5 tipů profesionála, jak na outdoorové fotky

Sportováním venku letos trávíme i díky epidemiologické situaci více času než kdy jindy. Při objevování krás okolí jistě máte chuť zachytit kouzlo okamžiku prostřednictvím objektivu. Jak ale fotit outdoorové snímky, aby byly co nejpovedenější? Hned pětici tipů dal dohromady dobrodruh a fotograf Ray Demski. Jeho rady mohou pomoci jak začínajícím, tak pokročilým nadšencům do fotografování.

Použijte odolnou soupravu!

Nepřestávejte fotografovat, ani v případě, že se zhorší počasí. Jak zjistil Ray Demski, skutečně kouzelné a emotivní fotografie vznikají právě tehdy, když se vám vlastně fotit vůbec nechce. Ať už se valí bouřkové mraky, začíná sněžit, mění se počasí a je velmi větrno… Tehdy by měl být váš fotoaparát připraven! „Bezzrcadlovka Nikon Z 6II, kterou jsem při tomto focení používal, je pro outdoorovou fotografii ideální. Díky utěsnění ji není potřeba šetřit. Když jsem venku, nemusím se o svou výbavu vůbec obávat. Nemyslím na to, jak udržet fotoaparát v suchu ve chvíli, kdy visím nad útesem na laně. Stále většinou používám D850 a několik objektivů, nebo D6, pokud potřebuji fotit více snímků za sekundu. Ale ani jeden tedy není vůbec lehký! Samotné tělo D6 váží jako Z 6II i s objektivy a bateriemi,“ porovnává hmotnost Ray. Při focení akčních fotografií venku je tedy skvělé mít naopak malý a lehký fotoaparát jako je Z 6II, který zároveň v kvalitě obrazu nedělá žádné kompromisy.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Práce se světlem

„Při komerčním focení využívám všechny typy osvětlení, ale v horách musím umět pracovat jen s tím světlem, který mi dodá sama příroda,“ sdílí své zkušenosti Ray. Dramatický záběr na krajinu vyvolá pocit, jaké je to stát na těchto nádherných a inspirativních místech. Pomocí světla oddělíte své objekty od pozadí, navíc zvýrazníte tvary a detaily ve scenérii krajiny.

Ray zároveň přiznává, že nerad fotí v poledne. Tehdy je slunce ostré a svítí nad hlavou. Zato časné ráno a pozdní odpoledne až do večera – to je čas, kdy je světlo měkčí a svítí z úhlu. Vystoupí detaily textury. Stejná technika funguje i u běžců v parku či turistů v terénu. Jakékoliv dobrodružství se rozhodnete fotit, důležité je scénu zachytit živou, aby měl pozorovatel pocit, že je její součástí.

Focení plánujte!

Plánování závisí na druhu a účelu focení, ale vždy je dobré mít představu, kam jdete a co chcete fotit. Jak dopadá světlo na zem v různých etapách dne? Jaké jsou povětrnostní podmínky?

„Na toto focení byla příprava jednoduchá,“ vzpomíná Ray. „Bylo potřeba jen přirozené světlo, pouze při jednom focení použili běžci ‚čelovky‘ a někdy držel asistent další světlo. Dopředu jsem věděl, co chci tam nahoře dělat a věděl jsem, jaké vybavení budu potřebovat. Měl jsem Z 6II a několik Z objektivů. Vyrazili jsme o den dříve a prozkoumali jsme okolí.

Počasí je při focení venku a obzvláště v horách nejdůležitější faktor. Povětrnostní podmínky musíte neustále sledovat, a když se najde ve špatném počasí chvilka, v níž vykoukne slunce, je potřeba jít na to. Proto byste měli mít terén obhlédnutý už dopředu… „Díky tomu, že jsme předchozí den prozkoumali okolí, přemýšlel jsem, kde bude světlo, a plánoval, kdy bude nejlépe. Věděl jsem, že chci záběr běžce na hřebeni se zlatou září, která se vytvoří, když soumrak vystřídají sluneční paprsky. Mělo to být v čase mezi 6:30 až 7:30 ráno. Začali jsme proto za tmy, abychom při prvním světle už mohli fotit,“ popisuje Ray Demski.

Volba správného objektivu

Mám velmi rád svá pevná skla, ale nemají rozsah, který potřebuji na akci ve venkovním prostředí. Platí to zejména tehdy, když je můj pohyb omezen prostředím, v němž se právě nacházím, například když visím na útesu. Tehdy potřebuji použít zoom. Nejčastěji používám NIKKOR 24–70 mm,“ přiznává Ray. Tento objektiv má všestranný rozsah, přesně takový je potřeba při focení z riskantního místa, kde má fotograf jen jednu příležitost na záběr. „Venku je to často můj jediný objektiv. Při tomto focení jsem použil i NIKKOR Z 70–200 mm. S velkým úspěchem s ním využívám sledování objektu s výběrem zaostřovacího pole. Miloval jsem i 14–24 s bajonetem F, ale ten je mnohem těžší,“ dodává umělec a dobrodruh.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Využijte příležitosti!

Přizpůsobit se je nezbytné, proto mějte fotoaparát vždy po ruce a připravený k akci. Je skvělé, když se stane něco neočekávaného. I když plánujete focení v dobrém počasí, z ničeho nic se mohou objevit třeba tato úžasná oblaka.

Některé momenty nastanou jen jednou a nesmí se prošvihnout! Potřebuji proto systém, na který se mohu plně spolehnout. Fotoaparát, který jsem během tohoto focení použil má druhý slot na kartu, což přináší novou úroveň ochrany vašich souborů. Obvykle mám nastavený fotoaparát tak, aby nahrával snímky na obě karty najednou, automaticky se mi už ve foťáku vytváří záloha, aniž bych na to musel myslet,“ dává svůj tip Ray Demski.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram