FotoCestopisy
-
Ladak, Indie: fotografování jeřábů černokrkých (Grus nigricollis)
Jeřáb černokrký (Grus nigricollis) je vzácný druh hnízdící ve výškách nad 4000 metrů v mokřinách Tibetu, Bhutanu a vzácně i v severní Indii a Nepálu. Jeho fotografování ve slaniscích u jezera Tso Kar bylo jedním z vrcholů fotografické expedice do východního Ladaku.
-
Fotografování na Islandu: Vodopády
V jednom z minulých článku jsme si mohli udělat virtuální výlet k ledovcové laguně Jökullsárlón Jokulsárlón, Island: fotografování ledovců. Bez pochyb je to jedno z islandských fotografických “must shot”. Avšak Island, Ostrov Ledový, nabízí hledáčku fotoaparátu ještě další zajímavá a krásná místa...
-
Fotografování krajiny: jezero Tso Moriri, Ladak
Ladak je oblast indického státu Džammú a Kašmír mezi pohořími Karákoram a Himálaj. Článek je zaměřen na fotografování krajiny, kde se ve stovkách kilometrů vysokohorské pustiny občas zrcadlí tyrkysově modré jezero. Zdejší krajina vyvolává pro její opuštěnost potřebu meditace. Náhorní plošina u hranice Tibetu kolem jezera Tso Moriri vás šokuje drsností přírodních podmínek.
-
Jokulsárlón, Island: fotografování ledovců
Laguna Jokulsárlón na Islandu je jedním z nejlépe přístupných míst, kde lze fotografovat tající ledovce. Pokaždé zde objevíte něco nového. Prostě nekonečný příběh fotografování krajiny.
-
Příběhy fotografií z Bornea
V článku "Příběhy fotografií" se snažím přiblížit okolnosti vzniku některých mých fotografií. Vybral jsem si tři fotografie z Bornea, které mají společného jmenovatele – noční fotografie. Za jejich vznikem však stojí zcela rozdílné příběhy. Všechny pocházejí z výpravy na Borneo podniknuté v březnu 2013.
-
Trabantem na konec světa
Dan Přibáň, Jakub Nahodil, Zdeněk Krátký, Radoslaw Jona se vypravili na 4měsíční expedici Trabanty Jižní Amerikou. V článku si můžete přečíst jejich zážitky z pera Dana Přibáně, i informace o fotografické stránce expedice od fotografa výpravy Jakuba Nahodila. Na 1. Pražském FotoMaratonu 8.6.2013 můžete od 18h v KC Zahrada navštívit přednášku Jakuba Nahodila o fotoexpedici Trabantem na konec světa.
-
Fotografování světových velehor - 3. díl - lidé
Pyramida Manaslu zde bude stát i za pět miliónů let. O lidech a jejich prostředí však s jistotou můžeme říci, že již za deset let to bude úplně jinak. Do různých oblastí Himálaje jezdím již patnáct let. Moje zkušenosti s fotografováním zdejších lidí i technikou, kde jsem mezitím zaměnil středoformátový Pentax 645 za Canon EOS 5D Mark II.
-
Fotografování světových velehor - 2. díl
Dobíjení baterií digitálních zrcadlovek ve velehorách, ukládání či zálohování dat. V každé části Himálaje, na Kamčatce, v Africe či na expedici nitrem Islandu to je trochu jinak. V článku najdete moje zkušenosti s životností baterií, názor na solární články na cestách či jak to řeším.
-
Fotografování světových velehor - 1. díl
V článku najdete první díl seriálu věnovaný zejména fotografickým zkušenostem z různých částí velehor jako Himálaj, Karakorum a Tibet, kde se podmínky v průběhu poslední doby rychle mění. I ti, kdo hory milují, zde mívají k fotografování úplně jiný přístup.
-
Tahrir square, Káhira: fotografická reportáž
Arabská revoluce je nejvýznamnější geopolitickou událostí roku 2011. Náměstí Tahrír v centru Káhiry se stalo její hlavní arénou. Média zde mají své stálé zástupce, aby byla hned při tom, jakmile se něco šustne. 8. července zde revoluční jádro zahájilo tzv. sit in strike. Na náměstí jsem se dostal se svým Canonem 5D Mark II ještě před tím, než tento happening minulé pondělí 1. srpna rozehnaly nové úřady s pomocí tanků. Kdo vytáhl fotoaparát, zásahové jednotky mu jej prý rozbily...