Test fotoaparátu Fujifilm FinePix XP90

Během uplynulých prázdnin jsem měl tradičně k dispozici podvodní fotoaparát. Tím byl poslední model firmy Fujifilm, konkrétně Fujifilm FinePix XP90. K němu se mi do ruky dostal již loni recenzovaný model Panasonic FT5 (dokonce ten samý kus), se kterým jsem tak Fuji mohl srovnat.

Fujifilm FinePix XP90 Fujifilm FinePix XP90

Fujifilm FinePix XP90 – základní parametry

Objektiv 28 mm – 140 mm; F3,9 – 4,9
Závěrka 4 s – 1/4000 s (podle režimu)
Čip; rozlišení stabilizovaný , 1/2,3" (6.17×4.55 mm), BSI-CMOS; 16Mpx, max. rozlišení 4608×3456 pixelů
RAW ne
Hmotnost/rozměry cca 203 g; 110×71×28mm
LCD pevný 3"; 920 kpx (nedotykový)
Makro od 9 cm
Video/opt. zoom max. FullHD 1080/60p/ano
Poznámka WiFi, nemá GPS
Outdoor vodotěsný do 15 m, nárazuvzorný do 1,75 m, prachotěsný, funkční do –10°C
Cena (10/2016) 5 990,–

Fujifilm XP90 kompletní specifikace.

Fujifilm FinePix XP90

Fujifilm FinePix XP90 Fujifilm FinePix XP90

Dokonalé je uzavírání a řešení nechtěného otevření. Tento způsob se prostě osvědčil a podle mého názoru na něm není co měnit. Pozor, pořád platí a nikdy nepřestane, že musíme po ponoření do studené vody počítat s kondenzací vlhkosti uvnitř fotoaparátu. Dá se to minimalizovat, ale ne zrušit.


Některé režimy snímání

XP90 je prakticky plně automatický fotoaparát. Mírnou výjimkou je režim P – programová automatika, kde se dají některé funkce nastavit.
Během testování jsem využil převážně tři režimy. Výše zmíněný režim P, víceméně ze zvyku. Pak ze zvědavosti SRAuto. Je to režim, který automaticky rozpoznává scénu a volí typ scénického režimu. Funguje dobře. Třetím byly podvodní režimy, které jsou dva – normální a makro. Výjimečně a cíleně jsem využil některý z mnoha scénických režimů. Především režim panorama.

F6.2, 1/480 s, ISO: 100, f= (35mm ekv.), Vyrovn?n? b?l?: Automatick? F6.2, 1/850 s, ISO: 100, f= (35mm ekv.), Vyrovn?n? b?l?: Automatick?
360° panorama. Vedlejší snímek je částí snímané scény.

Další funkceBezdrátová komunikace s chytrými telefony se stává standardem. XP90 není výjimkou. Takže párujte a přenášejte fotografie jak je libo.

Bohužel mou oblíbenou GPS nenajdeme, vzhledem k cenové kategorii fotoaparátu bych to ani nečekal.

Video

Video lze natáčet maximálně ve full HD rozlišení, příjemná může být možnost „rychlého a pomalého videa“, díky frekvencím snímání.

Vyzkoušel jsem i časosběrné snímání, přece jen je to v poslední době vyhledávaná funkce. V „kuse“ jsem nafotil cca 2200 snímků v intervalu tří sekund (to není překlep). To je cca 1 a 3/4 hodiny snímání. Pak byly vybité baterie. K vytvoření videa samozřejmě nedošlo.

Ukázkové časosběrné video (v menu se nastavuje frekvence a rozlišení ukládaného formátu MOV):


Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram