Dnes se podíváme na novinku tak trochu designem připomínající zrcadlovku, ale to jen na první pohled. Jedná se totiž o v poslední době velmi módní záležitost a to kompakt s výměnnými objektivy. V případě Sony je to přírůstek do řady NEX s bajonetem E-mount, kde se rychle rozrůstá jak počet objektivů s tímto bajonetem, tak i počet kompaktních těl, které však dosud měly velmi společný design. Nová Alfa 3000 nebo ILCE 3000 je tak první výjimkou.

I při prohlížení vyfotografovaných snímků si můžete vybrat z několika režimů zobrazení. Můžete si snímek zobrazit buď čistý, nebo s údaji o expozici, případně zobrazení s histogramem. Lze zobrazit 1 snímek, nebo až 12 náhledů najednou. Snímek lze zvětšit asi 15×.

Zobrazení všech  informací Histogram
Bez informací Zvětšení snímku

Při prohlížení používáte kruhový ovladač se 4 směry posunování, dotykové ovládání zde bohužel chybí. Pokud si nevíte s nějakým fotografovaným tématem rady, fotoaparát má v sobě uloženy informace s popisem, jak které fotografie nejlépe pořídit. Nápověda je rozdělena barevně do 4 témat a to portréty, krajiny, noční záběry a makro.

Téma Krajina Téma Noční pohledy
Téma Portréty Téma Macro

Menu

Základní obrazovku Menu dostanete stiskem horního tlačítka nad kruhovým ovladačem. Jak již jsem psal kdysi u NEX-5N, vše je potřeba si vyzkoušet v ruce. Nemá mnoho smyslu se zde o jednotlivých možnostech menu rozepisovat, bylo by to opisování Návodu. Je třeba si na rozdělení Menu trochu zvyknout. Základní nastavení, jako je priorita clony a času, případně plná automatika, je v „režimu snímání“. Nastavení dalších funkcí najdete ve „Fotoaparátu“ (samospoušť, blesk MF, typ AF…) „velikost snímku“ (velikost, RAW,JPG, panorama…, velikost videa) a „Jas a barva“ (ISO, vyvážení bílé, měření expozice, korekce blesku,…). Upřímně, nevím co výrobce k rozdělení funkcí na tyto tři složky vedlo, ale to bylo asi to jediné, co se mi na ovládání nelíbí, protože občas člověk pátrá, kde je možné určitou funkci vlastně nastavit… Zvláště když třeba nastavení blesku je ve složce „Fotoaparát“, ale korekce blesku je v „Jas/barva“…

Základní obrazovka MENU Výběr funkcí
Výběr funkcí při komponování Nastavení vyvážení bílé

Čip a ISO

Snímacím prvkem je čip CMOS Exmor™ APS HD s rozlišením 20Mpix – 5456×3632 pixel pro JPG a 5504×3656pixel pro RAW, až po rozlišení 12416×1856pixel pro širokoúhlé panorama. Velikost čipu je 23,5 × 15,7 mm (typ APS-C). Poměr stran je 3:2. Citlivost čipu lze nastavit v rozsahu 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800 a 16000 ISO. Při nočních scénách (program), kdy se pro potlačení šumu využívá automatická série snímků, ze které se následně sečte výsledný obraz, používá fotoaparát plynulé nastavení ISO, takže z výsledných dat zjistíte, že fotoaparát např. použil ISO 4000 nebo ISO 5000, zatímco v základní manuální nabídce tyto hodnoty chybí. V následujících ukázkách vidíte, jak se hodnota ISO projeví na šumu u snímku v denním světle (umělém) a večer.

Denní ISO Noční ISO

Myslím, že zde můžu chválit, při denním světle je nárůst šumu jen pozvolný, a do hodnoty ISO 1600 v podstatě malý a nevýznamný. Od hodnoty 3200 je již patrný, ale až do nejvyššího ISO 16000 je obraz bez výrazné degradace, a za určitých podmínek je i nejvyšší ISO použitelné. U nočních snímků je to podobné, jen od ISO 3200 dochází k nárůstu modrého nádechu a je třeba při převodu z RAW na to pamatovat. A u ISO 12800 a 16000 je již šum docela výrazný. U několika předchozích fotoaparátů se objevila ještě funkce vícenásobného ISO. Zde není, ale je možné jí nahradit režimem snímání „Ručně držený soumrak“ a nebo „Redukce rozmazaného pohybu“, které stejně jako vícenásobné ISO, udělá rychlou sekvenci několika snímků a sečte je do jednoho ostrého snímku. Bohužel u těchto režimů hodnotu ISO určuje automatika, takže si jí nemůžete zvolit.

V rozlišení 5456×3632 pixelů stačí na fotografii o rozměrech 46×30cm v rozlišení 300dpi, případně 70×46cm při rozlišení 200 dpi. Kvalita JPG je rozlišena na 2 typy – jemná a standard. Kromě toho lze ještě využít kombinací RAW+JPG. Velikost snímku RAW je cca 22MB. Ukládat snímky lze na SD, SDHC, SDXC karty, Memory Stick PRO Duo a Memory Stick PRO-HG Duo (2GB až 32GB). Při použití např. 8GB karty se na ní vejde 1550 snímků ve formátu JPG Standard, 980 snímků JPG Fine a nebo 260 snímků v RAW+JPG.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    26.12.2013 21:46

    pokusim se A7 ziskat

  • Feanor
    Feanor
    27.12.2013 14:00

    Díky za recenzi. Oceňuji že tam nechali nativní ISO 100, narozdíl od nejlevnějšího Nexe.
    Také se přimlouvám za test Sony A7.
    Zatím třeba zde:

    http://www.digitalrev.com/article/sony-a7-vs-a7r-hands/MTY4ODgwMTkw

  • Daniel Kubíček
    Daniel Kubíček
    06.01.2014 23:50

    Nedávno jsem si tento fotoaparát pořídil a až na umístění přepínače Disp/hledáček a na malý hledáček mu nemám co vytknout. Oproti zrcadlovkám Nikonu a Canonu má SONKA šikovný čtyřsměrný OTOČNÝ VOLIČ namísto tlačítek, LEPŠÍ ERGONOMII zaručující maximální pohodlí (PŘEDEVŠÍM GRIP JE FANTASTICKY VELKÝ), ROZMĚRY i NÍZKÁ VÁHA (cca o 160g+ lehčí), díky EL. HLEDÁČEK má možnost kompletního vstupu do menu, nastavování apod. přes samotný hledáček bez použití hlavního displeje, který má navíc 100% pokrytí), všechny objektivy jsou KOVOVÉ (18-55mm, 55-210mm, 30mm macro, stabilizovaná 50mm s f/1,8 apod) navíc i vždy S KOVOVÝM ZÁVITEM - BAJONET (žádný plast), FUNKCI PEAKING PRO NAPROSTO BEZCHYBNÉ MANUÁLNÍ (DO)OSTŘENÍ také v klasických zrcadlovkách nenajdete, focení přes displej je stějně rychlé jako přes hledáček (u zrcadel je focení přec displej mnohem pomalejší, nemá ŽÁDNÉ GUMOVÉ KRYTKY KONEKTORŮ, KTERÉ SE ČASEM ODCHLIPUJÍ, VLNÍ SE A NEDRŽÍ, začátečníkům dobře poslouží i ZLATÝM FOŤÁČKEM (AUTOMATIKA S TENDENCÍ ZPRŮMĚROVAT TŘI POŘÍZENÉ SNÍMKY A Z NICH SLOŽIT JEDEN KVALITNÍ SNÍMEK), navíc STAV BATERIE JE PO CELOU DOBU UDÁVÁN V %, OSTŘÍCÍ BOD MŮŽETE NASTAVIT AŽ DO ROHŮ, NABÍDNE HDR, má o něco VĚTŠÍ APS-C SNÍMAČ NEŽ KTERÝMI DISPONUJÍ KLASICKÉ ZRCADLOVKY OD CANONu, DVOJNÁSOBNÉ MOŽNOSTI V OBLASTI ISA I SNÍMÁNÍ VIDEOZÁZNAMU (oproti Canonu 1100D), nabídne též DUO SLOT NA PAM. KARTY (MEMORY od Sony a SD-SDHC), U ZÁKLADNÍCH (výše jmenovaných) OBJEKTIVŮ SE NEOTÁČÍ PŘEDNÍ ČLEN (!) - dobré pro polarizační filtry, i PRŮMĚR PRO FILTRY A KRYTKY ZŮSTÁVÁ ZACHOVÁN NA 49mm, MOŽNOST ZVĚTŠENÍ IKON (stav baterie, hodnot ISO apod), SKVĚLÁ PANORAMATA, ŽÁDNÉ ZRCÁTKO (snažší čištění snímače) apod. to určitě nejsou zanedbatelné věci.
    Spíše výrobci vyčítám interní nadíjení (nutnost dokoupit externí nabíječku, která je pohodlnější pro nabíjení při dvou bateriích a je u ní lépe "čitelná" dioda probíhajícího či ukončeného nabíjení)

  • Daniel Kubíček
    Daniel Kubíček
    07.01.2014 00:06

    Jen upřesním... To "nemám mu co vytknout" + porovnání s běžnými zrcadlovkami je vždy míněno v této cenové kategorii (fotoaparát kolem 8.000 až 11.000 Kč)

  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    07.02.2014 10:12

    Sony A7 bude v pondělí

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (6)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram