Zimní aktualizace Zoner Photo Studio X

Zoner Photo Studio, jak jsme už přiblížili v naší recenzi, přešlo na systém předplatného. Proto už nečekejte aktuality o nových verzích (verze X je poslední), ale o velkých aktualizacích. První větší právě vyšla a přidává poměrně dost nových funkcí.

Setkani fotografu

(celá recenze Zoner PS X zde)

Zimní aktualizace Zoner PS X vylepšuje práci s vrstvami (což byla krom předplatného stěžejní novinky verze X), přidává jim náhledy (dokonce s volitelnou velikostí) či vylepšuje práci s maskami a jejich možnosti. Krom toho přibyly do Editoru nové funkce „Chytré doostření“ (ostření s detekcí hran), Chytré rozmazání (rozmazání s detekcí hran) či funkce „dodge and burn“. Vrací se také některé dříve ztracené funkce: Efekty vrstev, Volná deformace či Deformační mřížka. Stejně tak „Vložit tvar“ a „Vložit čáru“.

Modul Vyvolat přináší funkci Kruhového filtru (v podstatě „control point“ pro lokální úpravy) a pokročilé možnosti Redukce šumu  - redukce ve vybrané barvě či světlosti (což šlo dříve jen v Editoru).

V modulu Vytvořit se zlepšily možnosti tvorby pohlednic.

Došlo také k drobnému vyladění některých funkcí Správce.

Díky příchodu první větší aktualizace je nyní možné stáhnout si zkušební (10-ti denní) verzi Zoner PS X, i když už jste zkušební verzi měli a vypršela vám. Platí do 14. prosince. To by se do budoucna mělo s většími aktualizacemi opakovat, takže si budete moci novinky vyzkoušet, i když jste si zatím Zoner PS X nepředplatili. Pokud jste Zoner PS X zatím nezkoušeli, můžete si samozřejmě stáhnout celou třicetidenní, aktualizovanou­ verzi.

Zkušební verzi stahujte zde.

Seznam novinek (na stránkách výrobce)

Celou tiskovou zprávu Zoner v neupravené podobě přikládáme níže:

Zimní aktualizace Zoner Photo Studia X přináší mnoho novinek necelé tři měsíce po vydání

Český fotografický program Zoner Photo Studio X vychází v první obsáhlejší aktualizaci po vydání. Editor prohlubuje práci s vrstvami a maskami a doplňuje přepracované známé funkce v mnohem lepší kondici, modul Vyvolat přidává kruhový přechodový filtr a pokročilé odstranění šumu.

Se ZPS X jsme přišli se změnou licenční politiky a s příslibem průběžných aktualizací a nových funkcí po celý rok. Po necelých třech měsících přicházíme s velkou aktualizací a uživatelé si tak o vánočních svátcích můžou pohrát s dalších sadou editačních funkcí. Nápady a podněty od uživatelů nám rozhodně nedocházejí a už pracujeme na dalších skvělých funkcích,“ říká produktový manažer Jan Kupčík.

Jednodušší práce s vrstvami a maskami

Živé náhledy vrstev a masek v miniaturách zpříjemňují práci a orientaci mezi jednotlivými vrstvami. Máte tak okamžitý přehled, ve které vrstvě se co nachází. Textové vrstvy jsou navíc automaticky pojmenovány podle použitého textu. Práci s maskou zjednoduší zobrazení masky v několika režimech přímo nad fotografií a propojení masek a výběrů. Samotnou masku pak rychleji upravíte díky jednoduššímu přístupu k bílému a černému štětci.

Chytré funkce v Editoru

Do Editoru přibyly vylepšené nástroje pro doostření a rozmazání. Chytré doostření doostří pouze ty části fotky, které to skutečně potřebují. Nevzniknou tak výrazné kontury nebo nežádaný halo efekt. Chytré rozmazání naopak vyhladí povrch objektu bez rozmazání jeho hran. Ty zůstanou ostré a chytré rozmazání se tak stane nepostradatelným pomocníkem například pro rychlou retuš pokožky nebo vyhlazení šumu. Podobně jako další nástroje, i tyto samozřejmě pracují lokálně v kombinaci s výběry.

Do retušovacích nástrojů v Editoru přibyly nástroje pro zesvětlení a ztmavení části obrazu (v angličtině používaný pojem dodge and burn). Tyto nástroje, často využívané při retuších portrétů, umožní zvýraznit nebo potlačit libovolný prvek ve fotce.

Kruhový filtr a pokročilá redukce šumu v modulu Vyvolat

Přechodový filtr v modulu Vyvolat získal nového bratra, kterým je Kruhový filtr – můžete ho využít nejen pro oblíbený efekt vinětace, nad kterým máte větší kontrolu a více možností nastavení než dříve, ale i pro další lokální úpravy expozice v nedestruktivním modulu Vyvolat.

Pokročilá redukce šumu se dostala také do modulu Vyvolat. Můžete tak nedestruktivně a již při vyvolávání raw snímků redukovat šum chytřeji, například jen v určitých barvách nebo světlosti obrazu.

Vylepšené Pohlednice v modulu Vytvořit

Oblíbená funkce tvorby fyzických pohlednic se přesunula do modulu Vytvořit a dospěla. Nově nabízí více rozložení koláží, které navíc můžete intuitivně měnit tažením myši. Podobně jako u tvorby dalších fotopředmětů vás program automaticky upozorní na případné nízké rozlišení použitých snímků.

Návrat tvarů a dalších nástrojů v lepší kondici

Do ZPS X se vrátily nástroje Vložit čáru a Vložit tvar s výrazným zlepšením – práce s nimi probíhá ve vrstvách. Všechny čáry, tvary a šipky tak můžete kdykoliv přesunout, přebarvit nebo změnit jejich velikost. Pro další kreativní práci můžete využít Efekty vrstev, Deformační mřížku a Volnou deformaci.

Cena licence

Zoner Photo Studio X pořídíte v podobě předplacené roční licence za 1188 Kč, tedy pouhých 99 Kč za měsíc používání. Majitelé předchozích verzí se mohou těšit na výhodnější ceny předplatného – konkrétní výši zjistí po přihlášení na stránkách www.zoner.cz/objednavka.

Rozšíření na oblíbenou rodinnou licenci je dostupné za 468 Kč ročně, vychází tedy na 39 Kč za každý měsíc.

Během předplatného máte nárok nárok na průběžné aktualizace programu, které budou postupně vycházet v průběhu roku a přinášet další novinky. Součástí předplacené licence je také přednostní technická podpora zdarma.

Jako doplněk k předplacené licenci zůstává v nabídce zůstává krabicové balení za jednorázový příplatek 349 Kč. Obsahuje příručku s praktickými radami k používaní ZPS X a 8GB flash disk s instalací ZPS, který je vhodný k dalšímu používání jako externí médium.

Plná verze Zoner Photo Studia X je ke stažení a vyzkoušení na 30 dní zdarma na adrese www.zoner.cz. Uživatelé, kterým již vypršela zkušební verze a ZPS X si nezakoupili, si mohou novou aktualizaci zdarma vyzkoušet do středy 14. prosince.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Kurz rekvalifikace fotoreportér

Tip na článek

Rozhovor: Praktické tipy na fotografování
Rozhovor: Praktické tipy na fotografování

V tomto článku si před­sta­víme trošku ne­tra­diční fo­to­gra­fické rady, pro­tože To­máš Gá­lik ze Zo­ner Photo Stu­dia po­radí, jak nej­lépe na­sta­vit fo­ťák a fo­tit, aby se fotky co nej­jed­no­du­šeji upra­vo­valy v po­čí­tači a aby vý­sledky byly co nej­lepší.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram
Setkani fotografu

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace