Všechny články

 • Sony World Photography Awards 2017 - vítězové a galerie

  Dvacátého dubna 2017 byly na slavnostním večeru vyhlášeny výsledky soutěže Sony World Photography Awards 2017. Veřejnost se dozvěděla jména vítězů na prvních třech místech v každé profesionální kategorii, vítěze všech kategorií Open Competititon, celkového vítěze profesionální i otevřené kategorie soutěže, vítěze mládežnické kategorie a kategorie škol. Také byl, jako každý rok, oceněn jeden světový fotograf cenou za mimořádný přínos světové fotografii. Letos jím byl britský fotograf Martin Parr.

   0
 • Objektiv do (ne)pohody: Recenze Nikonu 28-300mm

  Každý fotograf se jistojistě jednou pořádně naštval, když objevil nádhernou scénu, ale nechal si doma správný objektiv. Mohla to být srnka u potůčku v lese nebo naopak rozlehlá pole a mýtiny v záři zapadajícího slunce. Ale když na to nemáte dostatečně dlouhé/krátké sklo, můžete si jen trhat vlasy. Existuje však jedno řešení - zcela univerzální objektiv s velkým rozsahem ohnisek. A tím je i Nikon 28-300mm, který jsme otestovali.

   0
 • Test Nikonu 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR

  Je to spása i prokletí, velké množství různých objektivů na digitální zrcadlovky ale mnoho fotografů bere jako pozitivum. Na druhou stranu kompakty či ultrazoomy mají jeden objektiv, který má velký rozsah ohnisek, často rozumnou světelnost, a dokonce i dobré makro schopnosti. Až takto univerzální objektiv ve světě DSLR zkrátka neexistuje, přece jsou na scéně „skla“ aspoň s tím vysokým zoomem. Nikon 28-300mm f/3.5-5.6 je jedním z nich a fotografovi opravdu ulehčí život tím, že umožní vytouženou scénu oproti jiným objektivům více přiblížit.

   0
 • Téma "Strach" - hodnocení Okem profesionála březen 2017

  V březnovém tématu "Strach" jste se s námi podělili o 50 fotografií. Fotografie hodnotil profesionální fotograf Kamil Varga - v článku přinášíme galerii vybraných snímků s jeho komentáři. Vítězný získává cenu od Centrum FotoŠkoda. Podívejte se, jak bylo toto téma zpracováno.

   4
 • Jan Pohribný – současná luminografie část 1.

  Jan Pohribný ve své volné tvorbě využívá především kouzla luminografie. Jedná se o technicky a časově poměrně náročnou techniku kreslení a malby světlem na fotografiích. Co je to vlastně luminografie? Jak můžete luminografii využít při své vlastní tvorbě? Co k tomu potřebujete? A jakou nejdelší expozici Jan použil při tvorbě svého díla? Čtěte již v rozhovoru.

   2
 • Podrobné srovnání: Nikon D7500 vs. D500 vs. D7200

  Ve středu Nikon představil novou digitální zrcadlovku Nikon D7500, která převzala mnoho funkcí ze špičkového modelu D500. Ostatně, velký pokrok se očekával, když už to jsou více než dva roky od představení předchozího modelu v sedmitisícové řadě. Teď budou muset potenciální kupující řešit celkem složitý problém – koupit levnou D7200, dobře vybavenou, ale stále kompromisní D7500 nebo špičkovou D500. Podrobné srovnání i s praktickou tabulkou parametrů přinášíme v tomto článku.

   1
 • Robert Vano – Mistři ve fotografii, část 2.

  Kdy se fotograf stává mistrem? Je to věkem? Nebo si tento titul vyslouží za své celoživotní dílo? Za svou vytrvalost? Jedno procento lidí prý dostane talent od boha, ostatní musí každý den cvičit a trénovat. Někdy ovšem stačí, když o vás nějaký novinář napíše, že jste mistr. Opravdový mistr u své tvorby prý zůstává až do konce svého života...

   1
 • Knižní tip: Svícení – věda a magie ve fotografii

  Světlo je z mého pohledu alfou a omegou fotografie - věřím, že většina fotografů s tím bude souhlasit. Jen pro to správné světlo jsme občas schopni vstát ještě v průběhu noci, abychom byli ve správný čas na předem vybraném místě. V knize Svícení – věda a magie ve fotografii se dozvíme zejména, jak pracovat se světlem, které máme tu možnost ovládat a přizpůsobit obrazu svému. Samo o sobě nám titul určuje i oblasti fotografování, ve kterých se budeme pohybovat, jedná se zejména o produktovou fotografii a ateliérové fotografování obecně, ale i dozvíte se také, jak využívat systémové blesky například při reportáži. Autoři Svícení – věda a magie ve fotografii jsou Fil Hunter, Steven Biver, Paul Fuqua, jedná se o velmi zkušené fotografy s impozantním výčtem fotografických úspěchů, nemusíte se tedy bát, že byste se neučili od odborníků.

   1
 • Středoformát (téměř) do kapsy: Hasselblad X1D

  Hasselblad X1D je hodně netypický fotoaparát. Pochází od slovutného výrobce středoformátových profesionálních přístrojů, ale na první pohled byste to do něj ani neřekli. Není o mnoho větší, než leckterý APS-C model. Jenže uvnitř je bezmála 4x větší senzor (44x33mm) s rozlišením 50MPx. A na poměry Hasselbladu není přístroj ani tak drahý (zdůrazněme ještě jednou ty "poměry Hasselbladu").

   0
 • Recenze Nikon 24-70mm f/2.8E

  Nikon 24-70mm f/2.8 již patří mezi profesionální univerzální objektivy a nabídne vše potřebné – dobrou světelnost, kvalitní optickou stabilizaci obrazu, oblíbený rozsah ohnisek a hlavně logo Nikon, které zaručuje i tu nejvyšší kvalitu. V podstatě nabídne ve své kategorii to nejlepší. Nic ale není tak jednoduché a i tento objektiv má svá „ale“ a není nutně jednoznačnou volbou.

   7

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace