Hasselblad X1D a Canon 5DS R mají oba podobné rozlišení 50 Mpix, ale liší se velikostí senzoru. Středoformátový Hasselblad má jasně lepší kvalitu obrazu zejména při vysokých hodnotách ISO. Tělo X1D nemá závěrku. Ta je součástí objektivu. Díky tomu umí nejrychlejší synchronizaci blesku až do 1/2000s. Hasselblad X1D také nese nálepku 'Hand made in Sweden'. Více v uživatelském testu.

Pouze málo výrobců dnes nabízejí fotoaparáty s rozlišením vyšším než 50 MPix – mezi nimi i Canon a Hasselblad. Canon 5DS R je digitální zrcadlovka s „full frame“ sensorem (24 × 36mm) a rozlišením 53MPix (51 efektivně). Hasselblad je středoformátová bezzrcadlovka s elektronickým hledáčkem a rozměrnějším senzorem 43,8mm x 32,9 mm a rozlišením 50 MPix.

Mnoho let fotografuji zrcadlovkami Canon. Canon EOS je systém s bohatým příslušenstvím všech možných objektivů, blesků či spouští, které stále rozvíjí. Oproti tomu k Hasselbladu X1D jsou od počátku dostupné dva objektivy s ohnisky 45mm a 90mm, na podzim byl ohlášen 30mm a nedávno byl představen makroobjektiv 120mm. V brzké době přijdou další širokoúhlé a základní objektivy (22mm, 65mm a 35–75mm zoom). Přes adaptér je pak možné využít objektivy ze systému H. V bohatosti příslušenství však jasně vítězí Canon.

Protože závěrka je součástí objektivu, po sejmutí objektivu se objeví velký senzor. Musí se dávat samozřejmě pozor na prach a nečistoty, neboť čip není krytý závěrkou a není zde žádné integrované čistící oklepávání. Na druhou stranu to zase znamená jednoduchý přístup pro ruční čistění.

Obr 1 Sensor Hasselblad X1D

Obr 1 Sensor Hasselblad X1D

Konstrukce

Při srovnávacím testu zaujme nízká váha objektivů v kombinaci s tělem X1D, a to přestože se jedná o středoformátový přístroj. Tělo výborně padne do ruky a velmi dobře se s ním manipuluje. Ve srovnání s Canon 5DS R se zoomovým objektivem 24–70mm/f 2,8 je výrazně lehčí a příjemnější pro manipulaci. Řemeslné provedení těla je špičkové. Hasselblad je velmi precizní co se týče spojení objektivu a těla, musíte dokonce vyvinout o něco větší sílu, než je tomu u profesionálních zrcadlovek C/N. Sedí to pak dohromady velmi dobře. Na základě konstrukce soudím, že fotoaparát bude velmi dobře utěsněn proti vlhkosti. To krajináři pracující venku určitě velmi ocení.

Canon 5DS R a Hasselblad X1D bok po boku

Obr 2: Canon 5DS R a Hasselblad X1D bok po boku

Ovládání

Ovládání je velmi jednoduché. Tak, jako je řada profesionálů zvyklá, ostření je oddělené od spouště na knoflíku v zadní části těla (u testovaného kusu rovnou od začátku). Na zadní straně těla je i knoflík ovládání zafixování expozice. Většina ostatních parametrů se volí přes dotykový display. Způsob ovládání hodně připomíná práci s mobilním telefonem a je naprosto intuitivní. Výborné!

Obr. 3a Fotoaparát mění parametry přes přední a zadní roller Obr. 3b Fotoaparát mění parametry přes přední a zadní roller

Obr. 3a, b: Fotoaparát mění parametry přes přední a zadní roller

Obr 4: Hlavní menu X1D

Obr 4: Hlavní menu X1D

Elektronický hledáček X1D je prostě elektronický hledáček a proti optickému hranolu Canonu to není moc pěkné podívání. To je realita bez-zrcadlovek. Při práci ze stativu, což při fotografování krajiny bývá obvyklý způsob, budete proto fotografovat nejčastěji přes display. Display je dotykový a velmi kvalitní (3.0 palce TFT, 24 bit colour, 920K pixelů). Obraz na display se mi tak líbil, že se mi do hledáčku nechtělo při testu ani koukat.

Velmi příjemně fungují funkce jako vodováha nebo prohlížení náhledů pořízených fotografiíí. Snímek si můžete vyzvětšovat dvěma prsty (technologie multitouch), po­dobně jako u chytrých telefonů.

Obr. 5: Ovládání fotoaparátu

Obr. 5: Ovládání fotoaparátu

Obr. 6: Kompenzace expozice

Obr. 6: Kompenzace expozice

Obr. 7: Vodováha

Obr. 7: Vodováha

Obr.8: Náhled pořízené fotografie

Obr.8: Náhled pořízené fotografie

Obr. 9: Přehled pořízeních fotografií

Obr. 9: Přehled pořízeních fotografií

X1D není žádný rychlík pro akční fotografii. V sekvenci zvládne maximálně dva snímky za vteřinu. Horší však je, že je zde možná sice nepatrné, ale přesto zdržení mezi zmačknutím spouště a expozicí. Toto může vadit i při fotografování portrétů, kdy číháte na výraz a musíte ihned exponovat.

Pro nás, co jsme zvyklí na zvuk závěrky, působí zvuky X1D neobvykle. Při testu jsem nikdy úplně nevěděl, kdy vlastně exponuji. První cvaknutí znamená, že se uzavře centrální závěrka v objektivu a clona se nastaví na požadovanou polohu. Druhý cvak znamená otevření centrální závěrky v objektivu a že probíhá expozice. Třetí cvak je opětné otevření závěrky a otevření clony v objektivu tak, že zase funguje živý náhled. Poslední zvuk je pak spojen i s náběhem obrazu na displeji.

Zdržení mezi namáčknutím spouště a expozicí se třeba u Canonu 1DX uvádí 43 tisícin vteřiny. Někteří uživatelé se snažili tento parametr otestovat i u X1D. Zdá se, že možná to zdržení nemusí být tak velký problém a že spíše je z velké části pocitové – ty neobvyklé zvuky závěrky. I přesto musíme však počítat s tím, že v tomto parametru bude X1D horší než Canon. Rovněž naběhnutí fotoaparátu z režimu vypnuto mi trvalo přes 5 vteřin.

Hasselblad X1D je vybaven dvěma sloty na SD karty. Obsahuje i GPS (tu jsem netestoval) a Wi-Fi pro propojení s mobilem.

Musíte počítat i s tím, že fotoaparát vzhledem k velkému displeji bude mít poměrně vysokou spotřebu. Počítejte, že na jedno nabití v praxi pořídíte i jen 100 – 150 snímků (nedělal jsem podrobný test).

Kvalita obrazu

Jako fotograf jsem mnoho let fotografoval na střední formát Pentaxem 645. Díky velikosti filmového políčka je při stejném úhlu záběru (ekv. 35mm) menší hloubka ostrosti. Tím se dá krásně rozostřit pozadí a dosáhnout lepších barevných tonalit. Podobné věci lze očekávat i u digitálních přístrojů. Pozor však na fakt, že co se týče plochy sensoru, rozdíl mezi 24×36 mm a 45 × 60 mm u filmu byl mnohem větší než mezi 24×36 mm a 33 × 44 mm (tedy mezi senzory Canonu 5DS R a Hasselbladu X1D). Proto mne hodně zajímalo srovnání v kvalitě obrazu a dynamické pružnosti. Ke srovnání mi posloužila budova radnice v Kašperských horách:

Obr 10–12: Srovnání s 5DS R


Obr 13: Srovnání s 5DS R

(Fotografie byly snímány do RAW (.3F, .CR2) a převedeny v Adobe Camera Raw s totožným nastavením (mírné doostření atd.). Vyvážení bílé bylo v ACR ponecháno na „Auto“, takže můžete srovnat, jak vstupní data z obou fotoaparátů reagují s WB algoritmy Adobe.)

V testu kvality obrazu Hasselblad X1D (a objektiv 45mm) nad Canon 5DS R (s 24–70/2.8 II) zví­tězil. Při nízkých hodnotách ISO rozdíl není příliš velký. Při ISO 6400 však Canon 5DS R proti Hasselbladu X1D vypadá jako šumítko. Rozdíl ve prospěch Hasselbladu je patrný i v dynamické pružnosti.

Snímky v plném rozlišení:

Hasselblad X1D-50c Canon EOS 5DS R
Hasselblad X1D, , 45.00 mm, F11, ISO 100, 6.0 s, WB , RAW v ACR Canon EOS 5DS R, EF24-70mm f/2.8L II USM, 35.00 mm, F11, ISO 100, 6.0 s, WB Automatick?, RAW v ACR
Hasselblad X1D-50c Canon EOS 5DS R
Hasselblad X1D, , 45.00 mm, F16, ISO 100, 0.3 s, WB , RAW v ACR Canon EOS 5DS R, EF24-70mm f/2.8L II USM, 35.00 mm, F16, ISO 100, 0.4 s, WB Automatick?, RAW v ACR


Obr 14–17: Srovnání s 5DS R

Závěr

Hasselblad X1D je přístroj pro krajináře či portrétní fotografy, kteří nemají hluboko do kapsy a požadují špičkovou kvalitu techniky i obrazu. Rozdíl v ceně přístroje proti Canon 5DS R či Nikon D810 je velký (5DS R – 90 000Kč, X1D – 263 000Kč v době psaní článku) Vlastník X1D získá také image a hlavně se odliší od ostatních obrazovou kvalitou středního formátu – přitom obojí s velmi skladným přístrojem. Příslušenství však nikdy nebude vzhledem k mnohem omezenějším zdrojům výrobce i trhu tak bohaté, jako u Canon/Nikon.

Obr 18: X1D-50c s makroobjektivem 120mm

V každém případě je důležité, že se začíná vytvářet kategorie kompaktních a dobře ovladatelných digitálních fotoaparátů ve středním formátu. Doufám že tento vývoj bude pokračovat dál a časem se tyto přístroje stanou dostupnějšími, podobně jako v době filmu.

Druhou vlaštovkou je rovněž 50MPx středofomátová bezzrcadlovka Fu­jifilm GFX. O té zase příště.

Přečtěte si i náš přehledný článek o nejlepších bezzrcadlovkách, které jsou právě na trhu. Naleznete v něm zajímavé tipy a možnosti výběru, o kterých jste ani nemuseli uvažovat. Můžete se podívat i na další recenze bezzrcadlovek.

Hasselblad X1D-50c lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • E.B.E
  E.B.E
  03.04.2017 18:51
  Reaguje na Jakub Súkeník 03.04.2017 18:35:

  "Pentax 645 jistě alternativa je, ale řekl bych, že Hasselblad měl jiný cíl...." - zobrazit celý komentář

  Jo...i dědečci fungujou skvěle... a chápu, že s tenším tělem a dotykovým displayem, bez hledáčku a co se to dneska všechno nosí je foťák zaměřenej na "jinou" skupinu lidí. No pořád si myslím, že sou při focení důležitější věci. Mimochodem...Pentax sám byl překvapenej poptávkou po uvedení 645Z na trh a prej prodali dvakrát víc přístrojů, než očekávali :-) Každopádně cena Hasselbladu a objektivů, je fakt drsná a kromě dobrýho fotografickýho výstupu toho zas moc nenabízí. Myslím tím funkce potřebný pro zvládnutí fotky.

 • kikiris
  kikiris
  03.04.2017 19:52

  Zdravím,
  ani nevíte, jak rád bych nosil na krku 645Z, tu "velkou a těžkou bestii" :-).
  Ale bohužel je takovýto aparát mimo mé finanční možnosti. V dnešní době
  je všeobecným trendem fotoaparáty a objektivy co nejvíce zmenšovat a
  snižovat hmotnost. Samozřejmě jsou situace, kdy je malý a lehký fotoaparát
  žádoucí, např. horolezectví, kde váha a objem batohu jsou primární. Ale v
  krajinářské, městské, ateliérové, nebo poklidné reportážní fotografii, je velké
  a ergonomické tělo, dle mého názoru, více než vhodné. Což se nedá jednoznačně
  tvrdit o malých tělíčkách, kde je problém, stisknou správný miničudl, nebo
  manipulovat s minikolečky...

 • E.B.E
  E.B.E
  03.04.2017 19:57
  Reaguje na kikiris 03.04.2017 19:52:

  "Zdravím, ani nevíte, jak rád bych nosil na krku 645Z, tu "velkou a těžkou..." - zobrazit celý komentář

  Ani nevíš, jak ti rozumím :-) ...mimochodem: Jeden a půl kila není nic hroznýho. Můj crop má skoro kilo bez objektivu

 • kikiris
  kikiris
  04.04.2017 06:50

  Ani nevíš, jak ti rozumím:-)...samozřejmě, že to není nic co by mělo zdravému
  chlapu být na obtíž, třeba i dvoukilová sestava v ruce, proto ta těžká bestie v
  uvozovkách...
  No ale těm, kdo to nezvládá, má možnost fotit lehoučkými mobily, že...
  Moje ká- padesátka se Samyangem 85mm váží kilodvacetpět a se zápěstním
  poutkem ji nosím bez problému i několik hodin, a nikdy jsem neměl pocit, že
  by mi měla ruka upadnout...

 • Photoreel Cz
  Photoreel Cz
  05.04.2017 10:56

  Zajímavý článek, díky za něj. Upoutal mne ten rozdíl v dynamickém rozsahu senzoru - ty prokreslenější stíny jsou působivé ve srovnání s ,,extrémním rozlišením" 5DS R-ka. Zároveň mám dojem, že by to zvládnul, při bývalém výběru, také svitek při správné volbě materiálu. Ostrost se mi zdá výborná. Tak snad se ten trend bude rozvíjet a ceny budou postupně nižší. Ohledně obrazového výstupu se mi to líbí - ostatní již méně :-) .

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (14)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram