Kickstarterová kampaň na návrat objektivu Biotar 75mm F1.5

Meyer Optik (obnovená německá značka objektivů) se spojila s Tokinou a hned několika odborníky z oboru, aby "oživila" jeden z nejslavnějších portrétních objektivů (Carl zeiss) Biotar 75mm F1.5. Kampaň na Kickstarteru již překonala plánovaný rozpočet, ale stále ještě běží.

Objektiv, jehož základ byl položen v roce 1927, když Willi Merté vytvořil první Biotar po video, se ve své foto-verzi dostal na trh v roce 1938.

Po válce výroba pokračovala ve Východním Německu, ale objektiv byl drahý a považoval se za specialitu, která se nevyráběla v masových sériích.

Což je škoda, protože je proslulý svým podáním, ať už jde o ostrost, bokeh, barvy atd. Dodnes patří k častou používaným portrétním sklům, což má ten nepříjemný důsledek, že i když je to plně manuální sklo, po letech někdy v různém stavu, jeho cena z druhé ruky odpovídá často ceně nového AF objektivu. U pěkných kousků to znamená klidně mezi dvaceti a třiceti tisíci českých peněz.

Nyní se chystá na trh obnovená verze, rovněž manuální, ale s pozměněným designem, moderními antireflexy a s širší nabídkou bajonetů (přeci jen, Exakt už mezi fotografy tolik není…).

Stojí za ní Německá společnost meyer Optik, která si půjčila jméno od zaniklého konkurenčního výrobce objektivů a věnuje se znovuvýrobě historických objektivů. Bohužel, jelikož je cokoliv vyráběného v Německu drahé, netěšte se, že oproti historickému Biotaru ušetříte. Částky, kterými můžete momentálně na Kickstarteru přispět vrcholí na 1499 dolarů, za které na vás bude čekat Biotar s pěkným sériovým číslem.

Nový objektiv bude vyráběn pod značkou „Oprema Jena“.

Na Kickstarteru najdete zde: https://www.kickstarter.com/…15452809/the…

Optická konstrukce:


Srovnání s originálem:


Na fotoaparátu (Sony A7 II):


Ukázkové snímky:

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace