Dnes se podíváme na novinku tak trochu designem připomínající zrcadlovku, ale to jen na první pohled. Jedná se totiž o v poslední době velmi módní záležitost a to kompakt s výměnnými objektivy. V případě Sony je to přírůstek do řady NEX s bajonetem E-mount, kde se rychle rozrůstá jak počet objektivů s tímto bajonetem, tak i počet kompaktních těl, které však dosud měly velmi společný design. Nová Alfa 3000 nebo ILCE 3000 je tak první výjimkou.

Režimy expozice a vyvážení bílé

Systém měření expozice je stejný jako u všech Sony zrcadlovek i NEX: Inteligentní automatika, Super Automatika, P – programová automatika, A – preference clony, S – preference času a M – manuál. Scénické režimy SCN: portrét, krajina, makro, sport, západ slunce, noční záběr a ručně držený soumrak. Expozimetr pracuje ve 3 režimech, 1200 zónové maticové měření, se zvýrazněným středem a bodové. Korekci expozice lze nastavit v rozsahu +/-3 EV v krocích po 1/3 EV. AE Bracketing s kroky po 0,3; 0,7; 1; 2; a 3 EV vždy 3 snímky. Není třeba více rozebírat. Možnosti vyvážení bílé jsou stejné jako u dalších předchozích typů, zde není nutné se více rozepisovat. Více je možné si přečíst v technické specifikaci na stránkách Sony.

Režim Noční snímek Režim Sport
Korekce expozice Nastavení měření expozice
Nastavení funkce ISO Funkce HDR a DRO

Zaostřování a režimy snímání

Fotoaparát používá AF s 25 body pro rychlé a přesné zaostření. Pro případné tmavší scény použije přídavné osvětlení a to až do vzdálenosti 4m. Na výběr je režim snímání jednoho snímku či plynulé snímání, dále DMF a také plně manuální ostření MF. Vybrat je možné automatické AF, středové, či nastavitelný pevný bod na LCD.

Nastavení funkce AF v Menu Nastavení AF při komponování

Rozsah citlivosti je 0 až +20EV. Rychlost AF je závislá na objektivu. Přepínání AF/MF je v Menu, musíte se k němu proklikat. Systém pro MF je velmi dobře vybaven. Při MF ostření, když začnete otáčet ostřicím kroužkem na objektivu, se vám automaticky zvětší obraz na LCD 5× s možností ještě dále zvětšit pro snadnější a velmi přesné zaostření. Při namáčknutí spoustě se opět automaticky přepne do zobrazení celého snímku a můžete exponovat. Kromě jednotlivých snímků a stupňované expozice lze v režimu snímání exponovat i série s rychlostí až 2,5 snímků/s, což dnes již také není mnoho.

Tak jako u předchozích fotoaparátů, je i u A3000 možné využít funkci panorama, kdy fotoaparát snímá v rychlém sledu snímky a ve výsledku vytvoří jeden dlouhý. Velikost snímku: Běžný na šířku: 8192 × 1856 (135°/120°) / na výšku: 3872 × 2160 (101°/90°) Velikost snímku: Širokoúhlý na šířku: 12 416 × 1856 (202°/180°) / na výšku: 5536 × 2160 (142°/126°).

Vestavěný blesk a externí blesky

Vestavěný výklopný blesk pracuje v režimech AUTO, Doplňkový, Synchronizace na 1. nebo na 2. lamelu a redukce červených očí. Výrobce udává směrné číslo pouhých 4. V případě potřebného vyššího výkonu je na fotoaparátu i patice pro externí blesky. Synchronizační čas je 1/160s. Blesk používá měření TTL a kompenzace je možná +/- 2,0 EV (kroky po 1/3 EV). Na stránkách výrobce naleznete možné kompatibilní blesky, pro některé je nutné ještě dokoupit redukci na bývalou patici Sony/Minolta.

Záznam videa

Záznam videa je možný ve dvou formátech a to mp4 v HD rozlišení (1440×1080) s 25sn./s. progresivní s přibližnou velikostí 12Mb/s. a nebo formát AVCHD v rozlišení full HD (1920×1080) s 50sn/s prokládaný s přibližnou velikostí 17Mb/s – 28Mb/s dle nastavení. Komprese videa H.264 nebo MPEG-4 AVC. Formát záznamu zvuku Dolby® Digital (AC-3) / MPEG-4 AAC-LC. Na 8GB kartu se vejde 40minut v nejvyšší kvalitě AVCHD, nebo 1hodina a 20minut ve formátu mp4, případně téměř 5 hodin ve formátu VGA.

Pro zkušební video byl použit objektiv Sony 18–55mm/3,5–5,6 OSS.

Testovací snímky

Všechny snímky s objektivem Sony 18–55mm/3,5–5,6 OSS

ohnisko: 27mm čas: 1/20s clona: 5,6 ISO: 1600 ohnisko: 27mm čas: 1/1000s clona: 7,1 ISO: 400
ohnisko: 43mm čas: 1/125s clona: 8 ISO: 800 ohnisko: 27mm čas: 1/160 clona: 9 ISO: 320
ohnisko: 39mm čas: 1/60s clona: 4 ISO: 5000 (noční scéna) ohnisko: 30mm čas: 1/80s clona: 4 ISO: 6400

Závěr

Tak co říci, nebo napsat, na závěr? Sony vytváří novou řadu fotoaparátů, tvarem podobnou SLT, ale „střeva“ jsou od NEXů. Myslím si, že by tato koncepce mohla mít dobře našlápnuto, pokud výrobce upraví určité nedodělky a opravdu v dnešní době již omezené parametry některých funkcí. Velkou slabinou jinak slušného ergonomického těla je maličký hledáček a jisté omezení má i LCD. Stejně tak by se hodily i takové drobnosti, jako automatické přepínání mezi hledáčkem a LCD, které je dnes snad u všech fotoaparátů, jejichž tělo se koncepci zrcadlovky podobá. Napadá mne otázka, proč toto nové tělo, když dnes se za skoro stejné peníze doprodávají takové typy jako A35 a A37, kde bylo tělo velmi dobré a vymazlené. Na druhou stranu výsledné fotografie z A3000 vykazují velmi dobrou kvalitu i množství šumu při vyšších ISO a to není málo. Takže pokud výrobce u následujících typů v řadě vymění/zvětší již zmiňovaný hledáček a třeba vrátí i dotykové ovládání LCD, mohla by tato nová koncepce najít své uživatele. Takže uvidíme, zda případné nové A5000 a A7000 řadu posunou výše, nebo ne.

Přečtěte si i náš přehledný článek o nejlepších bezzrcadlovkách, které jsou právě na trhu. Naleznete v něm zajímavé tipy a možnosti výběru, o kterých jste ani nemuseli uvažovat. Můžete se podívat i na další recenze bezzrcadlovek.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    26.12.2013 21:46

    pokusim se A7 ziskat

  • Feanor
    Feanor
    27.12.2013 14:00

    Díky za recenzi. Oceňuji že tam nechali nativní ISO 100, narozdíl od nejlevnějšího Nexe.
    Také se přimlouvám za test Sony A7.
    Zatím třeba zde:

    http://www.digitalrev.com/article/sony-a7-vs-a7r-hands/MTY4ODgwMTkw

  • Daniel Kubíček
    Daniel Kubíček
    06.01.2014 23:50

    Nedávno jsem si tento fotoaparát pořídil a až na umístění přepínače Disp/hledáček a na malý hledáček mu nemám co vytknout. Oproti zrcadlovkám Nikonu a Canonu má SONKA šikovný čtyřsměrný OTOČNÝ VOLIČ namísto tlačítek, LEPŠÍ ERGONOMII zaručující maximální pohodlí (PŘEDEVŠÍM GRIP JE FANTASTICKY VELKÝ), ROZMĚRY i NÍZKÁ VÁHA (cca o 160g+ lehčí), díky EL. HLEDÁČEK má možnost kompletního vstupu do menu, nastavování apod. přes samotný hledáček bez použití hlavního displeje, který má navíc 100% pokrytí), všechny objektivy jsou KOVOVÉ (18-55mm, 55-210mm, 30mm macro, stabilizovaná 50mm s f/1,8 apod) navíc i vždy S KOVOVÝM ZÁVITEM - BAJONET (žádný plast), FUNKCI PEAKING PRO NAPROSTO BEZCHYBNÉ MANUÁLNÍ (DO)OSTŘENÍ také v klasických zrcadlovkách nenajdete, focení přes displej je stějně rychlé jako přes hledáček (u zrcadel je focení přec displej mnohem pomalejší, nemá ŽÁDNÉ GUMOVÉ KRYTKY KONEKTORŮ, KTERÉ SE ČASEM ODCHLIPUJÍ, VLNÍ SE A NEDRŽÍ, začátečníkům dobře poslouží i ZLATÝM FOŤÁČKEM (AUTOMATIKA S TENDENCÍ ZPRŮMĚROVAT TŘI POŘÍZENÉ SNÍMKY A Z NICH SLOŽIT JEDEN KVALITNÍ SNÍMEK), navíc STAV BATERIE JE PO CELOU DOBU UDÁVÁN V %, OSTŘÍCÍ BOD MŮŽETE NASTAVIT AŽ DO ROHŮ, NABÍDNE HDR, má o něco VĚTŠÍ APS-C SNÍMAČ NEŽ KTERÝMI DISPONUJÍ KLASICKÉ ZRCADLOVKY OD CANONu, DVOJNÁSOBNÉ MOŽNOSTI V OBLASTI ISA I SNÍMÁNÍ VIDEOZÁZNAMU (oproti Canonu 1100D), nabídne též DUO SLOT NA PAM. KARTY (MEMORY od Sony a SD-SDHC), U ZÁKLADNÍCH (výše jmenovaných) OBJEKTIVŮ SE NEOTÁČÍ PŘEDNÍ ČLEN (!) - dobré pro polarizační filtry, i PRŮMĚR PRO FILTRY A KRYTKY ZŮSTÁVÁ ZACHOVÁN NA 49mm, MOŽNOST ZVĚTŠENÍ IKON (stav baterie, hodnot ISO apod), SKVĚLÁ PANORAMATA, ŽÁDNÉ ZRCÁTKO (snažší čištění snímače) apod. to určitě nejsou zanedbatelné věci.
    Spíše výrobci vyčítám interní nadíjení (nutnost dokoupit externí nabíječku, která je pohodlnější pro nabíjení při dvou bateriích a je u ní lépe "čitelná" dioda probíhajícího či ukončeného nabíjení)

  • Daniel Kubíček
    Daniel Kubíček
    07.01.2014 00:06

    Jen upřesním... To "nemám mu co vytknout" + porovnání s běžnými zrcadlovkami je vždy míněno v této cenové kategorii (fotoaparát kolem 8.000 až 11.000 Kč)

  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    07.02.2014 10:12

    Sony A7 bude v pondělí

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (6)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram