Nový FotoAparát.cz – Nastavení uživatelského účtu

Minule jsme si ukázali, jak se správně zaregistrovat na novém FotoAparát.cz. Nyní se podíváme na to, co by mělo následovat hned po prvním úspěšném přihlášení. Nastavení uživatelského účtu totiž určuje, jak vás na FotoAparát.cz uvidí ostatní návštěvníci.

Hned na začátku je třeba poznamenat, že pokud chcete využívat FotoAparát.cz jen pasivně, tedy pouze ke čtení článků a prohlížení fotografií ve FotoGalerii, je velmi malá pravděpodobnost, že by váš „profil“ někdo navštěvoval. Ovšem v takovém případě vlastně uživatelský účet ani nepotřebujete. Jakmile však vložíte fotografii, okomentujete článek, nebo vytvoříte jakýkoli veřejný obsah, může někoho z dalších čtenářů zajímat, kdo jste. A aby se zvědavý návštěvník dozvěděl právě to, co mu chcete sdělit, je vhodné věnovat nastavení uživatelského účtu pozornost.

Na FotoAparát.cz má každý uživatel hned dva profily. Takzvaný „Veřejný profil“, kterého se také týká většina možných nastavení, a „Profil v galerii“.

Profil v galerii

Profil v galerii nelze příliš přizpůsobit. Je automaticky vytvářeným „detailem“ fotografa. Zobrazují se zde sice některé volitelné údaje, ale hlavně tu návštěvník najde vaše fotografie, statistiku zahrnující počty fotek i hodnocení a komentáře. Jak přijaté, tedy ty, které někdo napsal pod vaše snímky, tak odeslané, jejichž autorem jste vy. Na tento profil se návštěvník dostane, pokud kdekoli v galerii klikne na vaše jméno.

Veřejný profil

Z Profilu v galerii lze tlačítkem hned pod jménem přejít na Veřejný profil. Také všechna uživatelská jména mimo galerii – tedy například u článků, komentářů a v bazaru – sem míří. Je to vaše osobní stránka. Místo pro vaši prezentaci, které si můžete přizpůsobit svým potřebám. A právě tohoto profilu se týká většina možných nastavení.

nastavení se po přihlášení dostanete odkazem v uživatelském menu v pravém horním rohu stránky:

Samotná stránka s nastavením pak nabídne několik tematických sekcí:

Základní informace

Tato sekce je téměř celá o vás. Podstatné je, že až na „E-mail“ a nastavení odběrů jsou všecny údaje veřejné. Povinná je ale jen „Přezdívka“ a právě „E-mail“, který slouží k přihlášení na web. Pokud chcete, můžete být tajemní jako hrad v Karpatech:-)

Popisky jednotlivých políček hovoří samy za sebe, proto jen několik záhadnějších nastavení:

Odběr informačního newsletteru znamená, že budeme na váš email (ten přihlašovací), jednou za čas posílat novinky ze života FotoAparát.cz – upozornění na zajímavé články, pozvánky na akce jako Setkání fotografů… pouze to, co se týká přímo FotoAparát.cz.

Odběr obchodních sdělení je souhlas se zasíláním „reklamních“ mailů. Pokud to zjednoduším: cokoli co vám chce sdělit nějaká třetí strana. V případě zaškrtnutí této volby najdete čas od času ve své poště nabídku internetového obchodu, informaci o akci, kterou nepořádá FotoAparát.cz, a podobně.

Fotoaparát je políčko s našeptávačem (začněte psát a objeví se návrhy možností), ve kterém vyplňujete, čím fotíte. Není možné napsat zde cokoli, protože tento údaj je následně provázaný s databází fotoaparátů. Díky tomu se může návštěvník přímo z vašeho profilu podívat, které další fotografie přístrojem vznikly, případně si přečíst jeho recenzi na FotoAparát.cz. Používáte-li více fotoaparátů, vyplňte zde ten „hlavní“. Další techniku můžete napsat do příslušného políčka Další technologie. Samozřejmě pokud máte pocit, že by váš přístroj neměl v databázi chybět, napište nám.

Poslední zaškrtávátko Ve výpisech ve fotogalerii otevírat fotky vždy do nového panelu je pouze funkčního charakteru. Je-li zaškrtnuté, po kliknutí na náhled libovolné fotografie ve FotoGalerii se vám otevře její detail v novém okně. Nepřijdete tak o právě otevřený seznam snímků, kde již máte stránku posunutou o 15 obrazovek, a těžko byste hledali kde jste skončili s prohlížením.

Profilové obrázky

Profilové obrázky jsou dva: Avatar a Profilový obrázek.

Avatar je malý obrázek, který vás bude reprezentovat napříč celým webem. Zobrazí se vždy spolu s vaším jménem – u komentáře, u fotografie, v profilu… Jaký je jeho smysl? Umožňuje návštěvníkům rychle rozlišit jednotlivé uživatele i bez čtení jména. Navíc u některých aktivnějších členů komunity je avatar tak známý, že už na první pohled víte, kdo příspěvek psal.

Oproti tomu Profilový obrázek se zobrazuje jen ve vašem Veřejném profilu. Je v záhlaví stránky a má význam hlavně vizuální. Patří sem vaše nejlepší fotografie, rodinné foto, cokoli chcete ukázat každému návštěvníkovi vašeho profilu jako první.

Každý typ obrázku má vlastní omezení minimálního rozměru. Větší fotografie budou zmenšeny a ořezány na standardní poměr stran automaticky. V případě Avataru je to 200×200px (1:1), Profilový obrázek má rozměry 1140×340px (57:17).

Pro smazání již vloženého obrázku bez náhrady klikněte na odkaz, který se zobrazí po najetí myší na obrázek.

Nastavení profilu

Zde si pomocí přepínačů zvolíte, jaké „sekce“ se mají ve Veřejném profilu zobrazovat. Vše se týká vás.

Pokud tedy nechcete, aby náhodný kolemjdoucí zjistil, které uživatele sledujete, jednoduše celou tuto sekci veřejného profilu skryjete. Ale pozor, bude-li mít vámi sledovaný uživatel zobrazeno, kdo ho sleduje, budete v jeho seznamu i vy. Více o sledovaných uživatelích najdete zanedlouho v některém z dalších článků.

Sekce, které pravděpodobně vypnete, jsou Nejnovější článek a Další články. Mají smysl jen pro autory článků na FotoAparát.cz, kteří tak prezentují svou literární tvorbu. Samozřejmě máte-li nějaké zajímavé téma, o kterém byste chtěli na FotoAparát.cz napsat, ozvěte se nám a brzy může být Nejnovější článek také ve vašem profilu.

Webová adresa profilu

Aby byl váš Veřejný profil skutečně osobní, je vhodné dát mu vlastní „pěknou“ adresu. Adresa https://www.fotoaparat.cz/…kub.Sukenik/ vypadá určitě lépe než https://www.fotoaparat.cz/uzivatel/66527/ a také je lépe zapamatovatelná, až budete někomu říkat, kde najde vaše fotografie.

Do formuláře zapíšete jen tu část adresy, kterou chcete mít za https://www.fotoaparat.cz/uzivatel/. Podstatné je, že jakmile si adresu jednou nastavíte, není možné ji změnit. Je unikátní a nikdo jiný nemůže mít stejnou. Vzhledem k počtu uživatelů FotoAparát.cz tu tak trochu platí, že „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Pokud zaváháte, nemusí už být adresa, kterou byste chtěli, k dispozici.

Změna hesla

Zde si můžete změnit heslo, pokud jste přihlášeni a znáte heslo stávající. V případě, že heslo zapomenete, je nejlepším řešením odhlášení a následné obnovení hesla pomocí odkazu pod přihlašovacím formulářem.

A to je pro tentokrát vše. Posledním dvěma sekcím nastavení, souvisejícím se sledovanými a blokovanými uživateli, se budeme věnovat v samostatném článku.

     

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace