Vojtěch Mervart: Mladý fotograf hudebních koncertů

Vojtěch Mervart se již od prvního ročníku střední školy věnuje fotografování hudebních koncertů. V jeho fotografiích je vidět, že dokáže jedinečně zachytit atmosféru na koncertech i to, co se děje za oponou. V Česku už si vyzkoušel velké akce včetně známého festivalu Rock for People. Jeho snem je v budoucnu fotit i velké koncerty v zahraničí. Jeho plány mu však zatím překazila epidemie covidu-19. Vojtěch se dále věnuje především produktové a portrétní fotografii.

Jaká byla vaše cesta k focení velkých koncertů?

Celé to začalo v prváku na střední škole na jaře 2017Paulie Garand v té době vydal album Nirvana. Při té příležitosti v Praze uvedl nové album, kam jsem šel a poprosil ho o portrét. Přibližně o čtvrt roku později vyšla alba Yzomandiase a Niktenda z MILION+. Ve footshopu se konalo představení jejich alb, tam jsem vyfotil Robina Zoota a Niktenda. Hned v září 2017 následoval křest dvou alb z dílny MILION+ v RockCafé Praha. Byl to můj první koncert, který jsem měl možnost nafotit. Řekl bych, že tento křest byl pro mou tvorbu zásadní. Od té doby jsem měl totiž jasno v tom, co chci dělat.

Niktendo v padajícím umělém sněhu při pražské zastávce Rehab Trip Tour

Co vás nejvíc baví na focení velkých událostí a co je pro vás nejdůležitější?

Ze začátku samozřejmě to, že jsem mezi osobnostmi, které pro hodně lidí včetně mě znamenají mnoho. Sám tyto interprety poslouchám a mám rád jejich tvorbu. Z větší části fotím hlavně kapely a interprety, jejichž tvorba a přístup k práci se mi líbí. Důležitým faktorem je pro mě zpěvákův přístup k fotografovi. Když mi někdo dá jasně najevo, že nechce spolupracovat, tak dávám ruce pryč. Díky bohu jsem si to zažil jen jednou. Mám rád akci a miluju muziku, proto tohle dělám.

Jakou používáte techniku? Spolupracujete s nějakou značkou?

V současné době fotím na Canon EOS 6D mark II a EOS 6D mark I. Mám pár pevných objektivů s parádní kresbou, ostrostí a světelností a jeden zoom teleobjektiv. Vlastním a fotím i na několik starých analogových foťáků. Spolupracuji s Canonem, což bylo mým snem. Nabídli mi vzájemnou spolupráci a testování jejich fotoaparátů. Tuto nabídku jsem přijal, protože už přes 5 let fotím na jejich fotoaparáty a jsem s nimi velmi spokojený.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Máte nějaký recept na povedené fotky z hudebních koncertů?

Recept jako takový asi nemám. Pár svých triků a vychytávek mám, ale ty bych si rád nechal pro sebe. Myslím si, že na „svůj recept“ si každý musí přijít sám. Jedinou mou radou je fotit, fotit a fotit.

Matěj Homola z kapely Wohnout na doubleexposure fotografii ze Srazu českých autobohémů

Koho z osobností už jste fotil? Chovají se přívětivě, nebo občas dávají najevo jistou nadřazenost?

Celebrit, které už jsem měl možnost vyfotit je poměrně mnoho. K osobnostem, kterým jsem fotil i portréty a jiné fotky, ne jen koncert, patří například Viktor Sheen, Yzomandias, Niktendo, Robin Zoot, Jan Bendig společně s bráchou Marsellem, Hugo Toxxx nebo Ektor. Mnoho dalších mám pak na instagramovém profilu. Nikdy jsem neměl problém s tím, že by se vůči mně choval někdo povýšeně nebo nepříjemně. Kvůli mému nízkém věku nejsem někdy braný dostatečně vážně, ale časem se to jen lepší.

Poslední koncert Mandrage ve Fóru Karlín společně se Sebastianem

Na co dát pozor, když se fotí v zákulisí? Jaký je rozdíl, když fotíte přípravu oproti nalíčeným celebritám při představení pro diváky?

Málo kdo to má rád, když je focený v zákulisí, kde má mít klid před koncertem. Snažím se foťákem nikoho nerušit. Někdo ale vyžaduje velké množství fotek, takže je důležité nafotit každého v nějaké zajímavé situaci. Při představení pak interpret fotografa ani kolikrát nezaregistruje.

Bring Me The Horizon při poslední písničce na festivalu Rock for People 2019

Jaká atmosféra na koncertech panuje?

U některých kapel panuje velká nervozita, u některých naopak obdivuhodný klid. Ve většině případů je to, ale tak že se kapela či interpret hodně těší a je to na nich opravdu poznat. Každopádně u všech je vidět ohromná energie a snaha hlavně v momentě, kdy vyběhnou na pódium.

Většina lidí si myslí, že focení koncertu je pohoda, ale málo kdo ví, že na velkých zahraničních koncertech dostane fotograf možnost nafotit jen tři písničky a pak musí pryč z podpódia nebo úplně odejít z akce.

Křest alba Černobílej svět od Viktora Sheena na podzim roku 2019

Co plánujete do budoucna? Jaký je váš největší sen ohledně focení koncertů?

Určitě bych se chtěl zaměřit na zahraničí. Myslím tím vyrážet do zahraničí fotit lokální festivaly a koncerty. Bezpochyby bych se rád dostal do většího povědomí lidí ze scény, ale i obyčejných lidí, kteří shánějí fotografa na focení produktů pro svůj e-shop, rodinné focení nebo čehokoli jiného.

Do budoucna bych se chtěl trochu více zaměřit na komerci jako takovou. Koncerty teď bohužel neuživí nikoho, když jsou zrušeny, kvůli šíření koronaviru. Rád bych do fotografování dal všechno a oboru se držel i přesto, že to teď bude ještě o něco těžší.

Podělíte se s námi na závěr o nějakou veselou příhodu z focení za oponou?

Veselé příhody jsou celkově ty koncerty, na kterých se ocitnu a jsem tam rád. Právě teď si ale na žádnou konkrétní veselou situaci nevzpomínám. Popravdě se mi vždycky do kůže zaryjou hlavně nepříjemné situace.

Frontman kapely Itchy stojící nad diváky na festivalu Rockový slunovrat v Řevnicích

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Petr52
    Petr52
    04.01.2021 17:55

    Tento článek mě velice zklamal, nám jako čtenářům naprosto nic nepřinesl.Zvláště tato skutečnost vynikne v porovnání s naprosto skvělým článkem Dana Vojtěcha, 5 tipů na městskou sportovní fotografii, který je bezesporu vynikajícím sportovním fotografem a nebojí se s čtenáři se podělit o své zkušenosti.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram