Laowa 15mm F2 Zero-D: širokáč s nulovým zkreslením konečně na trhu

Již dříve oznámený fullframe širokáč (zatím dostupný pouze pro Sony E) se konečně dostává na trh. Čím je zajímavý? Jde o manuální objektiv o ohnisku 15mm a vynikající světelnosti F2, který se vyznačuje v podstatě nulovým geometrickým zkreslením.

Výrobcem tohoto zajímavého objektivu je firma Venus Optics. Je určen pro bezzrcadlovky bajonetu EF. Tedy primárně fullframe modely řad Sony Alpha A7 a A9. Na APS-C modelech pak půjde o „obyčejný“ širokáč odpovídající ohnisku cca 23mm. Oznámen byl již na podzim, napsali jsme zde: https://www.fotoaparat.cz/…laowa-15–2-z…

„Zero-D“ znamená „zero distortion“, tedy „žádné zkreslení“. Jde o celou řadu podobných objektivů, jmenujme třeba objektiv Laowa 12 F2.8 Zero-D.

Objektiv tvoří dvanáct členů v devíti skupinách, z toho tři ELD a dva asférické.

Zajímavostí je, že na rozdíl od mnoha jiných konkurenčních širokáčů nabízí Laowa 15/2 dokonce závit pro filtry. ten má průměr 72 mm.

Ostřit jde už od 15 cm.

Clona je devíti-lamelová a zavře se až na hodnotu F22. Ovládá se clonovým prstencem, který má přepínatelný chod z krokového na plynulý - to je myšleno pro video.

Potěšující jsou rozměry a váha objektivu: 66×88 mm, respektive 500 g.

Důležitý údaj je vždy cena. Ta byla ohlášena na sympatických 849 dolarů. U nás samozřejmě připočítejte daň. Pro ty, kdo objednají včas, přichystal výrobce údajně dárek v podobě sady filtrů - UV, ND1000 and polarizační filtr.

MTF křivky (od výrobce) nevypadají špatně:

Více na stránkách výrobce: http://www.venuslens.net/…owa-15mm-f2/

Oficiální samply:

   

(originální tisková zpráva v AJ na další straně)

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace