjde, snažím si vyšetřit alespoň několik minut na fotografování. Ten den se po dešti udělalo téměř ideální fotografické počasí. Jelikož jsem věděl, že v těchto místech Václavského náměstí se vytvoří po vydatném dešti veliká louže, rozhodl jsem se že si zkusím vyfotit pár odrazovek. Jednu z těchto fotografií jsem pak zaslal do soutěže.

Technika: Na fotografii jsem použil digitální fotoaparát Canon EOS 650D s objektivem Canon EF-S10–18mm f/4.5–5.6 IS STM Objektiv byl opatřen ochranným UV filtrem.

Kromě výše popsaného rád fotím přírodu – krajinu, zvířata, rostliny. Pokouším se i o makrofoto­grafii.

3. místo – Tomáš GyroX Kratochvíl: Cestou do práce

O fotografii: Na fotografii jsem chtěl něco neobvyklého. Nechtěl jsem tam mít hlouček lidí, jak čekají nebo nastupují do metra. V těchto podzemních prostorách bylo celkem málo světla, takže dlouhý expoziční čas zaručil dostatečné rozmazání vagonu metra v pozadí. Abych dostatečné rozmazání zajistil, postavil jsem se hned u prvního vstupu, kde metro vjíždí do stanice a jeho rychlost pohybu je ještě značně vysoká. Pak už jsem jen čekal, na jednoho vhodného čekajícího cestujícího, který bude doplňovat tuto kompozici.

Technika: Canon Powershot SX150

Nejčastěji fotím architekturu, krajinu a pouliční fotografii.

4. místo – Bob Gajdoš: Ruch velkoměsta

O fotografii: Rád jezdím do Prahy a tam fotím … Snímek je z jedné pražské uličky, fotografovaný na dlouhý čas.

Technika: Nikon D5100, objektiv Tamron AF 70–300mm

Nejsem konkrétně vyhraněný k nějakému žánru. Fotím rád a vše, co mi přijde zajímavé.

5. místo – BoB6950: Tenkrát na západě

O fotografii: Za­jímavost k místu není. Byla to poslední fotka toho dne. Těsně před nasednutím do auta jsem se otočil proti slunci a udělal tuhle fotku.

Technika: Foceno na Nikon D40, clona 5,6, čas expozice 1/1250s, ISO 200, objektiv 18–55.

Nejčastěji fotím přírodu, zvířata a města.

6. místo – Jiří Přivřel: Tady se brali…

O fotografii: Fo­tografie „Tady se brali…“ je z města Olomouce, ve kterém žiji. Nejčastěji fotím pouliční fotografii a architekturu, tady v této fotografii se oba mé zájmy střetly. Fotografie obvykle doplním básní, nejčastěji čtyřverším. Až po tomto doplnění považuji dílko za hotové. Kostel svatého Mořice, který je v pozadí, v interiéru ukrývá jedny z nejkrásnějších a největších varhan v Evropě. Tato skutečnost se odrazila i v básni. Nakonec na momentce mne upoutala dvojice nejspíše starších manželů přecházející přes tramvajové koleje, které se v tomto místě esovitě vinou a v daný okamžik odrážely sluneční světlo. Šťastná souhra náhod a okolností.

Technika: Většinu fotografií fotím na LUMIX LX 7 přímo v režimu černobílé fotografie. Následné úpravy mne totiž příliš nebaví a mnoho situací už v černobílé vidím při samotném focení.

7. místo – Tomáš Sysel: Už to jede

O fotografii: Fotografie vznikly v rámci závěrečné reportáže na Vaší večerní fotoškole.

Technika: K fo­cení byla použita zrcadlovka Nikon D600 a objektiv Sigma 24–70.

Nejraději osobně fotím město, architekturu a urbex, rád si ale hraji i s fotkami v jiným odvětvích.

8. místo – Any Veselá: Konec pražských gentlemanů

O fotografii: Tah­le fotografie vznikla na konci mého a kamarádky víkendového cestování z Prahy na Šumavu, kde se shodou okolností konal Fotomaraton. Ještě než začnu vykládat více o této fotce, ráda bych uvedla na pravou míru, proč zmiňuji kamarádku. Právě s ní totiž vlastníme instagramový projekt “pohledynasvet”, ve kterém se věnujeme tématům dnešní společnosti a snažíme se přimět lidi k zamyšlení. A touto fotkou náš projekt právě začal. Takže jak už jsem zmiňovala, ten víkend jsme se vydaly na Šumavu a společně s námi cestovala také naše těžká zavazadla. Pražské metro a různé autobusové nádraží se pro nás tedy stalo tou pravou překážkovou dráhou. A ačkoliv v dnešní době jsme to už mohly očekávat, i tak nám přišlo neuvěřitelné, jak nám všichni ti lidé najednou uhýbali pohledem, když jsme zrovna vláčely kufry do schodů nebo v jiných podobně komplikovaných situacích. A takhle to celé vzniklo, rozhodly jsme se o tom naspat na naši stránku článek pojednávající o nedostatku gentlemanů a těsně před kamarádky odjezdem, jsem postavila foťák na stativ, přepla na dálkovou spoušť, popadla kufr a běžela s kamarádkou pózovat na schodiště. Pak už zbývalo počkat jen na náhodné kolemjdoucí. Nutno říct, že díky nastavenému času 1/5s, jsme vypadaly opravdu vtipně, stojíc tam takhle strnule v jedné póze.

Technika: To celé jsem fotila na Nikon D5100, se setovým objektivem 18–105mm.

Poslední dobou se nemohu rozhodnout, zda-li fotím raději krajinu nebo portréty, tak nějak mne začalo hodně bavit obojí. Častěji ale fotím portréty, je to pro mne časově mnohem dostupnější. Tato fotografie nespadá ani do jedné z mých upřednostňovaných kategorií, ve street fotografii jsem úplný začátečník.

9. místo – Marika Kostovčíková: keď nestíháme život

O fotografii: Mo­jou fotografiou som sa pokúšala zachytiť ruch mesta, chaos ľudského mraveniska, k čomu mi možno dopomohla hra odrazov a svetiel, prirodzených pre mesto plné výkladov. 

Technika: Fotím obyčajným Olympusom PL-5, objektívom zuiko, pretože v mojej kabelke má stále miesto. 

Najviac mi vyhovuje fotografovanie vo veľkých mestách, kde s fotoaparátom zapadnem do davu, a nestávam sa stredobodom pozornosti. Rada fotím mesto,nie fotky tzv.pohľadnicového typu, ale fotky zachytené mojím pohľadom. Najradšej mám fotografie zo zákutí, starých podchodov, kde nájdem pre iného haraburdy, pre môj fotoaparát však poklady, pokryté hrdzou,zabudnuté časom. Pri odchode z domu kontrolujem-kľúče,mobil,fo­toaparát.

10–12. místo – Jerry- : Klidný tunel

O fotografii: Fo­tografie byla pořízena v tunelu na Vyšehradě kde jsem objevoval taje pouliční fotografie. 

Technika: Při focení jsem používal Nikon D5300 s objektivem 35mm.

Zaměřuji se především na portrétní a cestovatelskou fotografii. 

10–12. místo – fotoJana: Zrcadlení na ulici

O fotografii: Fot­ka vznikla náhodou. Fotila jsem původně krásné kolo.
Technika: Foceno na kompakt SONY, protože se mi nechce stále denně tahat těžká zrcadlovka.

Nejčastěji fotím přírodu a venkovní sport (cyklistika atd.)

10–12. místo – berpa: večerní ruch

O fotografii: Fo­tografie vznikla v rámci workshopu Noční fotografie a HDR – Praha, pořádaného Fotoinstitutem pod vedením lektora Kamila Vargy. Workshop byl zaměřen zejména na fotografování architektury . V rámci fotografování nočních HDR snímků byla jedna ze zastávek naší skupiny naproti Tančícímu domu a námětem měl být právě Tančící dům. Samotné místo ovšem přímo vybízí k tomu, aby se fotograf neomezil námětem jen na architekturu a využil i kontext do kterého je dům umístěn. Sobotní večer je na tomto místě přímo synonymem pro pojem „ruch města“ a tak nebylo ani moc složité situaci využít a fotografování samotného Tančícího domu doplnit i pokusem o ztvárněním dynamiky tohoto místa. Jak se v následné postprodukci záměr vydařil, nechť posoudí ostatní.

Technika: Když na to pohlédneme technicky, tak pro toto téma je velmi vhodné využít právě noční HDR, tím mohu vlastně odpovědět i na Vaši další otázku týkající se využité techniky. Krom fotoaparátu Canon EOS 5D Mk III a pevného objektivu s ohniskem 20mm, samozřejmě stativu a dálkové spouště, jsem využil tří expozic a následně zpracoval výsledný HDR snímek, tak jak jej zde vidíte.

Fotografováním se neživím, pokud přijmu nějakou zakázku, tak jen ojediněle a zpracovávám prakticky jen témata, která mne zaujmou. Nejčastěji fotím rodinu, děti a rodinné události, hodně fotografuji také techniku, zejména letadla a v oboru architektury mne většinou zaujmou památkové objekty.

Tři hodnocená místa získají ceny od společnosti Zoner press: https://www.zonerpress.cz/

Vítězům blahopřejeme!

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Marie
    Marie
    19.11.2017 08:54

    Pěkné a zajímavé fotografie.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace