Firma Nikon v létě představila jeden z nejrychleji exponujících kompaktních aparátů vůbec. Je jím Nikon Coolpix S640. Podívejme se společně v následujícím redakčním testu i na jeho výstup.

Dalším kompaktním fotoaparátem na trhu je Nikon Coolpix S640. Jeho specialitou (a to nejen marketingově) je nadprůměrně rychlá expozice. Jinak je to vcelku nenápadný malý kompaktní fotoaparát. Pokud vás bude zajímat kompletní technická specifikace, naleznete ji na stránkách firmy Nikon. Případně v anglické verzi manuálu. Český je k dispozici po registraci na stránkách firmy Nikon.

Stručná charakteristika

Nikon Coolpix S640 Horní strana

Nikon Coolpix S640 je kompaktní 12 Mpx (efektivně) fotoaparát s 5× optickým zoomem, optickou redukcí vibrací (čip), s 2,7" LCD o rozlišení 230 000 bodů. Má cca 45 MB interní paměť. Jde o automatický přístroj bez možnosti poloautomatické či manuální expozice.

Tělo a ovládání fotoaparátu

U tohoto druhu (kapesních) fotoaparátů není ergonomie na prvním místě. I proto se S640 nedá nic z pohledu mechanického ovládání prakticky nic vytknout. Rozměry S640 jsou cca 91×55×21 mm a hmotnost včetně baterie je cca 135 gramů. Menu fotoaparátu má standardní formát – viz. doprovodné snímky – a je dobře přehledné.

LCD, CCD

Zadní strana Umístění SD karty a baterie

2,7" LCD má rozlišení 230 tisíc bodů. Čitelnost a viditelnost displeje je velmi dobrá za prakticky všech běžných podmínek. Dobrá je za přímého osvětlení i za šera.
Čip má výsledné maximální rozlišení 4000×3000 bodů (12Mpx) a to při velikosti 1/2,33".

Objektiv a ostření

Objektiv je vlastní výroby s 5× zoomem. Má světelnost f/2,7 -f/6,6, což je u krátkého konce velmi dobrá hodnota, u dlouhého však nadprůměrně vysoká. Jeho rozsah v přepočtu ke kinofilmu je 28 mm – 140 mm. Stabilizovaný je čip. Zajímavostí je integrovaný ND filtr (-2EV).

Nejkratší ostřící vzdálenost v režimu makro jsou 2cm. Zde je opět využita výhoda Nikonu – pro delší ohniska (do cca 36 mm(ekv.)) je zachována velmi krátká ostřící vzdálenost. Aparát však podával lepší výsledky v kvalitě ostření při nejkratším ohnisku. Aparát za normálních podmínek ostří opravdu extrémně rychle a zvládá ostření i za horších podmínek. Celkově mě S640 velmi příjemně překvapil, byť rychlost firemní materiály konstatují jako fakt. Musím zde však podotknout, že další parametry – rychlost zpracování, uložení snímků či připravenost k dalšímu snímku za samotnou expozicí zaostávají.

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Za běžných podmínek nasnímáte cca 200–250 snímků, což je dnes standardní hodnota.
Rychlost ostření a expozice je popsána výše. Navíc je ve své třídě i velmi rychle připraven k prvnímu snímku. Subjektivně prakticky ihned. Jak jsem však uvedl výše – ostatní parametry, které podmiňují uživatelský komfort, však zaostávají. Rychlost zobrazení při prohlížení snímků je standardní.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Karel Luffer
  Karel Luffer
  08.11.2009 08:15

  výborný objektiv, výborný výstup + rychlost, vubec bych se mu nebránil, velmi dobrá mašinka i pro náročnější,

 • M.Š. 2
  M.Š. 2
  02.07.2010 13:19

  Včera jsme jej koupili jako druhý foťák do kapsy (moje drahá polovička říká do kabelky). Normálně fotíme s Nikon D300, nechci oba fotoaparáty v žádném případě srovnávat, protože to nejde. Ale jako druhý foťák na momentky a fotky v dobrém světle myslím, že bude dobrý. Překvapila mě příjemně rychlost náběhu a zklamala pomalost ukládání snímků. Nedalo by se ukládání fotek zrychlit rychlejší SD kartou, třeba San Disk Extreme III ? Nebo to pomalost ukládání daná možnostmi fotoaparátu, který neumí rychleji ukádat a koupě rychlé karty je zbytečná? Prosím o odpověď. Díky. Až s ním něco nafotím napíšu více.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON
LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON

Spo­leč­nost Ni­kon mi­nulý tý­den roz­ší­řila svoji na­bídku o čtyři nové pro­dukty. Řadu pro­duktů roz­ši­řuje černá verze iko­nic­kého fo­to­a­pa­rátu Ni­kon Z fc, ob­jek­tiv NIK­KOR Z 40 mm f/2 (SE), grip pro dál­kové ovlá­dání MC-N10 a  su­per­te­le­ob­jek­tiv NIK­KOR Z 600 mm f/4 TC VR S. Na všechny se dnes po­dí­váme. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram